Erdoğan öncülük etti! Türk siyasetinde yeni bir sayfa açıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 31 Mart seçimlerinin sonuçlanmasının ardından yaptığı açıklamalar Türk siyasetinde yeni bir sayfa açtı. Türk siyasetindeki yumuşama liderlerden sonra belediyelere de yayılmaya başladı.

GİRİŞ 20.04.2024 16:43 GÜNCELLEME 20.04.2024 17:50
Bu Habere 30 Yorum Yapılmış

31 Mart yerel seçimlerinin ardından Türk siyasetinde adeta yeni bir sayfa açıldı. Seçimler sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Verilen mesajı aldık. Milletin kararını takdirle karşılıyoruz' açıklaması Türkiye'de siyaset sahnesini yumuşattı. 31 Mart'ın üstünden geçen 20 günde yaşananlar ise yeni bir devrin başladığının mesajını verdi.

KILIÇDAROĞLU ÜLKEYİ SÜREKLİ GERDİ

Türk siyasetinde Kemal Kılıçdaroğlu ile geçen 13 yılı aşkın sürede sürekli gergin hava üretildi. Kılıçdaroğlu'nun hükümetin yöneticilerine, devletin başı olan Cumhurbaşkanı'na yönelik açıklamaları ve her seçimde aldığı yenilgiye bir bahane bularak seçimler sonrası yaptığı 'oylar çalındı' açıklamaları siyasette kutuplaşmaya neden oldu. Ancak Kılıçdaroğlu'nun siyasetten çekilmesinin ardından esen bu gergin rüzgarlar tersine döndü. 31 Mart yerel seçimlerinde AK Parti kuruluşundan bu yana ilk kez birinci parti konumunu kaybetti. 22 yıldır girdiği tüm seçimlerden büyük zaferle ayrılan AK Parti'nin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu seçimlerin ardından nasıl bir açıklama yapacağı merak konusu olurken Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk mesajını seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından yaptı. 

"MİLLETİN TAKDİRİNİ SORGULAMAKTAN UZAK DURACAĞIZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugüne kadar CHP'li yöneticilerin seçimleri kaybettiğinde yaptığının aksine çok yerinde bir konuşma gerçekleştirdi. Alınan sonuçtan memnun olmadıklarını ancak seçimlerin bir demokrasi şöleni olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan halkın kararının takdirle karşıladıklarını ve vatandaşların verdiği mesajı aldıklarını söyledi. Erdoğan balkon konuşmasında "Millet sandığı vesile kılarak mesajlarını siyasetçilere ulaştırmıştır. Sonuçlardan bağımsız olarak bu seçimin galibi demokrasimizdir, milli iradedir. Her zaman demokrasinin, sandığın tarafında yer aldık. Bugün de aynı sorumluluk duygusuyla hareket ediyor, milletin iradesinin üzerinde güç tanımıyoruz. Milletimizin kararına hürmetsizlik etmeyecek, milletle inatlaşmaktan, milli iradeye rağmen hareket etmekten, milletin takdirini sorgulamaktan uzak duracağız. Milletin sandıkta verdiği mesajları en isabetli, en objektif şekilde akıl ve vicdan terazimizde tartarak gerekli adımları mutlaka atacağız." dedi. 

İLK GÜN VERİLEN MESAJ TÜRK SİYASETİNİ DEĞİŞTİRDİ

Cumhurbaşkanı'nın seçimlerin hemen ardından verdiği bu ilk mesaj bugüne kadar gerilen Türk siyasetinde yeni bir sayfa açılmasını sağladı. CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Ramazan Bayramı'nda bayramlaşmak için araması ise bu yumuşamaya katkı sağladı. Akabinde Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yüz yüze görüşmek istediğini belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise bu teklife "Sayın Özel'e kapımız açık, ele alacağımız konu başlıklarımız çok, ziyarete geldikleri anda oturur konuşuruz" cevabını verdi. İki lider önümüzdeki günlerde kritik bir görüşme gerçekleştirecek. 

