Son dakika... Aytun Çıray İYİ Parti'den istifa etti

İYİ Parti 27. dönem İzmir Milletvekili Aytun Çıray, parti içindeki tasfiye operasyonlarından Akşener'in masayı devirmesine kadar çok sert eleştirilerde bulunarak partisinden istifa ettiğini duyurdu.

GİRİŞ 06.06.2023 09:34 GÜNCELLEME 06.06.2023 09:53
Bu Habere 262 Yorum Yapılmış

Son dakika haberine göre 14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimlerinde büyük darbe yiyen ve istifaların peş peşe geldiği 7'li koalisyonda çözülme süreci devam ediyor.

İYİ Parti 27. dönem İzmir Milletvekili Aytun Çıray

Daha önce pek çok kez İYİ Parti'yi seçim sonuçlarına ilişkin eleştiren İYİ Parti 27. dönem İzmir Milletvekili Aytun Çıray, parti içindeki tasfiye süreçlerinden Meral Akşener'in Masa'yı devirip tekrar dönmesine kadar süreci eleştirerek istifasını açıkladı.

Çıray'ın istifa mektubu şöyle: 

Aziz Türk milleti,

İYİ Parti’nin kuruluşuna katılma kararımın temelinde ülkemizin adeta uçurumun kıyısına getirildiğine yönelik kaygılarım vardı.

Amacım, ülkemizi girdiğimiz demokrasi ve hukuksuzluk krizinden çıkarmak ve bunun için de bir milli seferberlik ruhuyla, kuşatılmış muhalefete yeni bir parti ile destek olmak ve Türk milletini harekete geçirerek seçimleri kazanmaktı.

Bana göre, ülkemizi uçurumun kenarına getiren şey lâiklik karşıtı hareketler, TSK’ya yapılan yargı darbesi ve 15 Temmuz 2016 FETÖ damgalı kanlı ihanet girişimiyle başlayan süreçti.

Türkiye’nin içine sürüklendiği girdapla birlikte sıkışan siyasetin bana göre demokratik açıdan çözümü, merkezde, Atatürk ilkelerine ve kurucu milli değerlere bağlı, bu ilkeler ışığında kuşatılmaya çalışılan CHP ile birlikte cumhuriyet için mücadele edebilecek özgürlükçü bir parti kurmaktı.

Bu duygu ve düşüncelerle kurduğumuz İYİ Parti, Sayın Kılıçdaroğlu’nun demokratik desteği ile seçimlere girerek TBMM’de gurup kurdu ve oy oranları gittikçe artan bir şekilde yükselmeye başladı.

İYİ PARTİ'DE DARBE VE TASFİYE OPERASYONU

Tam bu esnada derinden derine işlediği anlaşılan sinsi bir anlayış ile 20 Eylül 2020 İYİ Parti Kurultay’ında söz konusu hedefe ilk darbe vuruldu. Başta bana ve Sayın Ümit Özdağ’a olmak üzere İYİ Parti’de bir tasfiye operasyonu başlatıldı.

Bu kriz Sayın Özdağ’ın ayrılıp parti kurması ile sonuçlandı ki, yarattığı etkiyi 14-28 Mayıs cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yaşadık.

AKŞENER'İN MASA'DAN KALKMASI

Aziz Türk Milleti,

“Başıma tabanca dayasalar dahi kalkmam,” denilen Millet İttifakı masasından kalkılmasıyla birlikte, Türk toplumunda ortaya çıkan şok dalgası, sonunda İYİ Parti Genel Başkanı’na karşı bir öfke seline ve onunla arasında derin bir güven bunalımına dönüştü.

Ortaya çıkan bu bunalım ne yazık ki sadece İYİ Parti’ye değil cumhurbaşkanlığı seçim sürecine, dolayısı ile demokrasimizin ve gençlerimizin geleceğine zarar verdi.

Kamuoyu bildiği için burada tekrarlamaya gerek görmediğim daha pek çok başka nedenden dolayı bugün itibarı ile kurucu Genel Sekreteri olarak yola çıktığım ve birçok görevde bulunduğum İYİ Parti’den istifa ediyorum.

KILIÇDAROĞLU'NA TEŞEKKÜR

Cumhuriyet ve demokrasi adına bu süreçlere katkıyla birlikte şahsıma büyük bir hoşgörü ile destek veren Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na ve CHP’lilere bir kez daha sonsuz teşekkürlerimi arz ediyorum.

Başta İzmir teşkilâtları olmak üzere İYİ Partililerle milli sorunlarda her zaman gönül birlikteliği yapacağımıza yürekten inanıyorum.

Aziz Türk Milletinin ve İzmirli hemşerilerimin beni anlayacaklarından eminim.

Kamuoyuna saygılarımla…

Dr. Aytun Çıray

Müsteşar (E) ve İzmir Milletvekili (E)

Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız

Editör Hakkında

1981 yılında Isparta'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Afyonkarahisar'da, lisansını İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde, yüksek lisansını Bahçeşehir Üniversitesi'nde tamamladı. Üniversitenin ardından bir süre özel sektörde araştırmacı, daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) farklı iştiraklerinde İngilizce öğretmeni, sosyolog ve idareci olarak çalıştı. İnternet haberciliğine ilk adımını 2015 yılında Türk Medya’da attı. 2020’de Haber7’de gece editörlüğüne başladı. Halen Haber7.com’da haber şefi olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 262
 • İbo 11 ay önce Şikayet Et
  Şu yazıyı okuyunca "Senin ne işin var iyi partide" ya da demekki amacınız milliyetçi muhafazakar Anadolu insanını da bu şekilde sinsi bir planla devşirip Halk partisine katmakmiş. Hiç de iyi niyetli bir insan değil CHP ye kadar yolun var
  Cevapla
 • hakan 11 ay önce Şikayet Et
  buna derler Turuva atı
  Cevapla
 • Muttaki 11 ay önce Şikayet Et
  CHP'de yerini hazırlayıp çıkmış zaten zat-ı muhterem
  Cevapla
 • derviş 11 ay önce Şikayet Et
  chp ye bu kadar hayransanız iyipartide işiniz neydi?
  Cevapla
 • Mert 11 ay önce Şikayet Et
  İnsan başkalarını kandırrdığını sanır, söylediklerine ilk inanmayan kendisiymiş, Doğan görünümlü şahin misali, ne kadar milliyetçi oldukları, sözde gizli olan, kendilerini açığa vuran 7.nci ortakla ifşa oldu, emanet elbise prova tutmazmış
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kassam Tugayları duyurdu: Son zamanların en büyük darbesi! İsrail şoka uğradı
Vatandaşın sesine kulak verildi! 3 defa yakalanan firmalar kapatılacak