Hastane morgunda cenazeler karıştı

Bilecik’te hastanede ölen kadın ve erkeğin cenazelerinin karışmasının ardından adli ve idari soruşturma başlatıldı.

Hastane morgunda cenazeler karıştı
Hastane morgunda cenazeler karıştı
GİRİŞ 24.11.2023 15:47 GÜNCELLEME 24.11.2023 15:47
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Bilecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi gören Fatma Avcı (94), 20 Kasım'da yaşlılığa bağlı hayatını kaybetti. Avcı ile aynı gün vefat eden Tevfik Yaman'ın cenazesi, hastane morguna kaldırıldı. Yaman'ın cenazesini defnetmek üzere hastaneye gelen yakınlarına görevlilerce yanlışlıkla Fatma Avcı'nın cenazesi teslim edildi. Cenaze, Beyce köyüne götürülerek toprağa verildi.

Fatma Avcı'nın cenazesini almak için gelen torunu Duygu Akkaya ve yakınlarına ise Tevfik Yaman'ın cenazesi verildi. Yıkama işlemi sırasında cenazelerin karıştığı ortaya çıkınca Akkaya, durumu yetkililere bildirdi. Olayın ardından Avcı’nın cenazesi defnedildiği mezardan çıkarılarak ailesine teslim edildi. İki cenaze de aileleri tarafından defnedildi.Yaşanan olayın etkisinden hala çıkamadıklarını söyleyen Avcı’nın torunu avukat Duygu Akkaya, süreç boyunca hatası olanların cezalandırılması için suç duyurusunda bulunduklarını belirtti. Akkaya, “Anneannemin cenazesini teslim almak üzere hastaneye gittik. Daha sonra yıkama yerinde ben, anneannemi yıkamak için gittiğimde önümüze gelen cenazenin anneannem ile hiçbir ilgisi yoktu. Yaşlı bir amcanın cenazesiydi. Yüzünü açtığımızda zaten çok net bir şekilde gördük. Dedik ki, ‘anneannemiz değil’ o yüzden yanlış cenazeyi getirdiniz. Oradaki bütün görevliler birbirlerine baktılar, çünkü getirebilecekleri, önümüze koyabilecekleri başka bir cenaze olmadığından dolayı ‘Eyvah, biz bir hata yaptık’ dediler. Beyce köyünde defnedilmek üzere anneannem veriliyor. O şekilde defnediliyor ve gömülüyor. Bunun üzerine bütün yetkililer tabi ki ayaklandı. Gittiler, nasıl yaptılar hiçbir fikrim yok, oradaki mezarlık kazılmış, bizim defnedilen anneannemiz oradan çıkarılmış. Yeniden hastane morguna getirildi. Biz orada tekrardan baktık, ‘evet bizim cenazemiz bu’ dedik. Onun yıkama işlemlerini kefenleme işlemlerini yaptık. Daha sonra camiye getirildi, namazı kılındı ve Bilecik Şehir Mezarlığı’ndaki aile mezarlığımıza defnedildi. Neye uğradığımızı şaşırdık. Böyle bir şeyin yaşanmış olması özellikle de bir kadınla bir erkek cenazesinin karıştırılmış olması bunun hiçbir açıklaması yok” dedi.‘ÖZÜR BİLE DİLENMEDİ’

Yanlışlığın ardından kimsenin kendilerine ulaşmadığını ve özür bile dilemediğini anlatan  Akkaya, “Diğer aile ile görüştüm. Onlar da tabi ki olayın şokunu hala da atlatmış değiller. Onlar da dedelerini gömdüklerini sandıkları mezara, yarım saat sonra gelinip, başka görevler tarafından, ‘Yanlış cenaze vermişiz, hemen mezarı kazın, açın’ denilmiş. Köyde de bayağı bir kargaşa çıkmış. Onlar da neye uğradıklarını şaşırmışlar. İyi haliyle hatırlamak isteyip, son hallerini çok fazla göz önünde bulundurmamak amacıyla çok da fazla bakmadıklarını ama ayağında yazılı o etikette kendi dedelerine ait ismi gördüklerini ve hiç tereddüt etmediklerini söylediler. Bütün sorumluluk burada hastane morgundan başlayıp, defin işlemlerine kadar kimler yetkili ise onlarındır” diye konuştu.

ADLİ VE İDARİ SORUŞTURMA AÇILDI

Cenazelerin karışmasının ardından İl Sağlık Müdürlüğü, hastane görevlileri hakkında idari soruşturma Bilecik Cumhuriyet Başsavcılığı da adli soruşturma başlattı

KAYNAK: DHA
İbrahim Can Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - İbrahim Can

Editör Hakkında

İbrahim Can, 1993'te İstanbul'da doğdu. İnternet haberciliği kariyerine 2011’de başladı. İki yıla yakın küçük ölçekli sitelerde çalıştıktan sonra, 2012'nin Ekim ayında yenisafak.com'a başladı. 6,5 yıl çalıştığı yenisafak.com'da Gündem, Eğitim, Hayat, Dünya, Spor ve Video kategorilerinde çalıştı. Bir süre akşam sorumluluğu yaptı. Son olarak Ana Sayfa Editörü oldu. 2019'un Haziran ayında Haber7'de Gündem Editörü olarak göreve başladı. Hem Haber7 hem de Yeni Şafak'ta kültür sanat, eğitim ve siyaset alanları başta olmak üzere birçok alanda özel haber, infografik ve video hazırladı. Hala Haber7'de Haber Şefi olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 17
 • misafi 6 ay önce Şikayet Et
  Allah rahmet etsin mekanları cennet olsun inşallah bence yıkamada sorun yok kefenlenip tapuda konulunca diğer görevliler karıştırdı yikayiciler yıkar kefenler gerisi onların işi değildir?
  Cevapla
 • ............ 6 ay önce Şikayet Et
  Allah encamları hayretsin(amin)essselamu aleyküm(v.r.v.b)
  Cevapla
 • .................. 6 ay önce Şikayet Et
  :::::.RABBİMİZ EVVELA,,,,,OKU,,,,ANLA,,,ÖĞREN DİYOR ,,,ses yarışması demiyor AMA!!!!!!!!!!!!!!!!!!..KURANI KERİMİN MEALİNDEN NAMAZLARDAN ÖNCE VEYA SONRA HİÇ OKUNMUYOR....bunlar ondan oluyor… KURANI KERİMİN MEALİNDEN NAMAZLARDAN ÖNCE VEYA SONRA HİÇ OKUNMUYOR....bunlar ondan oluyor…:
  Cevapla
 • ...........son 6 ay önce Şikayet Et
  Allah encamları hayretsin(amin)essselamu aleyküm(v.r.v.b)
  Cevapla
 • ...............3 6 ay önce Şikayet Et
  ERKEĞİ ERKEK DİN GÖREVLİSİ,,,,KADINI KADIN DİN GÖREVLİSİ YIKAR……:AYRICA,,,yakınları da,,,NASIL ,,,,,anlayamamış NENEleri,,,anaları,,,babaları,,OLMADIĞINI O DA APAYRI ,,,,,,,,,,,,,,İLGİNÇ…
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kemal Kılıçdaroğlu'nun bankamatik memuru yeğeni belediye değiştirdi
İşte Yeni Ülker Stadı projesinin fotoğrafları!