Türk avukatlar harekete geçti: Netanyahu ve İsrail ordusu için suç duyurusu!

Gazze'de insanlık suçu işleyen İsrail'e yönelik Türk avukatlar harekete geçti. Hatay Barosu, yasaklı kitle imha silahlarıyla soykırım yapan Netanyahu ve İsrail silahlı kuvvetleri için en ağır yaptırımlarla yargılanmasını talep etti.

GİRİŞ 23.10.2023 14:15 GÜNCELLEME 23.10.2023 14:53
Bu Habere 104 Yorum Yapılmış

Hatay Barosu, Gazze’de soykırım uygulayan Siyonist İsrail için suç duyurusunda bulundu. Sivillere yönelik uçaklardan bomba yağdırarak katliam yapan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve komutanları için Hatay Barosu Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne dava açtı.

Hatay Barosu Başkanı Avukat Hüseyin Cihat Açıkalın, yapılan girişim ile ilgili sosyal medyada açıklamada bulunarak, “UCM nezdinde ve elbette ki hukuk gereğince insanlığa karşı işlenen suçların cezalandırılması amacıyla Hatay Barosu olarak başvurumuzu yapmış bulunuyoruz. Sürecin takipçisiyiz.” dedi.

Hatay Barosu’ndan yapılan açıklamada ise şu ifadeler kullanıldı:

“Gazze saldırısı nedeniyle olayın failleri İsrail Devlet Başkanı Binyamin Netanyahu ve diğer failler hakkında soykırım İnsanlığa karşı suç, savaş suçları, adam öldürme, yaralama ve işkence suçlamasıyla Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcılığına soruşturma yapılarak cezalandırılmaları için yargılama yapılması ve ilgililer hakkında en ağır müeyyidelerin uygulanması talebiyle Baromuz tarafından suç duyurusunda bulunulmuştur.”

NETANYAHU VE İSRAİL ORDUSU İÇİN AĞIR YAPTIRIM TALEBİ

Hatay Barosu avukatları, suç duyurusunda İsrail’in onlarca insanlık suçu işlediğini kaydetti.

Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi, Cenevre Sözleşmesi ve Roma Statüsü'nü ihlal eden İsrail'in soykırım suçu işlediği, kitle imha silahları kullandığı, zehirli gazlarla saldırı düzenlediği, savunmasız insanların sığındığı hastane ve okulların bombalandığı belirtildi.

DAHA ÖNCE ÖZÜR DİLEMEK VE TAZMİNAT ÖDEMEK ZORUNDA BIRAKILMIŞTI

31 Mayıs 2010 yılında Gazze’deki İsrail ablukasını kırmak ve yardım götürmek amacıyla yola çıkan Mavi Marmara gemisine saldıran Siyonistler, 10 Türk vatandaşını şehit etti, 60 aktivisti ise yaraladı. Olayın ardından harekete geçen Türkiye, İsrail’e ve komutanlarına yönelik uluslararası mahkemelerde dava açarak yakalama kararı çıkardı. İsrail’in uluslararası camiada zor duruma düşmesine neden olan yargı kararlarının ardından Türkiye’den özür dilemek ve şehit olanların ailesine 20 milyon dolar tazminat ödemek zorunda kalmıştı.

İsrail gece boyunca çocuk öldürdü: Gazze'de büyük katliamİsrail gece boyunca çocuk öldürdü: Gazze'de büyük katliam

Gazze'de katliam 16 gündür sürüyorGazze'de katliam 16 gündür sürüyor

Katliamdan sonraki sabahı aktaran muhabir: Yerlerde kan görüyorum...Katliamdan sonraki sabahı aktaran muhabir: Yerlerde kan görüyorum...

Gazze'de camiden dua edildiği sırada İsrail'den katliam saldırısı!Gazze'de camiden dua edildiği sırada İsrail'den katliam saldırısı!

İsrailliler insanlığı ayaklar altına aldı! Katliamı dans ederek kutladılar!İsrailliler insanlığı ayaklar altına aldı! Katliamı dans ederek kutladılar!

KAYNAK: HABER7
Nurullah Alpay Haber7.com - Özel Haber Editörü
Haber 7 - Nurullah Alpay

Editör Hakkında

2014 yılında Yeniakit.com.tr'de basın hayatına başladı. Çeşitli basın kuruluşlarında görev aldı. Son olarak Haber7 Özel Haber Biriminde editör olarak çalışmaktadır.
YORUMLAR 104
 • Hakkı 7 ay önce Şikayet Et
  Rabbim yar ve yardımcınız olsun
  Cevapla
 • SİBGATULLAH 7 ay önce Şikayet Et
  İSLAMBOL,ANGARA,BU ŞU BAROLARI DEMEYECEĞİM nerede bu TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ BAŞKANLARI?Nerede bu İÇİMİZDEKİ insan hakları savunucuları?Aynısını denemek için biz bir hareket yapalım DÜNYAYI BAŞIMIZA YIKARLAR.İŞTE BENİM DE TAM DEDİĞİM DE BU.DÜNYAYI BAŞIMIZA YIKACAK HERİF VE ZALİMLER NE GÜNE BEKLİYOR? FİLİSTİNLİ KARDEŞLERİMİZİN HEPSİNİN YOK EDİLMESİNİ Mİ BEKLİYORLAR?
  Cevapla
 • Misafir 7 ay önce Şikayet Et
  Yuruyun be aslanlar Allah c.c yardimciniz olsun
  Cevapla
 • Yavuz Selim 7 ay önce Şikayet Et
  İşte gerçek baro. Hatay barosunun elini öperim.
  Cevapla
 • Recep IŞIK 7 ay önce Şikayet Et
  Ben de seninle beraber hürmetle ve saygı ile bu BAROMUZUN ellerinden doya doya ÖPERİM.
  Cevapla
 • SİBGATULLAH 7 ay önce Şikayet Et
  Ben de seninle beraber hürmetle ve saygı bu BAROMUZUN ellerinden ÖPERİM.
  Cevapla
 • SİBGATULLAH 7 ay önce Şikayet Et
  İSLAMBOL,ANGARA,BU ŞU BAROLARI DEMEYECEĞİM nerede bu TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ BAŞKANLARI?Nerede bu İÇİMİZDEKİ insan hakları savunucuları?Aynısını denemek için biz bir hareket yapalım DÜNYAYI BAŞIMIZA YIKARLAR.İŞTE BENİM DE TAM DEDİĞİM DE BU.DÜNYAYI BAŞIMIZA YIKACAK HERİF VE ZALİMLER NE GÜNE BEKLİYOR? FİLİSTİNLİ KARDEŞLERİMİZİN HEPSİNİN YOK EDİLMESİNİ Mİ BEKLİYORLAR?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Hava sıcaklıkları artıyor: Meteoroloji'den son dakika açıklama!
Son 20 yıla damga vuran dev finaller! Değişmeyen tek kural var