KADEM: Mazlum ve mağdur kadınların haklarını savunmaya devam edeceğiz

Kadın ve Demokrasi Vakfı, KADEM Kadın Araştırmaları Dergisinde yayınlanan bir makaleyle ilgili tartışmalara ve KADEM’i hedef gösterenlere 'Mazlum ve mağdur kadınların haklarını savunmaya devam edeceğiz.' açıklamasıyla cevap verdi.

KADEM: Mazlum ve mağdur kadınların haklarını savunmaya devam edeceğiz
KADEM: Mazlum ve mağdur kadınların haklarını savunmaya devam edeceğiz
GİRİŞ 15.05.2024 15:34 GÜNCELLEME 15.05.2024 15:39
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Akademik alanda kadına dair çalışmaların yayınlandığı KADEM Kadın Araştırmaları Dergisindeki bir makaleden dolayı hedef alınan KADEM, iftiralara cevap verdi.

Hakemli olarak yayınlanan akademik dergide yer alan “Ömer Nasuhi Bilmen’in Büyük İslam İlmihali’nde Toplumsal Cinsiyet” başlıklı makaleden yola çıkılarak KADEM hakkında sosyal medyada ve bazı basın yayın organlarında atılan iftiralara dair vakıf tarafından bir açıklama yapıldı.

KADEM’e göre; “Ömer Nasuhi Bilmen’in Büyük İslam İlmihali’nde Toplumsal Cinsiyet”KADEM’e göre; “Ömer Nasuhi Bilmen’in Büyük İslam İlmihali’nde Toplumsal Cinsiyet”

KADEM’in sosyal medya hesabından paylaşılan açıklamada, “2015 yılında yayınlamaya başladığımız ve kadına dair konularda farklı disiplinlerdeki akademik çalışmalara alan açan KADEM Kadın Araştırmaları Dergisi, yayın ilkeleri çerçevesinde ilgili akademisyenlerin makalelerine yer vermektedir.

Yılda 2 kez yayınlanan hakemli dergimizdeki makaleler, alanında uzman hakemler tarafından, yazarın ismini göremeyecekleri “kör hakemlik” yöntemiyle değerlendirilmektedir. Derginin bağımsız bir akademik kadrosu vardır.  Dergi çalışmaları, diğer çalışmalarımızdan ayrı olarak tamamen akademik bir zeminde ilerlemektedir. Dergimizde yer alan ve bazı mecralarda gündem olan bir makale de bağımsız hakemler tarafından okunmuş ve dergiye kabulü uygun görülmüştür.

Bahsi geçen konular, yüzyıllardır âlimler arasında konuşulup tartışılmaktadır. Akademik bir metni kullanarak, hassasiyetle korumaya çalıştığımız değerleri yok saydığımızı iddia edenler iyi niyetli değildir. Asıl mesele, sahibi olduğu medya organlarından aldığı güçle itibar suikastına kalkışan birtakım mahfillerin, çocuk yaşta evlendirilme davasında mağdurun yanında yer almamızdan duyduğu rahatsızlıktır.

KADEM’in mağdur ve mazlum kadınlara verdiği desteği değersizleştirmeye yönelik girişimlerin bundan sonra da süreceğini biliyoruz. Bu ve benzeri girişimlere rağmen bizler, mağdurların yanında yer almaya devam edeceğiz.” denildi.

Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız

Editör Hakkında

1981 yılında Isparta'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Afyonkarahisar'da, lisansını İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde, yüksek lisansını Bahçeşehir Üniversitesi'nde tamamladı. Üniversitenin ardından bir süre özel sektörde araştırmacı, daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) farklı iştiraklerinde İngilizce öğretmeni, sosyolog ve idareci olarak çalıştı. İnternet haberciliğine ilk adımını 2015 yılında Türk Medya’da attı. 2020’de Haber7’de gece editörlüğüne başladı. Halen Haber7.com’da haber şefi olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 4
 • Ayşe Saliha 1 hafta önce Şikayet Et
  İlmihaller, Kur'anın, halkın anlayacağı şekilde yazılmış açıklamalarıdır. Yazanın şahsi fikirleri değildir.
  Cevapla
 • werty 1 hafta önce Şikayet Et
  kadem değil kadın derneği olmalı çükü demokrasi güçlüye zamana göre farklı uygulanıyor.demokrasi yerine kuran ahlakı deyin ve onu uygulayın. kuran ahlakı yanlış diyen çıkmayacakır.çıkanlar olursa zaten bizden değildir onlarında hükmü yoktur.
  Cevapla
 • mert 1 hafta önce Şikayet Et
  ömer nasuhi bilmenin ilmihalini küçümseyerek mi ?
  Cevapla
 • Misafir 1 hafta önce Şikayet Et
  kadem kadınların haklarını savunayım derken kadını vasfının üstüne çıkarıyor bu da maalesef kadınları olumsuz yönde etkiliyor
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Türkiye Kupası'nda şampiyon Beşiktaş!
Netanyahu: Şaşırtıcı planlarımız var!