Sağlık Bakanı Yardımcısı Şuayıp Birinci: Sağlığın yüzyılını Türkiye Yüzyılı yapacağız

Bengü Türk TV'de sağlık sektöründeki gelişmeleri değerlendiren Şuayıp Birinci, Türkiye'nin bu alanda açık ara önde olduğunu ve daha da iyi bir noktaya geleceğini anlattı.

GİRİŞ 06.01.2024 18:11 GÜNCELLEME 06.01.2024 18:11
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

Sağlık Bakanı Yardımcısı Şuayıp Birinci, Bengü Türk TV'de Türkiye'nin sağlık sektöründeki gelişmelerini ele aldı.

Birinci, sosyal medya hesabı X'te yaptığı paylaşıma "Sağlığın yüzyılını Türkiye Yüzyılı yapmak için uğraşacağız" notunu düştü.

Türkiye'nin sağlık alanındaki öncülüğüne ve gelecek asırdaki yerine değinen Birinci'nin açıklamaları şu şekilde;

'DÜNYA NÜFUSU YAŞLANIYOR'

Sağlık değerlendirdiğimizde birkaç detayı aktarmak benim için bir görev. Ne yazık ki dünya nüfusu yaşlanıyor. Gelişmiş ülkelerde ve gelişmekte olan ülkeler özellikle sağlık sistemi iyi olan ülkelerin nüfusu azalıyor ve sağlık sistemi yeterli olmayan kıtanın ve ülkelerin nüfusu artmaya başlıyor. Dünya nüfusunun yüzde 3.5’unun göçmen olduğunu düşünürsek, sağlık sistemi oturmamış temel sağlık sistemine erişemeyen ülkelerin nüfusunun bütün dünya için risk oluşturduğunu bilmek lazım. Böyle bir risk varken yaşlanma riskinin getirdiği ve kronik hastalıkların getirdiği yükler de artmaya başladı. Yaşlı nüfusunun artmasıyla genç nüfusunun azalması, sağlığa başvurunun artması, bireyin kendi sağlığına dikkat etmesi hepimiz için önemli.

'25 YIL SONRA 65 YAŞ ÜSTÜ NÜFUS 3 KATINA ÇIKACAK'

Baktığımızda 25 yıl sonra dünyada özellikle de ülkemizde 65 yaş üstü nüfus 3 katına çıkacak. Bu daha çok sağlığa başvurmak demek, daha çok sağlık ihtiyacı demek. Sağlığı düşünürken sadece bireyi düşünmemek gerekir, bugünün bulaşıcı hastalıklarının yüzde 75’in hayvanlardan bulaştığını hesapladığımızda sağlığa 360 derece bakmak gerektiğini ortaya koyuyor.

HALA BULAŞICI HASTALIKLAR DÜNYA İÇİN SORUN

Yaşayan nefes alan her şey sağlığını planlamak ve ona göre çalışmak lazım. Sadece kendi ülkemizin sağlık düzeyini iyi seviyeye çıkarmak değil, dünyada yaşayan herkesin sağlığı için bir gayret göstermek ve sağlık gücü oluşturmaya ihtiyaç var. Hala bulaşıcı hastalıklar dünya için sorun.

'TÜRKİYE SON 20 YILDA 100 YILDAKİ YATAK SAYISINDAN DAHA FAZLA YATAK YAPMIŞ'

Sağlığın yıkıcı etkisinin en az yaşayan ülkelerden biri Türkiye. Ama bu dünyada 1 milyar insan temel sağlık hizmetlerinden yoksun. Önümüzdeki 10 yılda 5 milyara çıkacak. Dünya nüfusunun yüzde 58’i alması gereken sağlık hizmeti alamayacak. Bugün Türkiye son 20 yılda 100 yıldaki yatak sayısından daha fazla yatak yapmış. Hastanenin yaşı 49 iken 13’e düşmüş. Bütün altyapısını dünyanın en iyi teknolojik aletleriyle yenilemiş ve binalarını sağlıklı bir tesise dönüştürmüş.

'DİJİTAL TEKNOLOJİLERDE ALMANYA 14'ÜNCÜ BİZ 4'ÜNCÜ SIRADAYIZ'

Teknolojik açıdan baktığında dünyanın en çok dijitalleşmiş sağlık bakanlığında çalışıyoruz ve bu ülkenin insanları bu altyapının gücüyle daha iyi bir sağlık hizmeti alıyorlar. Harcadığı paraya göre dünyada en yüksek memnuniyet oranına sahip bu ülke. Dijital teknolojiler açısından bizim bulunduğumuz klasmanda Almanya 14’üncü sırada biz 4’üncü sıradayız. Bizim üstümüzdeki ülkelerin nüfusu bizim bir hastanemizin 1 yılda baktığı hastaneden daha az.

