"Ramazanda Bir Filistin Gecesi" etkinliği düzenlendi

TRT, Gazze'de yaşanan insanlık dramına dikkati çekmek amacıyla "Ramazanda Bir Filistin Gecesi" etkinliği düzenledi.

GİRİŞ 23.03.2024 11:49 GÜNCELLEME 23.03.2024 12:20
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

TRT İstanbul Ulus Kampüsü'ndeki etkinlikte, ramazan ve Filistin ruhunun yaşatılması, Gazze'deki mazlumlarla empati kurulabilmesi için katılımcılara iftarda simit, yoğurt, hurma ve su ikram edildi.

Programın açılışında konuşan TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı, Ramazan-ı Şerif'i idrak ederken, Gazze'nin ve Filistinlilerin acısını iliklerine kadar hissettiklerini söyledi.

TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı, TRT tarafından hazırlanan Gazze'deki vahşetin sahnelendiği gösterimleri Filistin Ankara Büyükelçisi Dr. Faed Mustafa, medya mensupları ile Filistin'den ve İslam coğrafyasının farklı yerlerinden gelen misafirlerle birlikte izledi.

Sobacı "Gazze'nin her karışından yükselen çığlığı dünyanın yüzüne çarpmaya devam edeceğiz. İsrail'in katliamlarını sonuna kadar anlatacağız. "Ramazan'da Bir Filistin Gecesi" programımız, İsrail zulmünün sıradanlaştırılmasına izin vermeyeceğimizin beyanıdır. TRT olarak, uluslararası yapımlarımızla İsrail'in Filistin’deki gizli, hastalıklı ve kanlı planlarını dünyanın idrakine sunuyoruz. Siyonist İsrail hükümeti, çocuk kanından beslenerek abat olamayacağını eninde sonunda bir gün anlayacak." dedi.

Programa Haber7.com Genel Yayın Yönetmeni Osman Ateşli de katıldı.

Türkiye'nin kamu yayıncısı sorumluluğuyla gerçekleştirdikleri iftar programında, eli kanlı İsrail'in Filistin'de gerçekleştirdiği hudutsuz katliamları bir kez daha haykırmak, unutturmamak ve zulmün sıradanlaştırılmasına izin vermemek için bir arada olduklarını belirten Sobacı, bu kapsamda iki gün sürecek programa, TRT Uluslararası Yayınların Filistin için hazırladığı özel belgeseller, video gösterimleri ve panellerin eşlik edeceğini kaydetti.

"ÇOCUK KANINDAN BESLENEREK ABAT OLAMAYACAĞINI ENİNDE SONUNDA ANLAYACAK"

"7 Ekim'den bu yana her geçen gün daha da saldırganlaşan İsrail hükümeti, çocuk kanından beslenerek abat olamayacağını eninde sonunda bir gün anlayacak." diyen Sobacı, İsrail'in bugüne kadar Gazze'de 150'ye yakın basın mensubunu katlettiğini aktararak, İsrail'in kasıtlı bir şekilde gazetecileri hedef alarak soykırımın duyurulmasını engelleyebileceği hezeyanına kapıldığını dile getirdi.

Sobacı, "Bizler, Türkiye'nin kamu yayıncısı olarak tüm dünyanın gözü önünde fosfor bombalarıyla, açlıkla, susuzlukla, iletişim olanaklarını yok ederek Gazze'yi nefessiz bırakmaya çalışan İsrail'in, fütursuzca sürdürdüğü katliamlarını sonuna kadar anlatacağız. Batılı hükümetler ve medya organlarının, çarpık, kirli, karanlık ve çıkar odaklı politikaları ve yayınlarına karşın bizler bu program çerçevesinde bugün ve yarın, yayın mecralarımızda her daim Filistin'in onurlu yürüyüşünü ve İsrail'in vahşetini tüm boyutlarıyla anlatmaya devam edeceğiz." diye konuştu.

"BATI, TÜM DÜNYAYA İHRAÇ ETMEYE ÇALIŞTIĞI SÖZDE İNSANİ VE AHLAKİ DEĞERLERİN ALTINDA KALMIŞTIR"

Bu bağlamda üç yeni belgeseli daha yayınlayacaklarını ifade eden Sobacı, İsrail'in radikal yerleşimcilerini konu edinen "Kutsal İşgal", Filistin’in güçlü kadınlarının hikayesini anlatan "Sevgili" ve Filistin’in direniş şiirlerine ilişkin "Özgür Kelimeler" belgesellerinin ekranlara geleceğini bildirdi.

