Oy kullanmama cezası ne kadar? Oy kullanmayanlara ceza verilecek mi?

31 Mart 2024 yerel seçimleri için oy kullanma işlemleri tamamlandı. 81 ilin belediye başkan adayları ve muhtar adayları için oylar verildi. Seçime katılım oranının yüzde 76,21 olduğu öğrenildi. Peki oy kullanmayanlara ceza verilecek mi? 2024 oy kullanmama cezası ne kadar?

Oy kullanmama cezası ne kadar? Oy kullanmayanlara ceza verilecek mi?
Oy kullanmama cezası ne kadar? Oy kullanmayanlara ceza verilecek mi?
GİRİŞ 31.03.2024 22:00 GÜNCELLEME 31.03.2024 22:00
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Oy kullanmayanlara ceza verilip verilmeyeceğiyle ilgili araştırmalar sürüyor. 31 Mart Pazar günü yapılan seçimlerde büyükşehir belediye başkanı, il belediye başkanı, ilçe belediye başkanları, muhtarlar ve il meclis üyeleri belirlenmek üzere. 31 mart seçimlerinde katılım oranı yüzde 76 civarında oldu. Oy kullanmaya gitmeyen vatandaşlara ceza kesilip kesilmeyeceği merak ediliyor. İşte detaylar…

OY KULLANMA ORANI AÇIKLANDI!

Kayıtlı 61 milyon 441 bin 882 seçmenin bulunduğu seçimde, 1 milyon 32 bin 610 genç ilk kez oy verecek. 34 siyasi partinin adayının yarışacağı seçimlerde, ülke genelinde, 206 bin 845 sandık kuruldu, yaklaşık bin de seyyar sandık oluşturuldu.

Seçime katılım oranının yüzde 76,21 olduğu öğrenildi.

OY KULLANMAYANA CEZA VERİLECEK Mİ?

31 Mart 2024 Mahalli ve İdari Yerel Seçimlerinde oy kullanmaya ceza verilip verilmeyeceği merak ediliyor.

298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'un 25. maddesine göre, seçimlerde oy kullanmak yasal bir zorunluluktur. Bir vatandaşın, seçme hakkını kullanması zorunludur. YSK tarafından oy kullanmanın gerçekleşmediği durumda cezai işlem uygulanmaktadır. Her bireyin vatandaşlık görevi olan oy kullanmanın kullanılmadığında cezası YSK tarafından belirlenir.

Buna göre; Oy kullanmayanlara YSK tarafından belirlenen miktarda cezai işlem uygulanabilir.

OY KULLANMAMA CEZASI NE KADAR?

2017 yılı Referandum seçimlerinde YSK tarafından belirlenen 22 TL tutar bir önceki 1 Kasım Pazar 2015 seçimlerinde de 22 TL olarak belirlenmişti.

2023 Genel Seçimlerde ise oy vermeme cezası 300 lira olarak belirlendi. Fakat 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde oy kullanmama cezasının ne kadar olduğuyla ilgili bir bilgi henüz yer almıyor.

Ahmet Işık Haber7.com - SEO Editörü
Haber 7 - Ahmet Işık

Editör Hakkında

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümünden (İngilizce-Almanca) 2015 yılında mezun oldu. 6 yıllık gazeteci. TRT’de staj yaptı. Haber7.com’da mesleğe ilk adımı atarak internet haberciliğine başladı. Halen Haber7.com’da SEO editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 7
 • Türkiyem 1 ay önce Şikayet Et
  Ben müslümanım,laik değilim inancım gereği oy kullanmıyorum...ALLAH 'ın kanunları dururken neden insanın kendi hevasına göre çıkardığı kanunları kabul edeyim şirk mı koşayım yaratıcı mı...tüm partiler aynı yolun yolcusu ideolojik olarak eşittirler...
  Cevapla
 • Hasan elçin 1 ay önce Şikayet Et
  Oy benim kardeşim zorlayamazsın hür değilmiyim memnun değilim bu kokuşmuş çıkarcı siyasetten kullanmıyorum oyunu size ne ben tercihimi yapmışım kimseyi ilgilendirmez
  Cevapla
 • misafir 1 ay önce Şikayet Et
  kesin ceza kesecekler. para lazım
  Cevapla
 • Osmanlı Sevdası 1 ay önce Şikayet Et
  Demokrasinin iflasıdır elhamdulillah Rabbimiz gerçek şeriate kavuştursun, Osmanlı Hilafeti yeniden inşaAllah.
  Cevapla
 • Ay üssü Alfa. 1 ay önce Şikayet Et
  Oy kullanmamak ta bir oydur. Gidip boş zarfta atabilirim, hespine mühür vurabilirm, yani iptal oy kulanabilirim. Bunun için evden çıkıp sandıiğa gitmeye gerek yok.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
FETÖ'ye 'Kıskaç-18' operasyonu: Çok sayıda şüpheli yakalandı!
Milli Takım'da sakatlık şoku! EURO 2024 kadrosundan çıkarıldı