YUMUŞAMA İBB MECLİSİ'NE DE YANSIDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın öncülük ettiği Türk siyasetinde yaşanan bu yumuşama siyasetin diğer alanlarına da yansımaya başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Özgür Özel arasındaki diyalog İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde de kendini gösterdi. Dün İBB Meclisi'nde 2023 yılı faaliyet raporu sunumu gerçekleştirildi. Meclis'te CHP'li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun 2023 yılı faaliyet raporu sunmak için sahneye davet edildiğinde dikkat çeken anlar yaşandı. İmamoğlu kürsüye doğru yürürken CHP'li Meclis üyeleri ayağa kalkarak alkışladı. O anlarda AK Parti İBB Grup Sözcüsü Murat Türkyılmaz ve bazı AK Partili Meclis üyeleri de İmamoğlu'nu alkışladı. 

KAYNAK: HABER7
Yalçın Taşbaşı Haber7.com - Özel Haber Editörü
Haber 7 - Yalçın Taşbaşı

Editör Hakkında

Yalçın Taşbaşı 1991 yılında İstanbul'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da, üniversite eğitimini ise Kayseri'de Erciyes Üniversitesi'nde tamamladı. 2014 yılında gazetecilik bölümünden mezun olmasının hemen ardından vatani görevini tamamlayarak iş hayatına giriş yaptı. 2015 yılında yeniakit.com.tr'de internet editörlüğü görevine başladı. Burada 7 yıl süren görevinin ardından 2022 yılında Haber7.com'da özel haber editörü olarak göreve başladı ve çalışmalarına devam ediyor.
YORUMLAR 30
 • urfalimuslum 1 ay önce Şikayet Et
  Önemli olan kaybederken olumlu davranmaktır.Kazanırken herkes olumlu olur.Bu yüzden Reis yine Risliğini yapmıştır...
  Cevapla
 • Emekli 1 ay önce Şikayet Et
  Türkiye tarihinde gerilimden istifade ederek seçim kazanma konusunda Recep Tayyip Erdoğan üzerine yoktur. Bunu herkes biliyor. Ancak artık millet bunu yemiyor, onun için de politika değiştirmek zorundadır. Ama devam eder mi, emin değilim. Çünkü alışkanlık ve mizacı değiştirmek kolay değil. Eğer gerilimin siyasi getirisi olsa emin olun yine eski tas eski hamam durumu ortaya çıkar.
  Cevapla
 • Şeref 1 ay önce Şikayet Et
  Adamlar daha yerel seçimde biraz tepki oyları aldılar Cumhurbaşkanı ile görüşmek istediler taman da seçimlerden evvel niçin böyle bir talep etmedinizde teröristlerin elini öptünüz diye soran birisi yokmu
  Cevapla
 • Ali 1 ay önce Şikayet Et
  Afetlerde ve savaşlarda gösterilen birlik beraberlik kardeşlik ruhunun seçimlerden sonra da devam etmesi lazım. Seçimler olur biter. Iktidar muhalefet ülkemiz için El ele verip devletimizi daha iyi yerlere getirmesi lazım. Sonuçta düşmanla harbe girilmedi.Bu ülke hepimizin.
  Cevapla
 • Bozkurt 1 ay önce Şikayet Et
  terör ve teröre ortak olanlarla benim ortak bi konum yok olamaz da bunlara asla oy verip şehidimin gazimin kundakta öldürülen bebeklerin kanına da girmem aklınızı başınıza almazsanız çok daha vahim sonuçları olacak ve önümüzdeki yıllarda apo chpnin başına geçecek bunu kapıdan içeri almayın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Mansur Yavaş'ın ilk işi zam oldu! 150 kat artış
Yunanistan restorasyon anlaşmasını takmadı! Midilli’deki camiler çürümeye terk edildi