Japon Deprem Bilimci Moriwaki, Malatya'da deprem eğitimi verdi

Japon Deprem Bilimci Yoshinori Moriwaki, 6 Şubat’ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli Asrın felaketinde büyük yıkıma uğrayan Malatya’da deprem eğitimi verdi.

Japon Deprem Bilimci Moriwaki, Malatya'da deprem eğitimi verdi
Japon Deprem Bilimci Moriwaki, Malatya'da deprem eğitimi verdi
GİRİŞ 15.11.2023 22:43 GÜNCELLEME 15.11.2023 22:52
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Malatya'da bir otelde ‘Yeniden Hep Birlikte Ayağa Kalkıyoruz’ mottosuyla düzenlenen deprem eğitiminde konuşan Japon Deprem Bilimci Yoshinori Moriwaki, Japonya ve Türkiye’nin deprem ülkesi olduğunu söyledi.

Türkiye’de 81 ilin 52’sinin birinci derece deprem bölgesinde yer aldığını ifade eden Moriwaki, “Türkiye’ye bakınca Japonya çok karışık. 1939’da Erzincan’da deprem oldu sonra 1941’de Tokat’ta deprem yaşandı. Doğudan batıya sanki domino taşı gibi depremler yaşandı. 1999 yılında Gölcük’te deprem oldu. Doğu Anadolu Fayı uzun zamandır kırılmıyordu. Üç sene önce Silivri’de küçük bir deprem oldu. Ondan sonra Elazığ depremi yaşandı. Uzun zamandır kırılmayan Doğu Anadolu Fayı kırılmaya başladı. Maalesef 6 Şubat depremini gördük” dedi.

Türkiye ile Japonya arasında deprem karşılaştırması yapan Yoshinori Moriwaki, şunları söyledi: “5,5 büyüklüğünde yani orta seviyede depremler en fazla Çin’de meydana geliyor. Japonya 4, Türkiye ise 6’ncı sırada. Metrekare olarak bakılırsa Japonya 6, Türkiye 17’inci. Tarihte en büyük depremlere bakıldığında; Türkiye’de 1939 yılında Erzincan’da 7,9 büyüklüğünde olurken, Japonya’da ise 2011 yılındaki Thoku depremi, büyüklüğü ise 9. Depremde can kaybına bakıldığında ise Türkiye aniden 3’üncü oluyor. İnsanı deprem değil bina öldürüyor. Türkiye’de Japonya’daki gibi deprem var ama Türkiye’de can kaybı çok oluyor. Bunu nasıl düzeltebiliriz? Mimar ve mühendis arkadaşlar biz bunu düzeltmeliyiz, düzeltebiliriz.” 

Deprem eğitimlerinin önemine de dikkat çeken Moriwaki, “Türkiye’de deprem eğitimi, tatbikatı yapılıyor ama senede kaç kere? Bir veya en fazla iki diye duydum. Örneğin ilkokuldaki çocuğa senede bir kere eğitim verildiğinde geçen sene ne yapıldığını hatırlamıyordur. Japonya’da ise ayda bir kere okulda, ayda bir kere de mahallede olmak üzere ayda iki kez eğitim veriliyor. Çocuklar aldıkları eğitimle artık ne yapacaklarına alışıyor. Bunun yanında küçük yaştan eğitim veriliyor. Türkiye’de ise çocuklar duymasın, görmesin. Tabii depremdeki kötü görüntüyü bizde göstermiyoruz ama depremi anlatıyoruz." şeklindeki konuştu.

KAYNAK: İHA
Emrah Konak Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrah Konak

Editör Hakkında

1992 yılında Erzurum'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Erzurum'da, lise öğrenimini Rize'de, lisans öğrenimi ise Atatürk Üniversitesi'nde tamamladı. Halihazırda Nevşehir Hacı Bektaş Üniversitesi'nde yüksek lisans öğrenimine devam ediyor. Meslek hayatına 2015 yılında başlayıp birçok haber sitesi ve televizyon kanalında farklı pozisyonlarda görev aldı. Şu an meslek hayatına haber7.com'da "Editör" olarak devam ediyor.
YORUMLAR 2
  • derin devlet 3 ay önce Şikayet Et
    İstanbul'da deprem olduğunda biz hala konuşuyor olacağız. yaklaşık 2 milyon cenaze olacak. gömülecek mezarlık bulamayacağız. eğer yaz günleri olursa cenazeler elimizde kokacak. bulaşıcı hastalıklar çıkacak. İstanbul'un hiçbir yerine ulaşılamayacak. yeryüzündeki en büyük kaos olacak. EY DEVLET EY HÜKÜMET ARTIK HAREKETE GEÇİN DAHA NASIL BAĞIRALIM SESİMİZİ NASIL DUYDURALIM?
    Cevapla
  • Sahipkıran 3 ay önce Şikayet Et
    Yaw birde Şadi Başer e kulak verin...
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Erzincan'da maden sahasındaki toprak kaymasında yeni gelişme
Her şey 2004'te iptal edilen anlaşmalar ile başladı! Erdoğan'dan tarihi karar