Edirne Valisi: Göçmen trafiğinde yüzde 94 azalma söz konusu

Edirne Valisi Yunus Sezer, yasadışı göçle mücadelenin yoğun şekilde sürdüğünü belirterek, "Geçen seneye göre bu sene göçmen trafiğinde yüzde 94 oranında bir azalma söz konusu" ifadelerini kullandı.

GİRİŞ 06.05.2024 22:10 GÜNCELLEME 06.05.2024 23:01
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Edirne Valisi Yunus Sezer, kentte görev yapan kolluk kuvvetleri ve kurum temsilcileriyle yapılan aylık asayiş toplantısının ardından basına bilgilendirmede bulundu.

"ŞU ANA KADAR 5 BİN 446 TANE YASADIŞI GÖÇMEN YAKALANMIŞ DURUMDA"

Sınır kenti Edirne'de yasadışı göçle ilgili mücadelenin yoğun şekilde sürdüğünü anlatan Vali Sezer, "Yasadışı göçle ilgili ilimiz geçiş noktasında bir yer konumunda. Dolayısıyla yasadışı göçle ilgili olarak da olağanüstü tedbirler alınmış durumda. Bu kapsamda son aylarda alınan tedbirler gözden geçirilerek, ilave tedbir alınıp alınmaması noktasında da sürekli kendimizi güncelliyoruz. Geçen seneye göre bu sene göçmen trafiğinde yüzde 94 oranında bir azalma söz konusu. Yakalamalarımızda da şu ana kadar 5 bin 446 tane yasadışı göçmen yakalanmış durumda. Burada da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18 göçmen yakalamalarında artış söz konusu. Nisan ayında da 1968 yasadışı göçmeni yakaladık. Organizatörlere yönelik olağanüstü bir çalışma söz konusu. Burada da 182 tane organizatörü geride bıraktığımız dönemde yakaladık. Bu da bir önceki döneme göre yüzde 120 artış var. Türkiye'de suç işleyip yurtdışına kaçmaya çalışan kişiler oluyor. Burada da 168 örgüt mensubu aynı şekilde bu kapsamda yakalandı. 124 tane göçmen kaçakçılığıyla ilgili araç yakalandı, el konuldu. Meriç Nehri'nden karşıya geçmeye çalışılan botlar var. Onlara da bu şekilde el konulmuş durumda." sözlerini kaydetti.

2024'TE SINIR KAPILARINDA ARTAN HAREKETLİLİK VAR

Edirne'nin Yunanistan ve Bulgaristan'a açılan sınır kapılarındaki giriş ve çıkış sayılarına değinin Sezer, geçen yılın ilk 4 ayına göre, kentte sınır kapılarından giriş ve çıkışlarda da bu yıl artış yaşandığını söyledi. Sezer, "Bu sene sınır kapılarından araç giriş ve çıkışlarında ve yolcu trafiğinde artış devam ediyor. Geçen yıl ilk 4 aya göre bu sene yolcularda yüzde 15 artış var. Geçen sene 3 milyon 268 bin yolcu giriş ve çıkışı söz konusuyken, bu sene 3 milyon 758 bin 912 yani 759 bin yolcu giriş ve çıkışı söz konusu. Günlük ortalama 31 bin yolcu giriş ve çıkış yapıyor gümrük kapılarımızdan. Nisan ayında bu ortalama biraz daha yükselmiş durumda. Nisan ayında ise 1 milyon 141 bin 600 yolcu giriş ve çıkışı var ve günlük ortalamamız da yıl ortalamasına göre yaklaşık 7 bin artış göstererek 38 bin yolcu giriş ve çıkışı var. Yine hem TIR hem de diğer binek araçlar noktasında da bir artış söz konusu. 2023 yılında 1 milyon 195 bin araç giriş ve çıkış yaparken 2024 yılında 1 milyon 534 bin 753 araç giriş ve çıkışı söz konusu. Yine bu konuda da nisan ayında bir artışımız söz konusu; burada da nisan ayında günlük ortalama araç giriş ve çıkış sayımız 13 bin 929 araç, normal aylarda 12 bin 600'ken, 13 bin 900 araca çıkmış durumda." ifadelerini kullandı.

"UYUŞTURUCU YAKALAMALARI 4 AYDA YÜZDE 74 ARTTI"

Kentteki ölümlü trafik kazalarında da yüzde 21 artış yaşandığını kaydeden Vali Sezer, sürücüleri uyarırken, uyuşturucuyla mücadeleye de değinerek, "Bu konuda hem bilinçlendirme hem de mücadeleyi ortaya koyuyoruz. Mücadelede de bu sene hem sentetik, hem de diğer uyuşturucularla ilgili olarak yakalamalarda da son 4 ayı dikkate aldığımızda yüzde 74 artış söz konusu. Genel toplamda da 883 kilogram uyuşturucu madde ve 200 bin 340 adet uyuşturucu sentetik hap maddeyi ele geçirdik. Yakalama ve tutuklamalar noktasında da geçen yıla göre yüzde 20-25 oranında artışımız söz konusu. Bu konuda da kararlılıkla mücadele ettiğimizin bilinmesini isteriz." diye konuştu.

KAYNAK: DHA
Erhan Ceylan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Erhan Ceylan

Editör Hakkında

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi'nin İşletme bölümünden mezun oldu. Yeni medyaya 2015 yılında adım attı. Yakın siyasi tarih, yönetim ve politik süreçlere olan ilgisi bu mesleğe başlamasındaki en önemli etken oldu. Sırasıyla Star, Güneş, Akşam ve A Haber'de gündem ve politika editörlüğü görevinde bulundu. Her türlü dezenformasyonun olduğu, Hakikat ötesi siyasetin (Post truth politics) yaşandığı günümüz dünyasında, tahrif edilen olguları savunmak, temiz bilgi aktarımına yardımcı olmak ve kamuoyunun dijital-medya okuryazarlığını geliştirmek üzere çaba gösteriyor. Dijital medya kariyeri Haber 7'de devam etmektedir.
YORUMLAR 10
 • ilhan a....... 2 ay önce Şikayet Et
  hani bizim yorum yok... tarafsız olduğunuzu düşünmüştüm
  Cevapla
 • ilhan a....... 2 ay önce Şikayet Et
  dünkü yorum
  Cevapla
 • yazar 2 ay önce Şikayet Et
  işçi bulamıyoruz bizim sesimizi kimse duymayacak mı gelsinler
  Cevapla
 • Kemalettin 2 ay önce Şikayet Et
  Taraf yanlis siz cıkanı engelliyorsunuz asıl ulkenin diger tarafından gireni engellemek lazım .Havuz problemi gibi siz havuzu bosaltan muslugu kapatmıssınız asıl suyu dolduran muslugu kapatmak lazım
  Cevapla
 • Osmanlı Başkenti 2 ay önce Şikayet Et
  Geri kabul denilen bence yanlış olan ama devletin vardır bir bildiği diye kendimi avuttuğum anlaşma denilen metin yüzünden...
  Cevapla
 • Temel 2 ay önce Şikayet Et
  Demek kacak girenler Baska yoldan giriyor bunların dünyadan haberi yok
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsrail'de virüs alarmı! 2 günde yüzde 70 arttı! Çok sayıda ölü var
Kabus gibi senaryo! ABD'ye nükleer füze atılsa ne olur? Dakika dakika açıklandı...