29 kişi hayatını kaybetmişti! Masquerade faciasında cevap bekleyen sorular

Dün Gayrettepe'de Masquerade isimli gece kulübündeki tadilat sırasında yangın çıktı. 29 kişinin hayatını kaybettiği facia sonrası Haber7 mekanla ilgili detaylara ulaştı. Masquerade ile ilgili cevaplanması gereken sorular ortaya çıktı.

GİRİŞ 03.04.2024 15:56 GÜNCELLEME 03.04.2024 16:08
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

   Haber7-ÖZEL

İstanbul’un en ünlü eğlence mekânlarından biri olan Masquerade Club’ta dün facia gibi bir olay meydana geldi. Gayrettepe’deki Yıldız Posta Caddesi Gündoğdu Sokak’ta 60 daireli, 12 katlı binanın eksi 1 ve eksi 2. katlarında bulunan mekanda tadilat sırasında oksijen tüpünün patlamasıyla yangın çıktı. 

29 KİŞİ FECİ ŞEKİLDE CAN VERDİ

Alevlerin yalıtım malzemelerine sıçramasıyla gece kulübünün kapısı adeta baca görevi gördü. Alevlerin körüklenmesi ve gece kulübündeki tek çıkışın da kapanması sonrası bir facia medyana geldi. Yangının söndürülüp içeri girildiğinde 29 kişinin cansız bedeni ile karşılaşıldı. 

Yangın sonrası olay yerinde inceleme yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu yangına müdahaleyle ilgili bilgi verirken, gece kulübündeki tadilatla ilgili belediyeye bir müracat olmadığını, tadilatın kaçak bir müdahale olduğunu söyledi. İmamoğlu “12.54’te müdahale başlıyor. Burada 106 personelimiz ve 37 araç süreci yönetiyor. İçeride yapılan yapıyla ilgili hiçbir tadilat, inşaat başvurusu yok. Dolayısıyla kaçak bir müdahale yürütülmüş” dedi.

 

MEKANLA İLGİLİ DETAYLAR

Masquerade isimli gece kulübüne ilişkin Haber7 detaylı bilgilere ulaştı. Resmi kaynaklardan edinilen bilgilere göre gece kulübü 1987 yılında İBB'den ruhsat aldı. 20 yıl sonra yani 2006 senesine gelindiğinde ise mekanın ruhsatı İBB tarafından yenilendi. Gece kulübünün 2018 yılında ise bir hüvviyet değişikliğine gittiği öğrenildi. 'Eğlence merkezi' olarak görünen mekan 2018'de işyeri sahibinin başvurusu doğrultusunda 'Diskotek'e çevrildi. 

2018'DE SORUMLULUK İLÇE BELEDİYESİNE GEÇİYOR

Mekanın hüviyetinin değiştirilmesi sonrası gece kulübüyle ilgili sorumluluk ise büyükşehir belediyesinden Beşiktaş Belediyesi'ne geçti ve 2018'de gece kulübüne Beşiktaş Belediyesi tarafından ruhsat verildi. Masquerade'in 2006'daki ruhsat yenilenmesi işlemleri esnasında itfaiye raporunun olduğu öğrenilirken, 2018'deki hüviyet değişikliği sonrası itfaiye raporunun olup olmadığı ise bilinmiyor.

CEVAP BEKLEYEN SORULAR

29 kişiye mezar olan gece kulübüyle ilgili bir takım bilgilerin ortaya çıkmasının ardından bazı soruların da cevabı merak konusu oldu. 2018'de hüviyet değişikliği nedeniyle ruhsat yenilenirken Beşiktaş Belediyesi mekanın itfaiye raporunu gördü mü? Sorumluluk sahibi Beşiktaş Belediyesi'nin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden veya işletme sahiplerinden itfaiye raporunu isteyip istemediği gibi konular cevaplanması gereken soru olarak ortaya çıktı. 

KAYNAK: HABER7
Yalçın Taşbaşı Haber7.com - Özel Haber Editörü
Haber 7 - Yalçın Taşbaşı

Editör Hakkında

Yalçın Taşbaşı 1991 yılında İstanbul'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da, üniversite eğitimini ise Kayseri'de Erciyes Üniversitesi'nde tamamladı. 2014 yılında gazetecilik bölümünden mezun olmasının hemen ardından vatani görevini tamamlayarak iş hayatına giriş yaptı. 2015 yılında yeniakit.com.tr'de internet editörlüğü görevine başladı. Burada 7 yıl süren görevinin ardından 2022 yılında Haber7.com'da özel haber editörü olarak göreve başladı ve çalışmalarına devam ediyor.
YORUMLAR 9
 • Sezgine 2 hafta önce Şikayet Et
  Olan gariban işçiye oldu. Ekmek parası peşindeki kardeşlerimize Rabbim rahmet eylesin. Aileler lütfen haklarınızı arayın ve belediyelerden, sorumlulardan davaci olun
  Cevapla
 • aksaray 2 hafta önce Şikayet Et
  gece kulübünün sabıkası kabarık ismide hayli bir garip.
  Cevapla
 • Gurbetçi ibrahim 2 hafta önce Şikayet Et
  Çinde ve Hindistan da toplamda 3 milyar, Avrupa’da yarım milyardan fazla insan yaşarken neden bu tür olaylar, trafik kazaları, iş kazaları vs… benim ülkemde haddinden fazlasıyla oluyor ve bunca insanlar ölüyor. Sormadan edemiyorum Türkiyede adalet sistemi ve eğitim sistemi yokmu yoksa insalarmıçok duyarsız . Özür dilerim Belçika’da yaşıyorum, burda bir insan ölse bir hafta tv ler susmaz.
  Cevapla
 • Sivaslı 2 hafta önce Şikayet Et
  Tam bir rezillik, apartmanın altı diskotek, olacak iş değil.
  Cevapla
 • Bozo 2 hafta önce Şikayet Et
  Belediyelerle beraber yer altı mafyasıda değişir işletmeciler değişir baş kaldıranlarıda böyle ateşe atarlar buişin cevabı gerçek cevabı Ekrem başkandan öğrenin başkan kim kimi yakmış söylesin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İstanbul'da Metro Hattındaki arıza 33 saattir giderilemedi
Ölen borçlusunun mezarını açtı, mezarı ateşe verip canlı yayın yaptı!