Merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan İstanbul'da anıldı

Eski başbakanlardan Prof. Dr. Necmettin Erbakan, vefatının 13. yılında Merkezefendi Mezarlığı'ndaki kabri başında ve Zeytinburnu'nda düzenlenen programla anıldı.

GİRİŞ 25.02.2024 12:06 GÜNCELLEME 25.02.2024 12:23
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Cihannüma Derneğinin çağrısıyla Erbakan'ın kabri başında toplanan katılımcılar Yasin Suresi okudu, dualar etti.

Anmanın ardından Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi'nde program düzenlendi.

Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından merhum Erbakan'ın anlatıldığı kısa filmin gösterildiği programda konuşan AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, ilim ve siyaset adamı olarak Erbakan’dan çok şey öğrendiklerini söyledi.

Kabaktepe, inandığı ve doğru bildiği yolda her ne pahasına olursa olsun mücadele etme ve vazgeçmeme kararlılığını kendisinden gördüklerini dile getirerek, "Bazen bir cümle duyduk, sayfalarla biz anlattık. İşte dergide arkadaşlar konuşuyorlarmış, bir konuyu nasıl anlatalım? Rahmetli basın toplantısı yapıyordu. Dedi ki, gavurun kalkanından Müslüman'a fayda gelmez. Dolayısıyla bir sayfada anlatacağımız şeyleri o bir cümleyle anlatırdı. Bu anlamda da zihnimizde, aklımızda ve kalbimizde iz bırakacak, o izde de düşüncemizi ve eylemlerimizi belirleyecek çok şeyi kendisinden öğrendik." diye konuştu.

Kabaktepe, düşünce ve eylem anlamında Necmettin Erbakan'ın kendileri için bir önder olduğuna dikkati çekerek, "Bir çağrı arıyorsunuz, bir çaba arıyorsunuz. 'Benim bir şeyler yapmam lazım' diyorsunuz, 'Bir şeyler söylemem lazım' diyorsunuz. O yapmanız ve söylemeniz gereken şeylerin rotasını, niteliğini, şeklini, şemailini ve içeriğini birilerinin modelleştirerek ortaya koyması çok önemli. Erbakan Hoca, benim gönlümde ve zihnimde dünyaya çınar diken adamlardan bir tanesi." ifadelerini kullandı.

- "O BİZE VEFAYI ÖĞRETTİ"

Cihannüma Derneği Genel Başkanı Rıza Yorulmaz ise merhum Erbakan'ın çok iyi bir öğretmen olduğunu, ondan çok şey öğrendiklerini söyledi.

Erbakan'ın kendilerine vazgeçmemeyi öğrettiğini vurgulayan Yorulmaz, "Kurduğu partiler birer birer kapatılmasına, kendisi siyaseten yasaklanmasına rağmen hak mücadelesinden asla vazgeçmedi. O bize sorumluluklarımızı hatırlattı. Bulunduğumuz şehrin evliyasından da eşkıyasından da sorumlu olduğumuzu, 'bir insanı kurtarmanın bütün insanlığı kurtarmak' demek olduğunu anlattı. O, bize vefayı öğretti. Yol arkadaşının önemini, yola çıktıklarımızı, yolda bulduklarımıza değişmemek gerektiğini, vefayı ondan öğrendik." dedi.

Anma programına Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy da katıldı.

KAYNAK: AA
Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız

Editör Hakkında

1981 yılında Isparta'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Afyonkarahisar'da, lisansını İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde, yüksek lisansını Bahçeşehir Üniversitesi'nde tamamladı. Üniversitenin ardından bir süre özel sektörde araştırmacı, daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) farklı iştiraklerinde İngilizce öğretmeni, sosyolog ve idareci olarak çalıştı. İnternet haberciliğine ilk adımını 2015 yılında Türk Medya’da attı. 2020’de Haber7’de gece editörlüğüne başladı. Halen Haber7.com’da haber şefi olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 3
 • misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Sayın hocama Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşaallah.
  Cevapla
 • Bir Akıncı 2 ay önce Şikayet Et
  Allah cc rahmet etsin mekanı cennet olsun. İyi bilirdik.
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Rahmetli tam bir liderdi ama insan öldükten sonra kıyameti bilinirdi mekanın cennet olsun
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Türkiye tarihinde bir ilk! Doğal gaz üretiminde tarihi rekor! Flaş 1 Temmuz müjdesi
Atatürk'ün 1932 yılında yayınladığı 'sokak köpeği' genelgesi... Sorun böyle çözülmüş