Ankara 2 No'lu Barosu: Gazze'deki katliamın failleri Türkiye'de yargılanabilir

Baro Başkanı Avukat Sabri Hafif Gazze'deki savaş ve soykırım suçu hakkında dünyanın neresinde olursa olsun Türkiye'de soruşturulabileceğini, faillerin Türkiye'de yargılanabileceğini söyledi.

Ankara 2 No'lu Barosu: Gazze'deki katliamın failleri Türkiye'de yargılanabilir
Ankara 2 No'lu Barosu: Gazze'deki katliamın failleri Türkiye'de yargılanabilir
GİRİŞ 20.10.2023 13:51 GÜNCELLEME 20.10.2023 14:10
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Ankara 2 No'lu Barosu, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Baro Başkanı Avukat Sabri Hafif, suç duyurusu dilekçesini Başsavcılığa verdikten sonra Ankara Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı.

Filistin'in, başkenti Kudüs olan bağımsız bir devlet olduğunu ifade eden Hafif, İsrail'in 1947 yılından bu yana Filistin topraklarının büyük bölümünü işgal ettiğini ve sistematik katliamlarla yüz binlerce Filistinliyi öldürdüğünü söyledi.

Gazze'nin Filistin'in bir şehri olduğunu vurgulayan Hafif, "Özellikle Gazze'de İsrail tarafından 16 yıldır devam eden kuşatma sonucu kadınlar, çocuklar ve yaşlılar başta olmak üzere 2,5 milyon insan gıda, su, ilaç, tıbbi gereçler, akaryakıt ve enerji kaynakları gibi temel ihtiyaçlardan mahrum bırakılmış, bölge adeta ablukaya alınarak açık hava hapishanesine çevrilmiştir." diye konuştu.

Hafif, yıllardır süregelen insan haklarına aykırı bu duruma uluslararası toplumun sessiz kaldığını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Bizler, bağımsız ve egemen bir devlete sahip olma mücadelesinde Filistin Devleti ve Filistin halkının yanındayız. Filistin halkına yönelik İsrail'in sürdürdüğü hava saldırılarının Gazze'de neden olduğu şiddetli yıkım, elektrik ve suyun kesilmesi, gıda ve her türlü zorunlu ihtiyacın bölgeye girişinin engellenmesi tam ablukadır ve uluslararası hukuka aykırıdır. Birleşmiş Milletler'i (BM), İsrail'in, Filistin topraklarını haksız işgaline yönelik eylemlerine karşı caydırıcı ve cezalandırıcı kararlar almaya ve uygulamaya davet ediyoruz. ABD'nin İsrail yanlısı tutumundan dolayı uluslararası hukuku hiçe saymasını ve her seferinde görmezden gelmesini kabul etmiyoruz."

- "FAİLLER TÜRKİYE'DE YARGILANABİLİR"

Filistin'in toprak bütünlüğü ve egemenliğine saygı duyulması gerektiğini bildiren Hafif, "BM'den, Cenevre Sözleşmesi kapsamında insani yardım koridorları açılmasını, insani yardımların bölgeye ulaştırılmasının sağlanmasını insanlık namına talep ediyor, bu hususlar için ne gerekiyorsa yapacağımızı ifade ediyoruz." diye konuştu.

Sabri Hafif, tüm ülkelerin başkent barolarını, İsrail'in insan haklarını yok sayarak sürdürdüğü ölçüsüz saldırıları durdurması için çaba göstermeye çağırarak, Türkiye'nin barışın tesisine ve insani yardımların ulaştırılmasına yönelik çabalarının yanında olduklarını vurguladı.

Türk Ceza Kanunu'na (TCK) göre, savaş ve soykırım suçunun, dünyanın neresinde olursa olsun Türkiye'de soruşturulabileceğini, faillerin Türkiye'de yargılanabileceğini belirten Hafif, "Gazze'de sivillerin evlerinin, şehri terk etmeye çalışan insanların araçlarının ve özellikle hastane katliamının failleriyle ilgili TCK'nın 13. maddesindeki yargılama yetkisine binaen Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduk." dedi.

KAYNAK: AA
Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız

Editör Hakkında

1981 yılında Isparta'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Afyonkarahisar'da, lisansını İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde, yüksek lisansını Bahçeşehir Üniversitesi'nde tamamladı. Üniversitenin ardından bir süre özel sektörde araştırmacı, daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) farklı iştiraklerinde İngilizce öğretmeni, sosyolog ve idareci olarak çalıştı. İnternet haberciliğine ilk adımını 2015 yılında Türk Medya’da attı. 2020’de Haber7’de gece editörlüğüne başladı. Halen Haber7.com’da haber şefi olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 2
  • Metin 8 ay önce Şikayet Et
    Sizleri cesaretiniz den dolayı tebrik ederim. Terörist abd kendi mahkemelerinde yargılama yapıyor tc devleri neden yargılamadım.
    Cevapla
  • BİDENSUNAK-İSTİFA 8 ay önce Şikayet Et
    Dogru ve mantıkli girişim
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Bakan Fidan duyurmuştu! Rusya'dan son dakika Türkiye açıklaması
Buket Özgünlü'nün duruşmasında muhabire çirkin tehdit: Bunu geçen dövdük, akıllanmadı