Olası harekat öncesi Erdoğan’dan kritik adım! Tarihi ziyaretin şifreleri belli oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, pazartesi günü Irak’a ziyarette bulunacak. Terör örgütüne yapılması olası harekat öncesi pazartesi günü yapılacak ziyarette bazı tarihi imzalar atılacak. Erdoğan, daha sonra Bağdat’tan Erbil’e geçecek.

GİRİŞ 21.04.2024 10:22 GÜNCELLEME 21.04.2024 10:29
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberinde Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, MİT Müsteşarı İbrahim Kalın, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’ın da aralarında olduğu kalabalık heyetin ilk durağı başkent Bağdat olacak.

PKK’YI SÜPÜRME ADIMLARI

Hürriyet’te yer alan habere göre; Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani’nin davetiyle gerçekleşen ziyarette iki ülke arasında 30’a yakın anlaşma imzalanacak. Kaynaklar, Türkiye ile Irak arasında son dönemde ivme kazanan ikili ilişkilerin her alanda ilerlemesi ve ahdi zeminin de kuvvetlendirilerek kurumsal bir çerçeveye kavuşturulmasının amaçlandığını belirtti. 

Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani

Bu kapsamda en önemli adım iki ülke arasında bir süredir üzerinde görüş birliğine varılan başlıkta, yani Irak topraklarının terör örgütü PKK’dan temizlenmesi konusunda atılacak.

ORTAK HAREKÂT MERKEZİ: Bir süre önce PKK’yı yasaklı örgüt ilan eden Irak Merkezi Hükümeti, örgütün temizlenmesi için Türkiye ile Ortak Harekât Merkezi kurulmasına evet demişti. Cumhurbaşkanı’nın ziyaretinde Ortak Harekât Merkezi’nin yapısı, ne zaman hayata geçeceği gibi önemli ayrıntılara son şekli verilecek.

KALICI ÜS BÖLGELERİ: Ayrıca Türkiye’nin Irak sınırındaki 30-40 kilometrelik alanda, değişen derinliklerde üs bölgeleri kurulması;

GÜVENLİ ALAN KURULMASI: Hakurk, Metina, Zap ve Gara’nın güvenli hale getirilmesi;

SINIRDA GEÇİŞKENLİĞİN AZALTILMASI: Irak Suriye sınırında PKK/YPG unsurlarının geçişkenliğinin azaltılması için somut adımlar atılması gibi konular da karara bağlanacak. Kaynaklar, “Görüşmenin somut adımlara tahvil edilmesi bekleniyor” dedi.

IRAK BAŞBAKANI: GELİR GEÇER BİR ZİYARET OLMAYACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretine, Irak tarafı da çok önem veriyor. Ziyareti değerlendiren Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani, “Türkiye Başkanı’nın Irak ziyareti gelir geçer türden bir ziyaret olmayacak. İki ülke arasında ilk defa meseleleri ertelemek yerine bunlara ilişkin çözüm iradesi mevcut” dedi.

SİNCAR, KANDİL VE SÜLEYMANİYE MASADA

İki ülke arasında uzun süredir devam eden görüşmelerde varılan Ortak Harekât Merkezi kurulması konusundaki uzlaşma, Stratejik Çerçeve Belgesi içinde yer alacak. Edinilen bilgilere göre içerik, kapsam ve yer, teknik görüşmelerden sonra belli olacak. Merkezde, Irak Merkezi Hükümeti, Bölgesel Yönetim ve Türkiye’den askerlerin görev alması bekleniyor. Türkiye’nin beklentisinin Sincar, Mahmur ve Kandil bölgesinde öncelikle karşı tarafın aksiyon alması olduğunu belirten kaynaklar, istihbarat paylaşımının kritik önem taşıdığının altını çizdi. Türkiye, operasyon yapılan bölgelere yakın sivilleri gözetme amaçlı önlem alınmasını istiyor.