'DÜNYANIN EN İYİ SAĞLIK ALTYAPISINA SAHİP ÜLKE BİZİZ'

Aslında baktığınızda dünyanın en iyi sağlık altyapısına sahip ülke biziz. Bu kadar büyük gücü bireyin kendi sağlığını takip eden kendi sağlığını yöneten ihtiyacı olduğu zaman egzersiz olan havanın durumuna göre uyarı gönderecek altyapılaşmış konumdayız. 1.5 milyar nüfusa 4 saatlik uçuş mesafede erişebilen bir ülkedeyiz. O zaman sağlıkta elde ettiğimiz bu gücü sağlık turizmi için de kullanmak konusunda ciddi bir fırsata sahibiz. Böyle baktığınızda yeni teknolojik araçların işleyiş biçimimizi değiştireceğini görüyoruz.

'HASTANECİLİK ANLAYIŞIMIZIN DA CİDDİ DÜZEYDE DEĞİŞECEĞİNİ GÖRÜYORUZ'

Artık hekimlerin yardımcısı sanal robotlarının olgunu sağlık hizmetlerinde teknolojinin çok geniş bir şekilde yer aldığını ve sağlık ekosisteminin en önemli paydaşı haline gelen teknolojik araçlarla karşılaşacağız. Bunun herkesin iş yapış biçimini değiştireceğini Türkiye’nin sağlıkta elde ettiği bu gücü, uzaktan sağlık sistemleri kurularak yakın coğrafyası uzak coğrafyası bütün dünyaya sunabileceğini de hatırlatmak isterim. Hastanecilik anlayışımızın da ciddi düzeyde değişeceğini görüyoruz. Belli alanlarda güçlenmiş hastaneler, hastane yönetiminin ve hastane personelinin ünvanlarının değiştiği, hasta merkezi olduğu, acil hastane kurgularının yapıldığı, bölgesel acil hastanelerin önemli hale geldiği ve sağlık sisteminin yeniden tanımlandığı bir dünya bizi bekliyor.

'BU GÜÇ TÜRKİYE İÇİN DİKEY BİR BÜYÜME ALANI OLABİLİR'

Elde ettiğimiz bu sağlık gücüyle şu an ülkemize başvuran sağlık turistlerinin ilk 25 ülkesinin toplam nüfusu 2.6 milyar gibi kocaman bir nüfus. Aslında bu güç Türkiye için dikey bir büyüme alanı olabilir. Önümüzdeki asrın sağlık asrı olacağı kesin. Biz üzerimize düşeni yararsak Cumhurbaşkanımızın koyduğu hedef doğrultusunda hem Türkiye Yüzyılı hem Türk asrı olabilir.

Muhammet Arif Güreli Haber7.com - Editör
Haber 7 - Muhammet Arif Güreli

Editör Hakkında

1999 yılında İstanbul'un Ümraniye ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. 2022 yılında Üsküdar Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden dereceyle mezun oldu. İnternet Haberciliğine ilk olarak üniversite sıralarındayken kurduğu internet haber sitesiyle başladı. Kurduğu sitede, 1 yıl kadar sağlık, spor ve kültür kategorilerinde röportaj, özel haber ve analiz yazıları yazdı. Staj eğitimini ise Haber7.com'da tamamladı. Mezun olduğu 2022 yılından bugüne dek Haber7.com ailesinde başlıca gündem, siyaset, dünya, ekonomi kategorileri olmak üzere birçok özel haber, grafik ve video hazırladı. Hala Haber7.com ailesinde Gündem Editörü olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 19
 • Engelli vatandaş 5 ay önce Şikayet Et
  Yıllardır tarafıma yapılan yanlış teşhis ve tedaviler uygulandığı gerekçesiyle, cimer başta olmak üzere ilgili kurumlara müracaatta bulundum. Ama maalesef sağlık yüzyılında bir sonuç alamadım. En sonda sayın bakan yardımcımiza yazdım, hatta Allah rızası için dedim buna bile cevap gelmedi
  Cevapla
 • Misafir 5 ay önce Şikayet Et
  ya geç bunları randevu yok haftalar sonrasına bumu devrim
  Cevapla
 • ihsan ercanoğlu 5 ay önce Şikayet Et
  Biz sağlık bilişimde uçtuk-kaçtık diyor. Ya dünyanın bu konuda geldiği seviyenin farkında değil. Ya da başkaları bunları hiç bilmiyor sanıyor.
  Cevapla
 • hugocan 5 ay önce Şikayet Et
  Ben emekliyim. İlaçlerden. Para alınmıyordu. Şimdi alınıyor. Sayın bakanım. Bana kimse. Yazmasın. 100/10 ödeyiver demeyin. Böyle. Akıl hocaları bana lazım değil
  Cevapla
 • Ahmet 5 ay önce Şikayet Et
  Ver mehteri
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Marmaray'da büyük kavga! Ortalık savaş alanına döndü! Tekmeler ve yumruklar havada uçuştu
CHP’li belediyenin sosyal tesislerde içki satış kararıyla ilgili AK Parti’den kritik karar