DMM, İsrail'in yakaladığı kişilerin "Silahlı Hamas üyeleri olduğu" iddiasını yalanladı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, İsrail propaganda hesaplarından paylaşılan görüntülerdeki kişilerin, "Silahlı Hamas üyeleri olduğu" iddiasının doğru olmadığını duyurdu.

GİRİŞ 10.12.2023 21:24 GÜNCELLEME 11.12.2023 10:31
Bu Habere 39 Yorum Yapılmış

Dezenformasyonla Mücadele Merkezinin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, İsrail'in sosyal medyadaki propaganda hesapları tarafından paylaşılan bazı görüntülerde yer alan kişilerin "Silahlı Hamas üyeleri olduğu" iddiasına ilişkin açıklama yapıldı.

İnsanlık dışı muameleye maruz kalan Filistinli silahı önce sağ eliyle tutuyor. "Hamas" üyesi olduğu ithamıyla servis edilen görüntülerin defalarca çekildiği ortaya çıkarken, Filistinli sivil daha sonraki görüntülerde silahı sol eliyle tutuyor.

İsrail'in, gözaltına alınanların "Hamas üyesi" olduğuna dair iddianın kurgu olduğu belirtilen paylaşım şöyle:

"Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları İzleme Ağı yetkilileri ve bölgedeki gazeteciler, görüntülerdeki kişinin Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Beyt Lahya'da yaşayan ve küçük bir alüminyum dükkanı işleten Moin Qeshta El Masry olduğunu doğrulamıştır. Yetkililer, El Masry'nin diğer siviller gibi Halife Okulu'na sığındığını belirtmiştir.

Gazze'de yaşayan siviller, İsrail askerlerinin 7 bin Filistinlinin sığındığı Halife Okulu'na baskın düzenlediğini ve 15 yaş üstü erkekleri topladığını bildirmektedir.

Ayrıca İsrail'in propaganda hesaplarından sosyal medyada paylaşılan görüntülerin farklı olduğu tespit edilmiştir. Hamas üyesi olduğu iddia edilen kişinin bir görüntüde silahı sağ, şarjörü sol elinde tuttuğu görülürken; bir diğer görüntüde silahın sol, şarjörün sağ elinde olduğu görülmektedir.

Bu da görüntülerin ideal kurgu için tekrar tekrar kaydedildiğini göstermektedir.

CNN'in Siyaset ve Dış Politika Analisti olarak da görev yapan İsrailli gazeteci-yazar Barak Ravid, bu ayrıntının fark edilmesi üzerine paylaşımlarını silmiştir."

Erhan Ceylan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Erhan Ceylan

Editör Hakkında

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi'nin İşletme bölümünden mezun oldu. Yeni medyaya 2015 yılında adım attı. Yakın siyasi tarih, yönetim ve politik süreçlere olan ilgisi bu mesleğe başlamasındaki en önemli etken oldu. Sırasıyla Star, Güneş, Akşam ve A Haber'de gündem ve politika editörlüğü görevinde bulundu. Her türlü dezenformasyonun olduğu, Hakikat ötesi siyasetin (Post truth politics) yaşandığı günümüz dünyasında, tahrif edilen olguları savunmak, temiz bilgi aktarımına yardımcı olmak ve kamuoyunun dijital-medya okuryazarlığını geliştirmek üzere çaba gösteriyor. Dijital medya kariyeri Haber 7'de devam etmektedir.
YORUMLAR 39
 • mehmet efe 2 ay önce Şikayet Et
  acı ve ibretlik bir sonunuz olacak ey israiloğulları
  Cevapla
 • Osmanlı impa 2 ay önce Şikayet Et
  Keşke HİTLER hayatta olaydı zalimlik neymiş gostereydi bu.itRaile
  Cevapla
 • Polat 2 ay önce Şikayet Et
  İfşa olsunda yinede bu çamur üzere atılı kalmasın zamamnı gelince çok işe yarayacak doğrular Allah izniyle inşaAllah
  Cevapla
 • Milli_Nizam_2027 2 ay önce Şikayet Et
  Deccalin Askerleri Yalancıdır.
  Cevapla
 • misafir 2 ay önce Şikayet Et
  bu siteyi ingilizce yapın bakalım madem dünyaya da ilan edin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Seçil Erzan'ın Google aramaları şoke etti!
Erdoğan'ı duygulandıran klip