100 binde 2 kişide görülüyor! 71 yaşındaki hasta Zenker divertikülü hastalığından kurtuldu!

71 yaşında Hatay’da yaşayan Mustafa Vural, 100 binde 2 kişide görülen ‘Zenker divertikülü’ hastalığıyla mücadele ediyordu. Hastalığından başarılı bir operasyon ile kurtulan Vural, aylar sonra ilk defa kebap yiyebildiği için sevindi.

100 binde 2 kişide görülüyor! 71 yaşındaki hasta Zenker divertikülü hastalığından kurtuldu!
100 binde 2 kişide görülüyor! 71 yaşındaki hasta Zenker divertikülü hastalığından kurtuldu!
GİRİŞ 04.12.2023 14:37 GÜNCELLEME 04.12.2023 14:41
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Hatay’a bağlı Dörtyol ilçesinde ikamet eden emekli noter başkatibi Mustafa Vural, geçtiğimiz sene yutma güçlüğü ve kusma şikayetleriyle hastanenin yolunu tuttu. Yapılan tahlil ve tetkikler sonucu 71 yaşındaki hastada 100 binde 2 kişide görülen ‘Özofagus divertikülü’ tanısı kondu.

AMELİYAT İÇİN ADANA’NIN YOLUNU TUTTU

Hatay’da gerçekleştirilemeyen ameliyat için hasta Vural, aylarca hastane araştırdı aradı. Bu süre zarfında Mustafa Vural tam 15 kilo vererek adeta bir deri bir kemik kaldı. Tanıdıklarının tavsiyesi üzerine hastaneyi kararlaştıran ve Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Nazmi Özer’e muayene olan Mustafa Vural, operasyon günü aldı.

Dr. Özer, Vural’a minimal invaziv yöntem ile Özofagus divertikül ameliyatı yaptı ve 5 santimetrelik kesi açarak soluk borusunun arkasındaki kitle başarıyla temizlendi. Mustafa Vural, eski sağlığına kavuşarak tekrardan yemek yemeye başladı.

KEBAP YEMENİN MUTLULUĞUNU YAŞADI!

Uzun zaman sonra ilk kez kebap yiyebilen Vural, İhlas Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada çok mutlu olduğunu belirtti. Mustafa Vural: “Ameliyat öncesinde hiçbir katı yiyecek yiyemiyordum. İlk lokmalardan sonra yemek yemem bitiyor, iştahsızlık veriyordu. Yediklerim geri çıkmaya başladı. Yemek yiyemememden dolayı 15 kilo verdim. Yaşam kalitem düştü, topluma giremiyorum, kimsenin yanına gidemiyorum. Ancak ameliyattan sonra düzeldim. İyi ki ameliyat oldum. Şu anda çok mutluyum. Yemek yiyebiliyorum. Kebap ve kısır yemeyi çok özlemişim” açıklamalarında bulundu.

BU HASTALIK ÇOK NADİR GÖRÜLÜYOR!

Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Nazmi Özer ise bu hastalığın çok ender görüldüğünü söyledi. Doç. Dr. Özer, “Hastamızın ciddi yutma problemi vardı. Yuttuğu gıdalar divertikül dediğimiz boşluğun içerisinde birikiyordu ve bundan dolayı kusması, ciddi öksürükleri oluyordu. Beslenme problemi olması üzerine de hastamız bize başvurdu. Bunun üzerine de kendisine cerrahi operasyon yaptık. Hastamız ameliyat sonrası gayet sağlıklı. Bu hastalık nadir görülen bir hastalık, toplumda 100 bin kişiden sadece 2 kişide görülüyor. Bu hastalığın cerrahisi de gerçekten komplike bir cerrahi” diyerek açıklamada bulundu.

ZENKER DİVERTİKÜLÜ NEDİR?

Bu rahatsızlık, yemek borusunun üst kısmında meydana gelen genişleme ile divertikül adı verilen keseciğinde oluşuyor. Gıdalar bu kesecik içinde birikerek belli başlı şikayetler oluşturuyor. Divertikül adı verilen kesecik yemek borusunun geçiş yolunu tıkadığı için gıdalar yemek borusuna geçemiyor ve bununla beraber yutma bozukluğu meydana geliyor.

Kese içerisinde biriken ve yemek borusunda sindirilemeyen gıdalar ağza geri geliyor. Akciğere kaçarak pnömoniye (zatürre) yol açabilir. Bu hastalıkta ağız kokusu ve mide bulantısı çok sık görülür. İleri yaşlarda bu şikayetlere daha asık rastlanır. Divertikül hastalığı kanser riskinde de artışa sebep olabilir. Divertikül içerisinde skuamatöz hücreli karsinom sıklığında artış meydana getirir.

KAYNAK: İHA
Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan

Editör Hakkında

1998'de İstanbul'da doğdu. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemlerinden derece ile mezun oldu. Ardından Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Çalışmaları bölümünde tam burslu olarak tezli yüksek lisansını yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda çeşitli kurs ve eğitimlerde lisans aldı. 2017'den 2022'ye kadar bir STK'da sosyal medya yöneticiliği görevini üstlendi. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 1
  • Mustafa Akın 2 ay önce Şikayet Et
    Allah şifa versin.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
6 Şubat depremi sonrası fay hareketliliğinde dikkat çeken değişiklik: İlginç sonuçlar...
Nevşehir'de facia gibi kaza: 3 vatandaş hayatını kaybetti, 6 yaralı