Dolmabahçe'de önemli görüşme! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Haniye'yi kabul etti

Son dakika haberine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye'yi Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde kabul etti. İki buçuk saat görüşmede Gazze'de ateşkes ve insani yardım konuları ele alındı.

GİRİŞ 20.04.2024 17:07 GÜNCELLEME 20.04.2024 17:32
Bu Habere 42 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye ile görüştü. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Görüşmede İsrail’in Gazze başta olmak üzere Filistin topraklarına yönelik saldırıları, insani yardımların Gazze’ye yeterli düzeyde ve kesintisiz ulaştırılması için yapılması gerekenler, bölgede adil ve kalıcı barış süreci ile ilgili konular ele alındı" denildi.

Erdoğan, Heniyye'yi Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde kabul etti. Görüşme saat 14.30 sıralarında başladı. Görüşme yaklaşık 2 buçuk saat sürdü. Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Sefer Turan eşlik etti. Görüşmeye ilişkin Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan açıklama yapıldı.

"BÖLGEDE ADİL VE KALICI BARIŞ SÜRECİ ELE ALINDI"

Görüşmenin içeriğiyle ilgili yapılan açıklama şu şekilde:

"Görüşmede İsrail’in Gazze başta olmak üzere Filistin topraklarına yönelik saldırıları, insani yardımların Gazze’ye yeterli düzeyde ve kesintisiz ulaştırılması için yapılması gerekenler, bölgede adil ve kalıcı barış süreci ile ilgili konular ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Türkiye’nin uluslararası toplumun dikkatini Filistinlilere uygulanan zulme çekmek için diplomatik gayretlerini sürdürdüğünü ve vahşetin son bulması ile acil kalıcı ateşkes ihtiyacının her fırsatta vurgulandığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail’in Filistinlilere uyguladığı zulmün bedelini mutlaka bir gün ödeyeceğini, Türkiye’nin her zeminde Gazze’ye yönelik katliamları anlatmaya devam edeceğini, tüm çabaların bölgesel barışın anahtarı olan bağımsız Filistin Devleti’nin kurulması ve bölgeye kalıcı huzurun gelmesi için sarf edildiğini ifade etti"


"ÇOCUKLARI VE TORUNLARI İÇİN BAŞSAĞLIĞI DİLEĞİ"

"Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu süreçte Filistinlilerin birlik içinde hareket etmesinin hayati öneme sahip olduğunu, İsrail’e verilecek en güçlü cevabın ve zaferin yolunun birlik ve bütünlükten geçtiğini ve uluslararası kamuoyunu yanlış yönlendiren İsrail’e karşı Filistin’in haklı davasının ve gerçeklerin daha çok anlatılması gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, yaşanan acıları bir nebze dindirebilmek için Türkiye’nin Filistin’e yönelik insani yardımlarını sürdürdüğünü, bugüne kadar 45 bin tondan fazla insani yardımın bölgeye sevk edildiğini, ticarete getirilen kısıtlamalar dahil, İsrail’e yönelik bir dizi yaptırımın hayata geçirildiğini de belirtti. İsrail ile İran arasındaki gerilimleri de değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaşananların İsrail’e zemin kazandırmaması gerektiğini, Batı’da İsrail’in saldırılarını sorgulayan havanın dağılmaması için dikkatleri yeniden Gazze’ye çekecek çalışmalar yapılmasının önemini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Heniyye’ye İsrail saldırısında şehit düşen çocukları ve torunları için başsağlığı dileklerini de iletti"

MISIRLI BAKAN ŞÜKRİ DE İSTANBUL'DA

Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şükri İstanbul'da, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile bir araya geldi. İki bakan görüşmenin ardından ortak bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

İK DEVLETLİ ÇÖZÜM HAYATA GEÇİRİLMELİ

Görüşmenin ardından iki bakan ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda Bakan Fidan şu ifadeleri kullandı:

"Önceliğimiz İsrail işgalinin sona ermesi ve iki devletli çözüm formülünün hayata geçmesi olmalıdır. Bu olmadığı takdirde dün Yemen'den yapılan saldırılar, vugün İran- İsrail gerilimi yarın başka bir savaş türü obürgün başka bir iç karışıklık bunların hepsi olmaya devam edecektir. Biz Türkiye olarak, Mısır gibi diğer dost ülkelerle beraber baştan beri hep aynı şeyi söyledik. Eğer bu kriz hak ettiği biçimde çözülmezse Filistinlilerin hak ettiği devlet, bağımsızlık ve egemenlik verilmezse bu türden krizler bölgemizde artarak devam edecektir."

 

KAYNAK: HABER7
Ahmet Aydemir Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ahmet Aydemir

Editör Hakkında

İstanbul'da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Büyükçekmece'de tamamladı. İstanbul Üniversitesi, 'Gazetecilik’ bölümünden mezun oldu. Gazeteciliğe ilk adımını 2014'te attı. Profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere gündem, dünya, ekonomi ve spor kategorilerinde birçok haber hazırladı. Ahmet Aydemir, meslek hayatını Haber7.com'da aktif olarak sürdürüyor.
YORUMLAR 42
 • Fettah Adıgüzel 1 ay önce Şikayet Et
  Haniyye’deki iradeye bakarmısınız, tüm çocuklarını ve torunlarını kaybetmesine rağmen adamdaki vakar ve sabıra bakarmısınız, Allah bu Millete gücü sabırı ve kalplerine İman’ı vermiş
  Cevapla
 • O k u r 1 ay önce Şikayet Et
  Haniye üç oğlunu, dört torununu şehit verdin. Bu ümmet, senin ve Gazzeli mücahitlerin tırnağı olamaz. Allah sizinledir.
  Cevapla
 • O k u r 1 ay önce Şikayet Et
  Allah, İsmail Haniye'ye ve yanında olanlara uardım etsin.
  Cevapla
 • Adem bey 1 ay önce Şikayet Et
  bu Erbakan nerde
  Cevapla
 • Merve 1 ay önce Şikayet Et
  Zalım bidon sürekli zalim netenyahu'ya sarılıp sarılıp duruyordu. Yine blinkin gidip gidip aynı şekilde netenyahu'ya sarılıp sarılıp duruyordu. Haniye-Erdogan sarilisi üzerinden tüm müslümanların kardesligini, tevhidini -birligini- görelim insallah
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Süper Lig'de sezonun en iyi oyuncuları seçildi! Gol kralına büyük şok
Sokak köpekleri az kalsın adamı parçalıyordu! 10 köpek birden saldırdı...