Deprem yardımları satışa mı sunuldu? CHP'li Tarsus Belediyesi’ne yolsuzluk soruşturması

"Asrın felaketi" olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremlerin hemen ardından yurt dışında toplanan ve Tarsus Belediyesi'ne teslim edilen yardımların satıldığı iddia edildi. Mersin Valiliği yolsuzluğa karşı tahkikat başlattı.

GİRİŞ 08.09.2023 19:56 GÜNCELLEME 08.09.2023 22:17
Bu Habere 40 Yorum Yapılmış

Mersin Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, 6 Şubat tarihinde meydana gelen depremler sonrası yurt dışında toplanan yardımların bir bölümünün gemilere yüklenerek deniz yolu ile farklı tarihlerde Mersin Limanına gönderildiği hatırlatılarak, "Yardımların teslim alınmasının ardından, tasnifleri yapılmak suretiyle Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının koordinasyonunda, Mersin Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından depremzede vatandaşlarımıza ulaştırılmak üzere deprem afeti yaşanan 11 ilimizdeki lojistik depolara intikal ettirilmesi, afet yaşanan 11 ilimizdeki lojistik depoların dolu olması durumunda ise gelen yardım malzemelerinin Mersin'de bulunan kamu kurum ve kuruluşlara ait depolara sevk edilmesi uygulaması kapsamında, 25 Ağustos tarihinde gelen yardım malzemelerinin bir kısmı Tarsus Belediyesine teslim edilmiştir" ifadeleri kullanıldı.

Söz konusu yardım malzemelerinin 1 Eylül tarihinde internet üzerinden satıldığına dair ihbar alınması üzerine Tarsus Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından adli soruşturma başlatıldığı vurgulanan Valilik açıklamasında, "Soruşturma çerçevesinde şüpheli olarak gözaltına alınan ve adli makamlara sevk edilen D.K, S.T. ve A.K isimli şahıslar adli kontrol şartıyla serbest bırakılmış, U.T. isimli şahıs tutuklanarak Tarsus Cezaevine gönderilmiştir. Konuya ilişkin olarak ayrıca idari tahkikat başlatılmıştır" ifadelerine yer verildi.

BELEDİYE BAŞKANI HALUK BOZDOĞAN İDDİALARI KABUL ETMEDİ

Tarsus'a depremzedeler için gönderilen yardımların AK Parti Tarsus Belediye Meclis üyesi Av. Abdurrahman Altınsucu, MHP Tarsus ilçe Başkanı Fatih Yıldırım ve CHP'nin 14 Mayıs 2023 seçimlerinde Mersin Milletvekili aday adayı olan Av. Mehmet Habib Ekmekçi, CHP'li Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan'ı suçlayarak, istifa etmesi gerektiğini söyledi.

İddialar üzerine Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan yazılı bir açıklama yaparak, belediyenin bu konuda temiz olduğunu belirterek iddiaları reddetti.

BELEDİYE BAŞKANINI SUÇLADILAR: İSTİFA ETMESİ GEREKİR

AK Parti Tarsus Belediye Meclis üyesi Av. Abdurrahman Altınsucu ve CHP Mersin Milletvekili aday adayı Av. Habib Ekmekçi, Tarsus Belediye Başkanı CHP'li Haluk Bozdoğan'ın istifa etmesi gerektiğini ifade ettiler.

İddiaların çok vahim olduğunu belirten Mehmet Habib Ekmekçi, "AFAD'ın teslim ettiği 3 tır dolusu yardım malzemesinin internetten satışa sunulması çok ciddi bir vakadır. Bu malzemelerin internetten satışa sunulmasının dışında paketlenerek Belediyeye ait halk marketlerde satışa sunulması iddiası var. Soruşturmanın selameti açısından Belediye Başkanının istifa etmesi gerekir" dedi.

MHP'DEN ZEHİR ZEMBEREK AÇIKLAMA 

Mersin'in Tarsus ilçesinde yurt dışından toplanan deprem yardımlarının bir bölümünün internet üzerinden satıldığı iddiasıyla gözaltına 4 şüpheliden biri tutuklanıp, 3'ü adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasıyla ilgili MHP Tarsus İlçe Başkanı Fatih Yıldırım'dan zehir zemberek açıklama geldi.

