Göç İdaresi Başkanlığı açıkladı! İstanbul'da kaydı bulunmayan Suriyelilere yaptırım

Göç İdaresi Başkanlığı, başka illerde kayıtlı olmalarına rağmen kendilerine tanınan sürede İstanbul'dan ayrılmadığı belirlenen geçici koruma kapsamındaki Suriyelilere pazar gününden itibaren ilgili yaptırımların uygulanacağını açıkladı.

Göç İdaresi Başkanlığı açıkladı! İstanbul'da kaydı bulunmayan Suriyelilere yaptırım
Göç İdaresi Başkanlığı açıkladı! İstanbul'da kaydı bulunmayan Suriyelilere yaptırım
GİRİŞ 21.09.2023 00:48 GÜNCELLEME 21.09.2023 00:50
Bu Habere 321 Yorum Yapılmış

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığının açıklamasında, İstanbul Valiliğince 28 Temmuz 2023'te yapılan duyuruda, il dışında kayıtlı olmalarına rağmen halihazırda İstanbul'da bulunan geçici koruma kapsamındaki Suriye uyruklu yabancıların 24 Eylül 2023'e kadar kayıtlı oldukları illere dönmeleri gerektiğinin belirtildiği hatırlatıldı.

İSTANBUL'DAN AYRILMAYANLARA YAPTIRIM

Geçici koruma kapsamındaki Suriyelilerin 24 Eylül Pazar gününe kadar kayıtlı oldukları illere dönmek üzere İstanbul İl Göç İdaresi Müdürlüğüne başvurmaları halinde kendilerine yol izin belgesi verileceği aktarılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bu süre uzatılmayacaktır. 24 Eylül 2023 itibarıyla Valiliğimiz tarafından yapılacak denetimlerde, İstanbul'da yasal kalış hakkı olmadığı halde kendilerine tanınan süre sonunda ilimizden ayrılmadığı tespit edilen geçici koruma kapsamındaki Suriye uyruklu yabancılar, Geçici Barınma Merkezlerine alınarak, kayıtlı oldukları illerde kalmaları amacıyla 6458 Sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu ve Geçici Koruma Yönetmeliği kapsamında idari yükümlülükler getirilerek öngörülen yaptırımlar uygulanacaktır."

Açıklamada, 6 Şubat'taki depremlerden etkilenen illerden gelen ve kendilerine daha önce yol izin belgesi verilen geçici koruma kapsamındaki Suriye uyruklu yabancıların ise ikinci bir duyuruya kadar İstanbul'da kalışlarına izin verileceği duyuruldu.

Erhan Ceylan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Erhan Ceylan

Editör Hakkında

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi'nin İşletme bölümünden mezun oldu. Yeni medyaya 2015 yılında adım attı. Yakın siyasi tarih, yönetim ve politik süreçlere olan ilgisi bu mesleğe başlamasındaki en önemli etken oldu. Sırasıyla Star, Güneş, Akşam ve A Haber'de gündem ve politika editörlüğü görevinde bulundu. Her türlü dezenformasyonun olduğu, Hakikat ötesi siyasetin (Post truth politics) yaşandığı günümüz dünyasında, tahrif edilen olguları savunmak, temiz bilgi aktarımına yardımcı olmak ve kamuoyunun dijital-medya okuryazarlığını geliştirmek üzere çaba gösteriyor. Dijital medya kariyeri Haber 7'de devam etmektedir.
YORUMLAR 321
 • vatandaş 2 ay önce Şikayet Et
  Bizde inandık. ........
  Cevapla
 • Reis 2 ay önce Şikayet Et
  Ne yaptırımı yapacaksınız. Adamlar cezadan mi korkuyor :)
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  200 yıldır kendilerine kapıları açan Anadolu halkını hor gören içimizdeki Yunan ve Ermenilerin geri gönderilirse herşey çözülür
  Cevapla
 • Vatandaş 2 ay önce Şikayet Et
  Yunanıda ermeniyide gönderelim suriyeliyide gönderelim ama
  Cevapla
 • ankaralı 2 ay önce Şikayet Et
  Allah sizin iyiliğiniz versin demekki jeton yeni düştü ben artık bunların bitmiyeceğini düşünüyorum sol görüşlü hükümet gelincede başka yerden gelecekler hep öyle olmuş şu anda türkiyede yaşayan insanların çoğu 100 sene önce burada değillerdi türkler bir anda nasıl azınlık oldu inönüsü özalı hepside aldı bir bahane ile ama onlarda geri dönemdi şimdi istanbulun en zenginleri işte onlar
  Cevapla
 • …. 2 ay önce Şikayet Et
  Hayrettin Alemdağ, özellikle Halep’ten gelenlerin çoğu Türk.Büyük kısmı Türkmen… Bil istedim.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ayçin Kantoğlu'ndan çarpıcı sözler: Kariyerimin bir anlamı kalmadı artık
İsrail'in katliam doktrini: Habsora