Fransa'dan skandal 'Ağrı Dağı' paylaşımına skandal savunma!

Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Anne-Claire Legendre, Fransa Dışişleri Bakan Catherine Colonna'nın Ermenistan ziyareti sırasında yaptığı skandal 'Ağrı Dağı' fotoğrafı paylaşımını savundu.

Fransa'dan skandal 'Ağrı Dağı' paylaşımına skandal savunma!
Fransa'dan skandal 'Ağrı Dağı' paylaşımına skandal savunma!
GİRİŞ 05.10.2023 20:21 GÜNCELLEME 05.10.2023 20:21
Bu Habere 134 Yorum Yapılmış

Legendre, "Bakan sadece Ermenistan'a dönüşünü kutlamak istedi çünkü daha önce böyle bir fotoğrafı yaptığı bir ziyarette daha paylaşmıştı. Bu konuda herhangi bir belirsizlik olmadığı açık." dedi.

Legendre, haftalık basın toplantısında AA muhabirinin, "Dışişleri Bakanı Catherine Colonna X hesabından 'Ermenistan'a döndüm' ifadesini Ağrı Dağı görseliyle paylaştı. Bakan Ağrı Dağı'nın Ermenistan'a ait olduğu düşüncesinde mi? Ağrı Dağı'nın Türkiye'de olduğunu biliyor mu? Yanlış bilgilendirilmiş olabilir mi? Bunu bilinçli olarak yaptıysa, üst düzey diplomat olarak böyle bir şeyin Türkiye'de çok sayıda kişiyi rahatsız edeceğinin farkında olmayabilir mi?" sorusunu yanıtladı.

Bakan Colonna'nın Ağrı Dağı fotoğrafını Ermenistan'a geldiği sırada uçakta paylaştığını belirten Legendre, "Ağrı Dağı, Erivan'dan bakılınca simgesel bir manzara." ifadesini kullandı.

Legendre, "Bakan sadece Ermenistan'a dönüşünü kutlamak istedi çünkü daha önce böyle bir fotoğrafı yaptığı bir ziyarette daha paylaşmıştı. Bu konuda herhangi bir belirsizlik olmadığı açık. Ermenistan'ın herhangi bir toprak talebi olmadığı için hiçbir şekilde (herhangi bir talebi) tanıma da söz konusu değil. Fransa'nın bu konuda herhangi bir belirsizliği bulunmuyor." iddiasında bulundu.

Fransa Dışişleri Bakan Catherine Colonna

Fransa Dışişleri Bakanı Colonna, Ermenistan'ın başkenti Erivan'a 3 Ekim'deki ziyareti kapsamında X sosyal medya platformu üzerinden yaptığı paylaşımda "Ermenistan'a geri döndüm" ifadelerini kullanarak Ağrı Dağı'nı içeren bir görsel paylaşmıştı.

Türkiye'nin Ermenistan Normalleşme Süreci Özel Temsilcisi Büyükelçi Serdar Kılıç, Colonna'nın yaptığı paylaşımı alıntılayarak tepki göstermişti.

Kılıç, "Sayın Bakan, o resimdeki Ağrı Dağı, Türkiye sınırları içerisinde ve dolayısıyla Türkiye'nin ayrılmaz bir parçası. Bu nedenle korkarım ki ya ziyaretinizin amacı konusunda kafanız oldukça karışık ya da acınası biçimde temel düzeyde coğrafya eğitimine ihtiyacınız var." ifadelerini kullanmıştı.

Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 134
 • Ahmet Y 4 ay önce Şikayet Et
  Herkes hayallerini ve amaçlarını fotoğraflarla rahat bir biçimde anlatabiliyorsa bizim de Devlet-i Aliyye-i Osmaniyyenin daha önce sahibi olduğu (Yunanistan başta olmak üzere) toprakların fotoğraflarını çeşitli diplomatik ortamlarda paylaşmamız iyi birer cevap olurdu, sizin hayaliniz varda bizim yok mu anlamında.
  Cevapla
 • Diyarbekir-21 4 ay önce Şikayet Et
  Bak ibrahim demedi deme yakında azerbeycanla komşu olursak şaşırma. Bu ermenileri yıllarca bunlar fişekledi.
  Cevapla
 • Ali aksoy 4 ay önce Şikayet Et
  Bende buraya yaziyorum,Sarkozy geçmişte türkiyeyi AB ye alirsak...bunu israil'e nasil anlatabiliriz diye,bir sözü vardir!Fransanin ne gücü,nede parasi yeter ve bati balkan devletlerinin AB,ye katilmasina karar verecek olan souverän olmiyan almanyadir! ama belki ,ermenileri belki yahudi devletini AB,ye girmesi için çaba harcilyabilir,biz türklerde de bunu destekleriz.
  Cevapla
 • bu gözden kaçmaz 4 ay önce Şikayet Et
  sorun yok güzel bir manzara paylaşmışsınız. bizde ağrı dağından bakınca erivanı hatta tüm o bölgeyi kendi haritamız içinde vatanımızın bir parçası olarak görüyoruz. yıllar öncesinde anadoludan ve azerbaycandan koparılan bir parçamızdı. günün birinde içindekiler yani insan nüsvettesi varlıklar hariç , o bölge tekrardan sınırlarımıza dahil olacaktır inşallah.
  Cevapla
 • Mete Han 4 ay önce Şikayet Et
  Fransa çöküyor. Bu da çökerken tırmalama hareketi.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Emekli ikramiyesi Adalet Komisyonu'nda kabul edildi
İsrail'de şok anket sonucu: Savaşı kazanamayacağız