Ek bütçe teklifi TBMM'de kabul edildi! En büyük Pay AFAD'ın

Son dakika haberi... 2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ile Bağlı Cetvellerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Bütçedeki en büyük pay AFAD'a ayrıldı.

Ek bütçe teklifi TBMM'de kabul edildi! En büyük Pay AFAD'ın
Ek bütçe teklifi TBMM'de kabul edildi! En büyük Pay AFAD'ın
GİRİŞ 15.07.2023 00:18 GÜNCELLEME 15.07.2023 00:56
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ile Bağlı Cetvellerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Teklifin sunumunu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz yaptı. Yılmaz, bütçenin ağırlıkla deprem bölgesinin yeniden inşasında kullanılacağını ifade etti.

Kanunla, genel bütçe kapsamındaki idarelerin bütçe tertiplerine 1 trilyon 74 milyar 508 milyon 886 bin lira, özel bütçeli idarelerin bütçe tertiplerine 45 milyar 5 milyon 627 bin lira olmak üzere toplam 1 trilyon 119 milyar 514 milyon 513 bin lira ödenek eklenecek.

AK Parti grubu milletvekilleri, görüşmeler sonunda hatıra fotoğrafı çektirdi.

Ödenek eklemeleri karşılığı Hazine yardımı ödeneklerini ilgili idare bütçelerine eklemeye Cumhurbaşkanı yetkili olacak.

2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu'na bağlı genel bütçe gelir tahmini toplam 1 trilyon 119 milyar 514 milyon 513 bin lira artırılacak.

Öte yandan 4. maddenin kabul edilmesinin ardından, teklifin tümü oylamaya sunulmadan önce Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz söz alarak, katkı veren herkese teşekkür etti, teklifin ülkeye, millete hayırlı olmasını diledi.

Ek bütçe teklifinin sunumunu gerçekleştiren Yılmaz'ın açıklamaları şöyle:

"Küresel düzeyde sürmekte olan yüksek enflasyon, tedarik zincirindeki aksaklıklar, emtia fiyatlarındaki dalgalanma Rusya ve Ukrayna savaşı ve son olarak yaşadığımız deprem felaketi makro ekonomide görünüm ve varsayımlarda ciddi değişimlere yol açmıştır."

Yılmaz, küresel gelişmelerin yanı sıra 6 şubat depremlerinin kamu harcamalarında ciddi artışa neden olduğunu ifade etti.

EN BÜYÜK PAY, AFAD İLE HAZİNE'YE AYRILDI

Depremle ilgili sadece merkezi bütçeden 762 milyar lira harcama yapılacağını söyleyen Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü:

"Özellikle şubatta yaşadığımız asrın felaketinde depremin izlerini silmek için ivedilikle başladığımız çalışmalar kamu harcamalarında ciddi artışlara neden oldu. 104 milyar dolar olarak hesaplandı. Bu gelişmeler gelir beklentilerimizi gider harcamalarımızı ve ihtiyaçlarımızı değiştirmiştir. Bu yıl sadece merkezi yönetim bütçesinden depremle ilgili harcamamız 762 milyar lirayı bulacaktır"

TBMM Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder de, "Sayın Yılmaz, çok öngörülü bir konuşma yaptınız, teklif daha kabul edilmeden kabul edileceğini bildiniz." sözlerini sarf etti.

Kabul edilen teklifle Cumhurbaşkanlığına 1 trilyon 119 milyar lira ek bütçe sunulması öngörüldü.

Ek bütçede en büyük pay Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığına ayrıldı.

Daha sonra oylamaya sunulan teklif kabul edildi.

TBMM Başkanvekili Önder, birleşimi 1 Ekim Pazar günü toplanmak üzere kapattı.

Erhan Ceylan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Erhan Ceylan

Editör Hakkında

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi'nin İşletme bölümünden mezun oldu. Yeni medyaya 2015 yılında adım attı. Yakın siyasi tarih, yönetim ve politik süreçlere olan ilgisi bu mesleğe başlamasındaki en önemli etken oldu. Sırasıyla Star, Güneş, Akşam ve A Haber'de gündem ve politika editörlüğü görevinde bulundu. Her türlü dezenformasyonun olduğu, Hakikat ötesi siyasetin (Post truth politics) yaşandığı günümüz dünyasında, tahrif edilen olguları savunmak, temiz bilgi aktarımına yardımcı olmak ve kamuoyunun dijital-medya okuryazarlığını geliştirmek üzere çaba gösteriyor. Dijital medya kariyeri Haber 7'de devam etmektedir.
YORUMLAR 13
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Aynen kadro sözü yalan oldu olsun
  Cevapla
 • Kemal 1 yıl önce Şikayet Et
  90 Bin Kit/Taşerona verilen sözler tutulmadı..
  Cevapla
 • ÇİFTÇİLER 1 yıl önce Şikayet Et
  Bakur ssk eşitlemesi neden yapilmadi insanlarin hayallerini yiktiniz bagkurlu bunu unutmaz
  Cevapla
 • doğru 1 yıl önce Şikayet Et
  hani 7200 hani ilk icraatlardaydı hani sözler
  Cevapla
 • Mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Seçimden önce verilen sözlerden olan "Memura yapılan artış memur emeklilerine de yapılacak" bir diğeri 1.dereceye inen ve şartları tutan tüm memurların 3600 ek gösterge hakkından ysrarlanabilmeleri temin edilecek" ilki olmadı, ikincisi ise teklif hazır olduğu denildiği halde olmadı. Şu an için sözler tutulmamış oldu. Hayırlısı olsun...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
'Başıboş köpek lobisi'ne FETÖ taktiği!
Ünlü isimler podyumda! Daha önce hiçbirini bu şekilde görmemiştiniz...