MHP Tarsus İlçe Başkanı Fatih Yıldırım yaptığı açıklamada, "Mersin AFAD Müdürlüğü tarafından depremzedelere dağıtılmak üzere CHP'li Tarsus Belediyesine teslim edilen yardım malzemelerinin, Ulaş mahallemizde bulunan bir depoda; özel şahıs mülkiyetinde satışa sunulmasıyla ilgili yapılan bir ihbar üzerine Tarsus Jandarma Komutanlığımızca başarılı bir operasyon gerçekleştirmiş olup, yardım malzemelerinin satılamayan bölümüne el konulmuş ve söz konusu satış işlemleriyle ilgili şüpheli bulunan şahıslar gözaltına alınmıştır" ifadeleriyle şöyle konuştu:

"Adli makamlarımızca yürütülen tahkikat neticesinde şu an için 1 (bir) kişi tutuklanmıştır. Kıymetli hemşehrilerimiz, hadiseyi tüm boyutlarıyla bağımsız Türk Yargısı elbet çözecektir. Evini, yurdunu, sevdiklerini geride bırakmış ve büyük bir travma yaşamış depremzedelerimize dağıtılmak üzere teslim edilen yardım malzemelerine dahi sahip çıkamayan Tarsus Belediye Başkanının, bu insanlıktan nasipsiz davranışın fiili olarak içinde olmaması en büyük temennimizdir. Görevi ve taşıdığı idari sorumluluk gereği, bu insanlık dışı işe bulaşan Belediye idaresinde kim var ise ortaya çıkarmak Sayın Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan'ın görevidir. Tarsus gibi kadim bir şehrin Türkiye gündemine böyle alçakça bir olayla ve sürekli yolsuzluk, hırsızlık iddialarıyla düşmesi Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan'ın hezeyanına sebep olmaktadır. Değerli hemşehrilerimiz, Milliyetçi Hareket Partisi Türk Milleti ve Tarsus Halkı adına bu alçak hadisenin sonuna kadar takipçisi olacaktır. Bağımsız Türk Mahkemelerine, adalete olan güvenimiz tamdır. Bu vesile ile Tarsus Jandarma Komutanlığını yapmış oldukları başarılı operasyon için tebrik eder, emniyet güçlerimize başarılar dileriz. Kamuoyuna Saygılarımızla."

KAYNAK: SABAH

Erhan Ceylan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Erhan Ceylan

Editör Hakkında

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi'nin İşletme bölümünden mezun oldu. Yeni medyaya 2015 yılında adım attı. Yakın siyasi tarih, yönetim ve politik süreçlere olan ilgisi bu mesleğe başlamasındaki en önemli etken oldu. Sırasıyla Star, Güneş, Akşam ve A Haber'de gündem ve politika editörlüğü görevinde bulundu. Her türlü dezenformasyonun olduğu, Hakikat ötesi siyasetin (Post truth politics) yaşandığı günümüz dünyasında, tahrif edilen olguları savunmak, temiz bilgi aktarımına yardımcı olmak ve kamuoyunun dijital-medya okuryazarlığını geliştirmek üzere çaba gösteriyor. Dijital medya kariyeri Haber 7'de devam etmektedir.
YORUMLAR 40
 • zekeriya 3 ay önce Şikayet Et
  chp nin olduğu her yerde aynısı var ne kadar inkar etselerde biz biliyoruz bunların hain zihniyetini
  Cevapla
 • Konuk 3 ay önce Şikayet Et
  İşte chp nin iç yüzü hırsızlar.
  Cevapla
 • DADAŞ 3 ay önce Şikayet Et
  bu bellediye baskanı görün bakın hapse bile girmeyecek..birkisimi bu yolsuzluğu yaptı..CHP bin tamamı yolsuzluk yapıyor .adalet sistemi çürümüş....İstanbul İzmir daha beter..ama yapanın yanına kar kalıyor
  Cevapla
 • Gatar zalim 3 ay önce Şikayet Et
  Internetlerde ciyak ciyak yardim gelmiyor diye hükümeti suçlayan o vatan hainleri görsün işte yardımları kendi seçtikleri belediyeler satıyor..hanı nerdesiniz vatan hainleri bunlarida suclasaniz ya..işiniz gücünüz rezilik..yazıklar olsun size..yapanda yaptiranada büyük ceza verin ibretlik olsun..
  Cevapla
 • Malazgirt...71 3 ay önce Şikayet Et
  Bu CHP'nin ülke'de dokunulmazlığı mı var....!!!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Vali Gül açıkladı: İstanbul'da fahiş fiyat için harekete geçildi
Kanal 7'nin dizisi 'Elif' gönülleri fethetti! YEE Başkanı Ateş'in unutamadığı Bosna anısı!