İstanbul'un kültürel dokusu böyle yok ediliyor: İBB'den 16 asırlık sarnıçta araba lansmanı

İBB’nin AK Parti döneminde restore edilip 2018 yılında açılan tarihi Şerefiye Sarnıcı ticari metaya dönüştürüldü. İmamoğlu yönetimi, sarnıçta gece kulübü görüntüsüyle otomobil lansmanı düzenledi.

GİRİŞ 19.06.2023 17:39 GÜNCELLEME 19.06.2023 17:39
Bu Habere 120 Yorum Yapılmış

Tam 16 asırdır İstanbul’da yer alan Şerefiye (Theodosius) Sarnıcı’nın tarihi dokusu kayboluyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yönetimindeki Şerefiye Sarnıcı’nın kültürel kimliği yok ediliyor.

NEYDİ, NE OLDU

İBB’nin AK Parti döneminde restore edilip 2018 yılında kapılarını açan Fatih ilçesindeki Şerefiye Sarnıcı, belediye yönetimi CHP’ye geçene kadar kültürel etkinliklere ev sahipliği yaptı. Hat sanatının göze ve ruha hitap eden eserlerinin sergilendiği Şerefiye Sarnıcı, hem tarihi miras hem de kültürel merkez hüviyetini kazanmıştı.

 • Bizans İmparatoru II. Theodosius döneminde 428-443 yılları arasında inşa edilen Şerefiye Sarnıcı, 8 yıllık restorasyon çalışmasının ardından Nisan 2018’de ziyarete açılmıştı.


CHP’li Ekrem İmamoğlu’nun göreve gelmesinin ardından kültür-sanat atmosferinden çıkarılan Şerefiye Sarnıcı sonunda ticari meta haline dönüştü. 9 Haziran’da Şerefiye Sarnıcı’nda otomobil tanıtımı organizasyonu düzenlendi.

Gece kulübünü andıran ışıklandırma ve müzikler eşliğinde Almanya merkezli bir firmanın otomobili tanıtıldı.

Alkol ikramının da yapıldığı iddia edilen gecede, Şerefiye Sarnıcı önüne çekilen araç ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

KÜLTÜREL KİMLİK ÇİĞNENİYOR

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun “CUPRA Leon Lansmanı” adlı organizasyon için kiraya verdiği tarihi Şerefiye Sarnıcı’nda AK Parti dönemindeki restorasyonun ardından ilk olarak “Hiç Hali” isimli hat sergisi düzenlenmişti.

Kadim geleneğimizin çizgilerini taşıyan sanatın sergilendiği Şerefiye Sarnıcı’nın günümüzde İBB tarafından adeta ticari müessese gibi işletildiği belirtiliyor.

 • Fatih Piyer Loti Caddesi üzerinde bulunan sarnıcın açılışında, sanatçı Ahmet Nejat'ın “Hiç Hali” isimli sergisi, altın renkli küre ve küreyi çevreleyen “Aşk ve Hiç” yazısı, Mevlana Celalettin-i Rumi’nin şiirlerinden oluşan ses tasarımı ve suya yansıtılan kelimelerle görsel şölene dönüştürülmüştü.


 

KAYNAK: HABER7
Faruk Arslan Haber7.com - Özel Haber Sorumlusu
Haber 7 - Faruk Arslan

Editör Hakkında

İstanbul’da doğdu. Aslen Erzurumlu. Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunu. 2010 yılından bu yana gazete ve internet haberciliğinde. 2013-2022 yılları arasında Akit Medya bünyesinde birçok vazife üstlendi. Dosya haberleriyle ödül ve plaketler aldı. Alanında uzman isimlerle röportajlar, mülakatlar, beyanatlar gerçekleştirdi. Çeşitli kurum, kuruluş ve STK’lara metin yazarlığı desteği verdi. Alanıyla ilgili seminerlerde, konferanslarda, çalıştaylarda, panellerde yer aldı. Uluslararası Medya Enformasyon Derneği ve İletişim Platformu Derneği üyesi. Kasım 2022’den beri Haber7 kadrosunda.
YORUMLAR 120
 • hazal 1 yıl önce Şikayet Et
  Chp dışta bizans hayranıdır, yaptıkarına derinlemesine bakarsanız tamamen islam düşmanı, dünyaperest bir yaşam döngüsündeler, ekrem de onların hizmetçisidir, halk kendi seçti ve de katlanmak zorunda, lakin devletin ivedilikle gerekli tedbirleri alması ve tarihi ve doğa yapılarını muhafaza etmek için sert önlemler alması şarttır.
  Cevapla
 • misafir3 1 yıl önce Şikayet Et
  tarihi mekanlar kültür bakanlığına devredilmelidir. ibb buraları meyhaneye çevirmeden hemen şimdi...
  Cevapla
 • SelçukBayraktar 1 yıl önce Şikayet Et
  İstanbul’da yaşamak varmiş çok güzel
  Cevapla
 • aras çelik 1 yıl önce Şikayet Et
  Bütün Kültür varlıkları Kültür Bakanlığına verilmelig bu ne ya belediyelerin kimin eline geçeceği belli değil arkadaş ne maksatla kullanılırsa kullanılsın kültür varlıkları korunmalı ve aslına uygun işlerde kullanılmalıdır. fatih sultan mehmet hanın mezarına tekme atan bi zihniyetin iyi niyetli olduğuna İNANMIYORUM.
  Cevapla
 • Ayısigi 1 yıl önce Şikayet Et
  Adamin oaraya ihyiyacı var dokuya zarar vermeden mekan kullaniliyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Beşiktaş, Immobile'yi resmen duyurdu
Son Dakika: Motokurye Ata Emre Akman cinayetinde karar!