Her şey 2004'te iptal edilen anlaşmalar ile başladı! Erdoğan'dan tarihi karar

‘Tam Bağımsız Türkiye’ parolasıyla yola çıkılan ve milli teknoloji hamlesi olarak adlandırdığımız yerli teknoloji ve savunma sistemleri projelerinin ilk adımı, 2004'te yapılan Savunma Sanayii toplantısında alınan kararlar ile başladı.

GİRİŞ 02.03.2024 13:32 GÜNCELLEME 02.03.2024 14:16
Bu Habere 59 Yorum Yapılmış
 • Haber7 - ÖZEL / Emir Yücel

Türkiye bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde, yerli İHA-SİHA konusunda dünyada öncü devletlerin başında gelirken kendi silahını, tankını ve savaş uçağını, öz kaynakları ile yapan ülke konumunda bulunuyor. Geçmişte, Savunma Sistemleri konusunda dışa bağımlı bir ülke olan Türkiye, son 20 senede atmış olduğu yerli ve milli teknoloji hamleleri ile “Tam bağımsız müreffeh bir Türkiye” olma yolunda emin adımlarla hedefe koşuyor.

2004 yılında Başbakan Erdoğan'ın almış olduğu kararlar, askeri, bürokrasi, medya ve iş adamları tarafından eleştirilse de günümüzde ne kadar önemli bir karara imza attığı açıkça anlaşılıyor. 

ERDOĞAN TARİHİ KARARI İLK KEZ KATILDIĞI TOPLANTIDA VERDİ

2004 yılında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk kez katıldığı Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısında almış olduğu karar ile yabancı ülkelerle yapılmış milyar dolarlık projelerin iptal edilmesi ülkenin gündemine bomba gibi düşmüştü.

Başbakan Erdoğan’ın yabancı ülkelerle yapılmış anlaşmaları bozup Milli ve Yerli Teknolojinin gelişmesi için attığı bu tarihi adım sonrası, medya ve iş adamları tarafından günlerce eleştirilmişti.

Ancak, Başbakan mücadelesinde kararlıydı. Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısına Erdoğan ile birlikte dönemin Genelkurmay başkanı Hilmi Özkök, dönemin Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, dönemin Savunma Sanayii Müsteşarı Murat Bayar ve beraberindeki heyet toplantıya eşlik ediyordu.

4 saat süren toplantı sonrası yapılan açıklamada;

“Söz konusu projeler için milli imkanların azami kullanımı ile yurtiçi üretimi, özgün tasarımı esas alan yeni tedarik modellerinin oluşturulmasına ve Türk Silahlı Kuvvetleri ihtiyaçlarının bu modeller çerçevesinde karşılanmasına, bu çalışmalarda yurtiçi firmalarımızın daha etkin olabilmelerini sağlayacak imkânların hazırlanmasına karar verilmiştir” denildi.

MODERN DEĞİL 'MİLLİ' VE MODERN

Dönemin Genelkurmay ikinci başkanı ve yıllar sonra 28 Şubat davasından müebbet hapis cezası alacak Çevik Bir’in projenin başında olduğu ABD, Almanya, Fransa ve Ukrayna ile yapılmış olan anlaşmalar iptal edildi.

Ayrıca Türk Silahlı Kuvvetlerinin Güney Kore ile yaptığı tank alım projesinin de iptalini sağlayarak, Türk şirketlerin bir araya gelip Milli ve Yerli tankların yapılması için ısrarla mücadele eden Erdoğan, karşılaştığı tüm engellemelere rağmen dik duruşundan vazgeçmedi.

Erdoğan; ‘Modern değil Milli ve modern silahlar yapmamız gerekiyor’ diyerek 1000 tanklık projeyi rafa kaldırıp kendi öz kaynaklarımız ile yapmamızın yollarını aradı.

Ayrıca R.Tayyip Erdoğan tüm baskılara rağmen, ABD ile yapılan 2 milyar dolarlık taktik taarruz helikopter projesini de iptal edip, ‘ATAK’ helikopter projesi fikrini hayata geçirmek istediğini belirterek yeni kararlar aldı.

ABD ve İsrail’in ortak ürettiği İnsansız Hava Aracı sistemi alımını da durdurarak, bugün Gök Vatanda uçan Bayraktar TB2, Bayraktar SİHA, Bayraktar Kızılelma, Hürjet ANKA3 ve Milli Muharip Uçağımız KAAN’ın üretilmesi için tarihi adımlar atmıştı.

KAYNAK: HABER7
Emir Yücel Haber7.com - Özel Haber Editörü
Haber 7 - Emir Yücel

Editör Hakkında

1999 yılında İstanbul'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da, üniversiteyi ise Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nde tamamladı. 2021 yılında Sabah Gazetesi'nde Gazetecilik mesleğine başladı. Pek çok habere ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com'da "Özel Haberler Editörü" olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 59
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Sayın cumhurbaşkanım Bağkur ssk eşitliği olacaktı neden olmuyor bir yıl geçti hala çıkmadı bekliyoruz
  Cevapla
 • KARADENİZ 1 ay önce Şikayet Et
  LİDER böyle olur, o gün bu kararlılık olmasaydı şimdi ne durumda olurduk Allah bilir. Şu an TÜRK tarihinin en Büyük Liderlerinden birine ŞAHİT lik ediyoruz. ve hala süreç devam ediyor. RABBİM ERDOĞANIN BASİRETİNİ ARTIRSIN.
  Cevapla
 • Pars 1 ay önce Şikayet Et
  Her şey çok güzelde hayat pahalılığını ve emekli maaşlarının yetersizliğini de bi düzeltse ha bu seçimlerden önce ö zaman küskünleri belki barıştıra bilir
  Cevapla
 • Hak arayan 1 ay önce Şikayet Et
  REİSİM sen yürü biz koşulsuz yanındayız
  Cevapla
 • Tomarza 1 ay önce Şikayet Et
  hey maşallah nereden nereye geldik durmak yok yola devam inşallah
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
TBMM toplanıyor! Gözler Erdoğan'da...Masada önemli konular var
Teleferik faciasında ihmaller zinciri! Kaza değil cinayet