Cumhurbaşkanı Erdoğan Yunan Başbakanı Miçotakis ile bir araya geldi

Son dakika haberi... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ile Ankara'da bir araya geldi.

GİRİŞ 13.05.2024 16:04 GÜNCELLEME 13.05.2024 18:42
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

SON DAKİKA... Cumhurbaşkanı Erdoğan Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis görüşmesi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde başladı.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmek üzere bugün  Ankara'ya geldi. Miçotakis ve beraberindeki heyeti Ankara'ya getiren uçak, Esenboğa Havalimanı'na indi.

HAKAN FİDAN KARŞILADI

Başbakan Miçotakis'i, havalimanında, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Ankara Vali Yardımcısı Murat Soylu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Faruk Köylüoğlu, Dışişleri Bakanlığı Protokol Genel Müdürü Büyükelçi Ahmet Cemil Miroğlu, Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşler ve Denizcilik-Havacılık-Hudut Genel Müdürü Büyükelçi Burak Özügergin, Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Çağatay Erciyes ve Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi Theodoros Bizakis ile diğer yetkililer karşıladı.

ORTAK BASIN TOPLANTISI DÜZENLENECEK

İki liderin görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenlemesi de öngörülüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın davetine icabetle Ankara'ya gelen Miçotakis'in ziyaretinde, Türkiye ve Yunanistan arasındaki ikili ilişkiler çeşitli boyutlarıyla gözden geçirilecek, işbirliğinin geliştirilmesine yönelik atılabilecek adımlar ele alınacak.

İkili ilişkilerin yanı sıra güncel bölgesel ve küresel meseleler hakkında fikir teatisinde bulunulması öngörülen ziyaret kapsamında, ilişkilerin ahdi zeminine katkı sağlayacak anlaşmaların imzalanması da gündemde yer alıyor.

İKİLİ İLİŞKİLERDE YENİ DÖNEM

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 7 Aralık 2023'te Atina'da düzenlenen Yüksek Düzeyli İş Birliği Konseyi vesilesiyle Yunanistan'ı ziyaretiyle ilişkilerde yeni döneme girilmişti.

Söz konusu ziyarette, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı arasında imzalanan Dostane İlişkiler ve İyi Komşuluk Hakkında Atina Bildirgesi'yle iki taraf da dostane ilişkileri, karşılıklı saygıyı, barış içinde bir arada yaşamayı ve anlayışı geliştirmeye, aralarındaki her türlü anlaşmazlığı barışçıl yollarla ve uluslararası hukuka uygun olarak çözmeye kararlı olduğunu beyan etmişti.

Ziyaretten bu yana iki taraf da bildirgenin lafzına ve ruhuna uygun şekilde, karşılıklı güven inşa ederek, mevcut sorunları uygun şekilde ele almaya olanak sağlayacak ortam sağlanmasını hedefliyor ve bildirgeye bağlılıklarını sürdürüyor.

Taraflar, "Siyasi Diyalog", "Geliştirilmiş Ortak Eylem Planı ve Güven Artırıcı Önlemler" gibi sütunlar temelinde devamlı ve yapıcı istişarelerde bulunarak olumlu gündemi güçlendirmeye çalışıyor.

KAYNAK: AA, TRT HABER, HABER7
Kadriye Ebrar Etirli Haber7.com - Editör
Haber 7 - Kadriye Ebrar Etirli

Editör Hakkında

2000 yılında İstanbul'da doğdu. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik' bölümünde henüz okurken HaberAnkara ve AnkaraMasası'nda çalıştı. 2022 yılındaki mezuniyetinin ardından Beyaz TV'de 'Haber Editörü' pozisyonunda görev aldı. 2024 yılının Şubat ayından itibaren Haber7'deki Gündem Editörü kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 11
 • süleyman 1 ay önce Şikayet Et
  kesin eko'yu sormuştur..
  Cevapla
 • Kamil 1 ay önce Şikayet Et
  Olumlu ve yapıcı yaklaşımlar var . Süreç bu şekilde ilerlerse , Türkiye - ABD yakınlaşması ve Türkiye'nin Avrupa Birliği entegrasyonu kolaylaşacaktır .
  Cevapla
 • Ismail 1 ay önce Şikayet Et
  Erdogana Avrupanin isteklerini dikte edip gider
  Cevapla
 • Bulut 1 ay önce Şikayet Et
  yunan güveninmez malesef
  Cevapla
 • misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Benim için Miçsotakis bitmiştir.
  Cevapla
 • Numan kurtulmuş 1 ay önce Şikayet Et
  Benim için daha önce bitmişti. Yine geldi abi dedi affetttim.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Maliye'den çok harcayan ancak vergi vermeyenlere yakın takip
İsrail'de virüs alarmı! 2 günde yüzde 70 arttı! Çok sayıda ölü var