STRATEJİK ÇERÇEVE METNİ İMZALANACAK

Altına imza atılacak temel metin, somut adımların yer aldığı yol haritası olarak da nitelenen “Stratejik Çerçeve Metni” olacak. Irak ile işbirliğinin güvenlik dışındaki alanlarda da geliştirilmesi, ilişkilerin daha sağlam bir zemine oturtulması açısından iki taraf için de önemli. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti sırasında imzalanacak anlaşmalar arasında güvenlik başlığının yanı sıra ulaştırma, enerji ve tarım da yer alacak. İki ülke arasında 2022 yılında 24.1, 2023 yılında ise 20 milyar dolar olan ticaret hacminin artırılması da önemli. Ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi konusu da gündeme gelecek.

BORU HATTININ HAYATA GEÇMESİ

Kaynaklar, “İmza altına alınan çok sayıda hukuki metnin ilişkilerimizde ciddi bir sıçramaya vesile olmasını bekliyoruz” dedi.

Terör örgütü PKK’nın Irak topraklarından temizlenmesi konusunda Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin rolü de büyük. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bağdat’tan sonra Erbil’e de geçecek. Görüşmelerde güvenlik konusunun yanı sıra ele alınacak en önemli başlık enerji olacak. Cuma günü katıldığı bir televizyon yayınında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Irak-Türkiye boru hattının Irak Merkezi Hükümeti ile Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi arasındaki anlaşmazlık sebebiyle hayata geçemediğini belirtmiş ve “Hem Kuzey Irak’la hem Erbil’le hem de Bağdat arasında bize düşen bir rol varsa bunu yapmaya hazırız” demişti.

Gabar’dan çıkan petrolün taşınması için de bu hattın hayata geçmesinin önemli olduğunu belirten Bakan Bayraktar, bu doğrultuda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bağdat ve Erbil temaslarının öneminin altını çizmişti.

 

KAYNAK: HÜRRİYET
Ahmet Aydemir Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ahmet Aydemir

Editör Hakkında

İstanbul'da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Büyükçekmece'de tamamladı. İstanbul Üniversitesi, 'Gazetecilik’ bölümünden mezun oldu. Gazeteciliğe ilk adımını 2014'te attı. Profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere gündem, dünya, ekonomi ve spor kategorilerinde birçok haber hazırladı. Ahmet Aydemir, meslek hayatını Haber7.com'da aktif olarak sürdürüyor.
YORUMLAR 19
 • vatandaş. 1 ay önce Şikayet Et
  Allah devletimize milletimize zaval vermesin.Birşey yapmak hiçbirşey yapmamaktan daha iyidir.
  Cevapla
 • Kamil 1 ay önce Şikayet Et
  Basra Faw Limanı Hinterland'ında hem Endüstriyel Bölge , hem de Askeri Üsler elde etmeliyiz . Askeri Uydular ve Dronlar ile 7/24 , Ticari Koridorun güvenliğini sağlamaya mecburuz . Biz olmazsak , bu bölgeye , İran yerleşmek ister .
  Cevapla
 • konuk 1 ay önce Şikayet Et
  Allah doğruların yanındadır, kolaylıkla işiniz gücünüz rast girsin.
  Cevapla
 • Hasan SGK Emekli 1 ay önce Şikayet Et
  Bilmediğim için soruyorum,bilen var ise cevaplayabilir mi?Irak ile yapılacak transit taşımacılık Tren ve Karayolundan geçip üçüncü ülkelere gidecek mallardan bir vergi veya taşıma ücreti alınacak mı? Alınmz isede ülkemiz ticaretine çok büyük katkılar sağlayacağı kesin.
  Cevapla
 • Hasan SGK Emekli 1 ay önce Şikayet Et
  Irak Başbakanı bir hafta 10 gündür ABD ziyaretinde Türkiye ile imzalayacağı Anlaşmaların içeriği ile ilgili talimatlar alıyor.Yani Çok ümitli değilim.Bu ABD ziyareti,Yapılması muhtemel her anlaşmadan ABD en büyük kazancı sağlayacak diye düşündürtüyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yılmaz Özdil, 'Kılıçdaroğlu medyası’nı ifşa etti!
Bir damlasının fiyatı dudak uçuklatıyor! Ayda 25-30 gram elde ediliyor