Sobacı, dünyayı yaşanan trajediye tanık etme, her insana tanıklık sorumluluğunu yükleme gayesinde olduklarını belirterek, "7 Ekim'den bu yana bir kez daha gördük ki Batı, tüm dünyaya ihraç etmeye çalıştığı sözde insani ve ahlaki değerlerin altında kalmıştır. Basın özgürlüğünün ise Batı'nın özgürlüğünden başka bir şey ifade etmediği çok açık bir şekilde kanıtlanmıştır." değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Dünya beşten büyüktür." ifadesinin, 8 milyarın hakkını gözeten bir gelecek inşasının yegane temeli olduğunu vurgulayan Sobacı, Türkiye'nin gücünü, imkanını, teknolojisini, iradesini, sözünü ve eylemini her daim mazlumdan ve haklıdan yana kullandığını, kullanmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

"FİLİSTİN HALKININ BAĞIMSIZLIK MÜCADELESİNE TÜRKİYE BÜYÜK DESTEK VERİYOR"

Filistin'in Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Türk halkına ve sivil toplum örgütlerine Gazze'ye desteklerinden dolayı teşekkür ederek, "İsrail'in saldırılarında Gazze'de yaralanan vatandaşlarımızı Türkiye'ye getirip hastanelerde tedavi ettirdiğiniz için şükran borçluyuz. Filistin halkının bağımsızlık mücadelesine Türkiye büyük destek veriyor. Bu duruşunuzdan dolayı Allah razı olsun." ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi ve İnsan Hakları Konseyi'nin İsrail'in Gazze'de işlediği soykırıma karşı bugüne kadar binden fazla karar aldığına işaret eden Mustafa, işgalci İsrail'in bu kararların bir tanesine dahi uymadığına dikkati çekerek, "İsrail, sanki uluslararası hukukun üstünde, hesap vermeye tabi olmayan bir devletmiş gibi davranıyor." diye konuştu.

Mustafa, TRT'ye böyle bir program düzenlediği için de şükranlarını sunarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Direnmeye ve hayatımızı feda etmeye değer bir şey var. Özgürlük ve onur... Biz geri çekilmeyeceğiz, umutsuzluğa kapılmayacağız. Dünyadaki tüm özgür ve onurlu insanlar haklı davamızı desteklediği için yalnız olmadığımızı çok iyi anlıyoruz. Başkenti Kudüs olan Filistin devleti özgür ve bağımsız olana kadar o topraklarda kalacağız."

Konuşmaların ardından TRT tarafından yapım çalışmaları süren belgesellerin fragmanları gösterildi.

Programın sonunda, TRT Uluslararası Özel Haberler ve İçerikler Bölümü'nden ödüllü yönetmen Ensar Altay'ın, Gazze'yi sanatsal bir bakış açısıyla ele aldığı belgesel çalışması "Şahit" izleyicilere sunuldu.

Etkinlik kapsamında ayrıca "Tek Kurtulan" ve "Dijital İşgal" belgeselleri seyircilerle buluştu. Program kapsamında yarın da "Rafah: Tekinsiz Sığınak", "Dijital İşgal", "Siyonizm: Bir Devlet Yaratmak" ve "Şahit" belgeselleri gösterilecek.

KAYNAK: AA
ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak

Editör Hakkında

Ankara'da doğan Özgür Bayrak, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi "Gazetecilik" bölümünden mezun oldu. Üniversite döneminde çeşitli yerel gazetelerde muhabir ve editör olarak görev aldı. Star.com'da internet editörü olarak stajını tamamladıktan sonra Medya Takip Merkezi'nde 3 yıl boyunca Gündem, Siyaset, Spor, Ekonomi kategorilerinde haber ve SEO içerikleriyle birlikte galeri ve video hazırladı. 2019'un Şubat ayından bu yana ise Haber7.com'da Gündem Editörü olarak habercilik kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 5
 • Ziyaretçi 3 ay önce Şikayet Et
  Biz muslumanmiyik batsın bu dünya
  Cevapla
 • Eroll 3 ay önce Şikayet Et
  Müslüman ülkeler kendi çalıp kendi oynuyor
  Cevapla
 • Harun 3 ay önce Şikayet Et
  Bol işler kardeşlerimiz orda can çekişirken ekranlarda ancak izliyoruz sorsan elhamdülillah müslümaniz
  Cevapla
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  takım elbise kravat miderde oturuyorlar ne güzel!!!!
  Cevapla
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  Filistin bilinci olanlar elinden geleni yapmaya calisiyor.Keske daha çok birseyler yapsak ama mümkün olmuyor bazen Boykota devam duaya devam
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Merih Demiral için transfer görüşmeleri başlıyor!
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ABD'ye FETÖ ve PKK tepkisi: Kuklalara desteğin bahanesi olamaz