RTÜK'ten seçim yasaklarına ilişkin açıklama

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), 31 Mart'ta gerçekleştirilecek yerel seçimler nedeniyle uygulanacak seçim yasaklarına ilişkin yayıncı kuruluşlara hatırlatmalarda bulundu.

GİRİŞ 14.02.2024 11:09 GÜNCELLEME 14.02.2024 12:19
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Türkiye 31 Mart 2024'te yerel seçimlere girmeye hazırlanıyor...

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), yerel seçimlerde uygulanacak seçim yasaklarına ilişkin hatırlatmalarda bulundu. 

Yüksek katılımın beklenildiğini kaydeden RTÜK, seçim atmosferinde ve yoğun seçim gündeminde yayıncı kuruluşların zaman zaman belirlenen kuralları ihlal ettiğinin altını çizerek bazı uyarılarda bulundu.

PROPAGANDALAR 30 MART'TA BİTİYOR

Seçime katılan siyasi partiler ve bağımsız adayların 1 Ocak 2024'ten 30 Mart 2024 saat 18.00'e kadar medya aracılığıyla sözlü, yazılı ve görüntülü propaganda yapabileceklerini hatırlatan RTÜK'ün açıklaması şu şekilde;

"Medya hizmet sağlayıcılarının da 1 Ocak 2024'ten 29 Mart 2024 Cuma saat 23.59'a kadar siyasi reklam yayınlamasında sakınca yoktur.

Oy verme gününden önceki 10 gün içinde yazılı, sözlü ve görsel basın ve yayın araçları ile kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi ve iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla bir siyasi partinin veya adayın lehinde veya aleyhinde ya da vatandaşın oyunu etkileyecek biçimde yayın yapılması ve bunların herhangi bir surette dağıtılması yasak olacaktır.

Bu sürenin dışında yapılacak yayınların tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerine uygun olması çok önemlidir.

Kamuoyu araştırmaları ve anketlerin yayınlanması sırasında, araştırmanın hangi kuruluş tarafından yapıldığının, denek sayısının ve araştırmanın kim tarafından finanse edildiğinin açıklanması zorunludur.

Özellikle haber bültenleri ve haber programlarında gerek adaylar gerekse yayın moderatörleri veyahut yorumcular tarafından Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’na, siyasi parti Genel Başkanlarına, seçime katılacak adaylara iftira ya da hakaret içeren ithamlarda bulunulmaması gerekmektedir.

Ayrıca ülkemizin demokratik kurumlarını, güvenlik birimlerini ve belli bir seçmen kitlesini hedef alan, aşağılayıcı, eleştiri sınırlarını aşan yorum ve açıklamalara yayınlarda yer verilmemelidir.

Bu süreçte yayıncılar ve haberciler, evrensel basın meslek ilkeleri ışığında hareket etmeli, aleni olarak herhangi bir adayı desteklememeli ve taraf olmamalıdır.

Özgür basının objektif yaklaşımıyla hareket edilmesi seçmeni yönlendirebilecek yayınlardan kaçınılması elzemdir.

Bu vesileyle yaklaşan seçim öncesinde yoğun bir mesai yürüten, yukarda sayılan kurallara riayet eden tüm medya mensuplarımıza kolaylıklar diler, özverili çalışmaları için kendilerine teşekkürlerimizi iletiriz."

KAYNAK: HABER7
Kadriye Ebrar Etirli Haber7.com - Editör
Haber 7 - Kadriye Ebrar Etirli

Editör Hakkında

2000 yılında İstanbul'da doğdu. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik' bölümünde henüz okurken HaberAnkara ve AnkaraMasası'nda çalıştı. 2022 yılındaki mezuniyetinin ardından Beyaz TV'de 'Haber Editörü' pozisyonunda görev aldı. 2024 yılının Şubat ayından itibaren Haber7'deki Gündem Editörü kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 1
  • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
    ali sen baskan fener sampiyon
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Cezayı vatandaş kesecek! Erdoğan da talimatı verdi, Meclis'e geliyor
Tokat depremi sonrası kritik uyarı! 'Ateş çemberi gibi' diyerek bir ilimize dikkat çekti!