Su ürünleri avcılığında hileye geçit yok: 9 bin 745 denetim

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, yasa dışı su ürünleri avcılığına yönelik ülke genelinde 9 bin 745 denetim yapıldığını açıkladı.

GİRİŞ 02.10.2023 11:25 GÜNCELLEME 02.10.2023 11:54
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, yasa dışı su ürünleri avcılığına yönelik rutin denetimlere ek olarak ülke genelinde karaya çıkış noktaları, perakende satış yerleri, balık halleri, soğuk hava depoları, balıkçı gemileri ve yol güzergâhlarında 25-29 Eylül tarihlerinde toplam 9 bin 745 çapraz ve eş zamanlı denetimler yapıldığını bildirdi.

Yumaklı, deniz ve iç sularda bulunan su ürünlerinin korunup geliştirilmesi yoluyla ülke ekonomisine katkı sunulduğunu, hayvansal gıda ihtiyacının karşılandığını ve biyoçeşitliliğin devamının sağlandığını vurguladı.

Tarım ve Orman Bakanlığınca su ürünleri stoklarının korunması, sürdürülebilir olarak işletilmesi ve sucul biyoçeşitliliğin devamı için rutin denetimler gerçekleştirildiğini anımsatan Yumaklı, bu denetimlere ek olarak 25-29 Eylül tarihlerinde 2 bin personelin katılımıyla ülke genelinde eş zamanlı ve çapraz denetimler yapıldığını ifade etti.

Bakan Yumaklı deniz ve iç sulardaki avcılığa yönelik denetimler kapsamında, 5 günde karaya çıkış noktaları, balık halleri, perakende satış yerleri, yol güzergâhları ve soğuk hava depolarında toplam 9 bin 745 denetim yapıldığı bilgisini verdi. Yumaklı ayrıca, bu denetimler sırasında toplam 20 bin 700 metre uzatma ağı ile 22,4 ton su ürününe el konulduğunu, su ürünleri mevzuatına aykırı faaliyet gösteren 110 kişi/iş yerine ise idari para cezası uygulandığını aktardı.

Denetimlerde vatandaşlardan su ürünlerinin avcılığı ve satışına ilişkin gelen şikâyetleri de anlık olarak değerlendirdiklerine dikkati çeken Yumaklı, şu değerlendirmede bulundu:

“Vatandaşlarımızın bol ve sağlıklı deniz ürünü tüketebilmeleri için çalışmalarımızı sürdürürken sucul ekosistemimizin devamlılığını sağlamanın da gayreti içindeyiz. Balıkçılığın sürdürülebilirliği kapsamında rutin denetimlerimiz yıl boyu kararlılıkla devam edecek. Kuralına uygun avcılık yapan balıkçılarımız ile denetimlerde görev alan değerli mesai arkadaşlarım başta olmak üzere paydaş kurumlarımıza ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

Furkan Uyar Haber7.com - Editör
Haber 7 - Furkan Uyar

Editör Hakkında

1984 yılında Denizli'de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini İstanbul'da tamamladı. Eskişehir Anadolu Üniversitesinin Halkla İlişkiler ve İşletme bölümlerinden mezun oldu. 2004 yılında televizyon sektöründe çalışma hayatına başladı. 2012 yılında giriş yaptığı internet haber editörlüğüne Haber7.com'da devam etmektedir.
YORUMLAR 4
 • Mizah 7 ay önce Şikayet Et
  Ama çarşı pazarda balıklar hala minicik. Bu ülkede işini hakkı ile yapan hiç kimse kalmamış. Balık baştan kokmuş çürümüş.
  Cevapla
 • ak genç 7 ay önce Şikayet Et
  Pazarlardaki balıkçılar denetlenmeli,çok küçük hamsi ve istavrit satışı hala devam ediyor.
  Cevapla
 • erol 7 ay önce Şikayet Et
  bu ne biliyormusunuz,tezgahlarda bol bol yavru balık göreceğiz.gidin bakın,haklımıyım haksızmı.kardeşim ver bi şikayet numarası,vatandaş yavru balığı görünce haber versin.git adama bas cezayı,kapat tezgahını.ne olur.yazık değilmi,
  Cevapla
 • Asil TÜRK 7 ay önce Şikayet Et
  Su ürünlerinde hileye geçit yok mu? Deniz kıyısında olmayan Bütün marketlerde balıkçılarda ölçü dışında balık satılıyor. Uyuyun siz kül yutmazlar.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Katliama sessiz kalmadılar! İşte Filistin’e destek veren ünlüler...
FETÖ'ye 'Kıskaç-18' operasyonu: Çok sayıda şüpheli yakalandı!