'Güneş enerjisi'ni kullanarak insanları böyle kandırdılar! 'Tosuncuk'tan daha beter'

Vatandaşların para kazanma umutlarını kullanan dolandırıcılar bu defa güneş enerjisi santrali arsası satma vadi ile binlerce kişiyi kandırdı.

GİRİŞ 19.04.2024 14:29 GÜNCELLEME 19.04.2024 14:29
Bu Habere 61 Yorum Yapılmış

İddiaya göre, Kainat Holding bünyesinde kurulan bir şirket aracılığı ile binlerce vatandaş dolandırıldı. Firma, İstanbul ve diğer illerdeki arsalarda güneş enerjisi santrali kurulacağını iddia ederek arazileri yüksek fiyattan sattı. Arsalara yatırım yapmaları karşılığında 10 yıl arasında sabit kira geliri ödeyeceklerini söyleyen firma yetkilileri, binlerce kişiyi dolandırarak kayıplara karıştı. Firmanın inandırıcı olmak için ise çoğu kişinin hesaplarına aylarca kira gelirleri adı altında para yatırdı. Ancak Nisan ayında kimseye ödeme yapılmadı. Bunun üzerine mağdurlar internette bir araya gelip Bakırköy Adliye Sarayına giderek suç duyurusunda bulundu.

“TOSUNCUK VAKASINDAN DAHA BETER BİR DURUM”

Güneş enerjisi kurulacak santral arsası satın alarak dolandırıldığını iddia eden Ercan Kandemir, ”Kooperatif olarak bize söylendi biz de akrabalarımıza aldırdık. Bize düzenli kira geliri vereceklerini söylediler. Güneş enerjisi santrali kurarak bize helal bir gelir elde edeceğimiz söylendi. Bana 1-2 ay olarak kira gelirini yatırdılar. Biz baktık bize satılan arsalarda güneş enerjisi santrallerinin kurulmadığını fark ettik. Sadece Manisa ve Kütahya’da küçük bir miktar güneş enerjisi santrali kurmuşlar. Bizden aldıkları parayı başkalarına veriyorlar. Tosuncuk vakasından daha beter bir durum. Bu sadece Kainat Holding ile bitmiyor buna benzer İhya Enerji var bunlar hep aynı sistem gidiyor. Bu Türkiye’nin bir sorunudur. Ben 200 bin TL civarında para yatırmıştım aylık 20 bin TL civarında kira ödemesi yaptılar. 1-2 ay ondan sonra yok. Helal bir kira getirisi olacak diye inandırıcı geldi, paramızı faize koymaktansa bu yöntemi tercih ettik” dedi.

“100 BİN TL YATIRIM YAPAN KİŞİ AYLIK 8 İLA 10 BİN TL ARASI KİRA GELİRİ ELDE EDİYORDU”

Kainat Holding bünyesinde idari işler biriminde çalıştığını ifade eden Suat Aldemir, “Sistemde insanlara kooperatif bünyesinde dahil olmuş arazilerden hisse almaları karşılığında kira garantisi veriliyordu. Kira garantisi olduğu için insanlarda bu sisteme rağbet gösterdi. Yaklaşık kayıtlı olarak yatırım yapan bin 500 kişi olduğunu biliyorum, kaydı alınmayan 7 bin kişi üye olduğunu düşünüyorum. Vatandaşlar bu arsaları aldıktan sonra enerji tarlaları kurulacağı vaat edildi. Kurulmuş olan bir sistem üzerinden kar payı durumu yoktu. Siz buraya yatırım yapın biz de sizin kiracınız olalım deniyordu. Vaatler arasında en çok vatandaşları cezbeden 5 artı 5 yıllık toplam 10 yıllık kira garantisi vaat ediliyordu. 100 bin TL yatırım yapan kişi aylık 8 ila 10 bin TL arası kira geliri elde ediyordu. Nisan ayının 5. gününden itibaren kimseye kira ödemesi yapılmış değil. İnsanlar mağduriyetlerini belirttiler bana ulaştılar. Biz de çalışan personeller olarak ortak hareket ederek şirkette suç duyurusunda bulunduk. Bizim üstümüzdeki birimlere herhangi bir ulaşım gerçekleştiremiyoruz. En son Cuma günü bir yetkilinin yardımcısı ile görüştüm. Bana kendisinin toplantıda olduğunu müsait zamanda geri dönüş yapacaklarını belirttiler” diye konuştu.

“KİMSE BAŞINA GELMEDEN BEN DOLANDIRILMAM DEMESİN”

Güneş enerjisi santrali kurulacak arsayı alan ve dolandırıldığını ifade eden Engin Deveci, “Bizim elimizde kooperatife ait hisse kağıtları var. Bunların ne kadar resmi gerçekçiliği var bunu bilemiyoruz. Yapılan reklamlara ve gösterilen lisanslı belgelerlere inanıp yatırım yaptık. Bu ayın 5 inden itibaren kira gelirimizi alamadık. Miktarını söylemem uygun olmayabilir ama yüklü bir miktarda para yatırdım. Bana 5 ay boyunca kira geliri ödemesi yaptılar. İnternet üzerinden arkadaşlar ile toplanıp bugün Bakırköy Adalet Sarayına geldik savcılığa suç duyurusunda bulunuyoruz. Kimse başına gelmeden ben dolandırılmam demesin. Zaman geliyor insanlar bir işin içine giriyor dolandırılabiliyor. Kainat holding enerji tarlası ve buna benzer bir sürü iştirakleri var. Piyasada bu yöntemli bir çok kuruluş dolandırıcılık yapıyor” dedi.

KAYNAK: İHA
Ahmet Aydemir Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ahmet Aydemir

Editör Hakkında

İstanbul'da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Büyükçekmece'de tamamladı. İstanbul Üniversitesi, 'Gazetecilik’ bölümünden mezun oldu. Gazeteciliğe ilk adımını 2014'te attı. Profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere gündem, dünya, ekonomi ve spor kategorilerinde birçok haber hazırladı. Ahmet Aydemir, meslek hayatını Haber7.com'da aktif olarak sürdürüyor.
YORUMLAR 61
 • Hasan basri 1 ay önce Şikayet Et
  Yeni birileri daha reklamlarda dönüyor dijital çiftlik falan filan ama bu sefer çok inandırıcı olsun büyük tokatlıyalım potansiyel var diye reklamı Tarkan yapıyor arkasında trendyol var toprak tarım işi öyle telefonla bilgisayarla olmaz Alcan kazma küreği çeken çizmeleri gircen tarlaya terleyeceksin
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Ömer faruk sana bu ismi kim verdi ise yanlış yapmış faruk hak ile batılı ayırtetmek demektir
  Cevapla
 • Made İn DADAŞ 1 ay önce Şikayet Et
  Birçok TV kanalında reklamları vardı artık ne kadar para kazandılarsa
  Cevapla
 • ilyas 1 ay önce Şikayet Et
  Bütün kanallarda vardı cumhuriyet gazetesi a tv vs
  Cevapla
 • ilyas 1 ay önce Şikayet Et
  Bütün tv gazetelerde reklamı cıktı devlet kontrol etmeli
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yunanistan restorasyon anlaşmasını takmadı! Midilli’deki camiler çürümeye terk edildi
Altın için sıra dışı tahmin! Duyan kulaklarına inanamıyor