CHP'li İBB, kurul kararını yok saydı: Cemevine ‘hassasiyet’, tarihi camiye ‘ret’

CHP'li İBB, cemevine gösterdiği hassasiyeti kültür varlığı olarak tescillenen Aziziye Camii'ne göstermedi. CHP'li İBB Meclis üyeleri, Sultan Ahmet Camii büyüklüğündeki tarihi cami için verilen koruma kararını yok saydı.

CHP'li İBB, kurul kararını yok saydı: Cemevine ‘hassasiyet’, tarihi camiye ‘ret’
CHP'li İBB, kurul kararını yok saydı: Cemevine ‘hassasiyet’, tarihi camiye ‘ret’
GİRİŞ 17.05.2024 22:12 GÜNCELLEME 18.05.2024 09:57
Bu Habere 124 Yorum Yapılmış

İBB Meclisi’nin mayıs ayı oturumlarında dikkat çeken bir karara imza atıldı.

15 Mayıs tarihli oturumda, İBB’ye ait Gaziosmanpaşa’daki 1600 metrekarelik park fonksiyonundaki parselin imarı “sosyal tesis alanı(cemevi)” olarak değiştirildi.

Cem Vakfı Ahmet Yesevi Cemevi’nin, cemevi faaliyetinin İstanbul depremi dikkate alınarak daha iyi koşullarda yürütülebilmesi amacıyla İBB’ye ait Kazım Karabekir Mahallesi’ndeki 1600 metrekarelik İBB mülkiyetindeki parselin cemevi olarak kullanılabilmesi için imar planı değişikliği talebi yerine getirildi.

CEMEVİ İÇİN GÖSTERİLEN HASSASİYET SULTAN AHMET BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ CAMİYE GÖSTERİLMEDİ

Cemevi için imar planı değişikliğine giden CHP'li İBB meclis üyeleri, Anıtlar Kurulu tarafından kültür varlığı olarak tescillenen Aziziye Camii'ne gösterilmedi. 

AK Parti grubu,Sultan Ahmet Camii büyüklüğündeki 2500 kişilik Aziziye Camii’nin yeniden ihya edilmesi gerektiğini belirtti.

Caminin iç ve dış mimarisini gösteren planlar

YIKILAN AZİZİYE CAMİİ İNŞAATININ YERİNE DİKİLEN HEYKEL KORUMA ALTINA ALINDI

Sözcü’de yer alan habere göre; Beşiktaş’taki İBB İsmet İnönü Parkı’na ilişkin İstanbul 3 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 3 yıldır bekleyen 2021 tarihli kararı imar planlarına işlendi.

Kurul kararı doğrultusunda park, “Dolmabahçe Sarayı, Saat Kulesi ve Bezmi Alem Valide Sultan Cami koruma alanı” sınırları içine alındı.

AK Parti grubu karara “Söz konusu alanda Aziziye Camii'nin kayıp eseri olduğu ve ihya edilmesi gerektiği için karara katılmıyorum” şeklinde muhalefet şerhi düştü.

Aziziye Camii'nin yerine dikilen İnönü heykeli

“KARARI BEKLEYİN” ÇAĞRISI REDDEDİLDİ

AK Parti Grup Sözcü Murat Türkyılmaz, söz konusu yere Abdülaziz Han döneminde cami yapılma kararı alındığını ve Aziziye Cami inşaatının başladığını ancak tahttan indirilince inşaatın yarım kaldığını anlattı. Caminin inşaatı ortadan kaldırılarak yıllar sonra aynı yere İsmet İnönü’nün heykelinin dikildiğini söyledi.

Türkyılmaz kamuoyunda “İnönü heykeli mi, cami mi olacak?” tartışması yapıldığını ifade etti.

Aziziye Camii inşaatını gösteren 1874 tarihli fotoğraf

Dosyadaki kurul kararının itiraz üzerine mahkeme tarafından iptal edildiğini söyleyen Türkyılmaz, “Kurul kararının güncel halini bekleyeyim, meseleyi siyasileştirmeden konuyu çözelim” dedi.

İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun CHP’li Başkanı Sedat Özkan da “Dosya zaten bu gibi bahanelerle 3 yıldır bekletiliyordu. Dosyaya giren güncel kurul kararına göre hareket ettik. İptal kararı dosyada yok. İBB Meclisi duyumlara, sonradan alınan kararlara işlemlere göre karar almaz. Dosyadaki bilgilere göre değerlendirme yapılır. Planın askı süreci var, eksiklik varsa itiraz edilir. Meclis gerekiyorsa tekrar karar alır” dedi.

Aziziye Camii'nin yıkılmadan önceki temelleri

İBB, KÜLTÜR VARLIKLARINI KORUMA YÜKSEK KURULU KARARINI YOK SAYDI

2021 yılında İstanbul Çevre ve Tarihi Eserleri Koruma Derneği, Aziziye Camii’nin yerinin korunması ve yeniden inşa edilmesi için başvuruda bulundu. Yapılan incelemelerin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul 111 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, Aziziye Camii’nin kültür varlığı olarak tescil etme kararı verdi.

2022 yılında ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin itirazlarını ve inceleme raporunu değerlendiren Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu, 08.04.2022 tarihli 2040 No'lu kararında yapılan itirazın reddine hükmetti. Kurul, caminin yeniden ihyası için uzmanlar tarafından çalışma başlatılmasını istedi. Tarihi cami için başlatılan çalışmanın henüz neticelenip neticelenmediği bilinmiyor.

1937 ve 1950 yıllarında çekilen bu iki fotoğraf, Aziziye Camii'nin temelinin yıkılarak, üzerine nasıl park yapıldığını gösteriyor. Havadan çekilen fotoğraflarda, İnönü'ün el koyduğu cami arsasına yaptırdığı ev de görülüyor.

Aziziye Camii'ne nasıl el konulduğunun ve sonrasında gazino yapıldığının hazin hikayesi...

KAYNAK: HABER7
Nurullah Alpay Haber7.com - Özel Haber Editörü
Haber 7 - Nurullah Alpay

Editör Hakkında

2014 yılında Yeniakit.com.tr'de basın hayatına başladı. Çeşitli basın kuruluşlarında görev aldı. Son olarak Haber7 Özel Haber Biriminde editör olarak çalışmaktadır.
YORUMLAR 124
 • İslam Sancağı 4 hafta önce Şikayet Et
  Cami yerine heykel dikmek nedir ya, işgal altındamıyız haberiz mi yok !!!
  Cevapla
 • Kamil 4 hafta önce Şikayet Et
  Beşiktaş ilçesindeki camı sayısı 41 dir. Taksim camisi şekil mı bilmiyorum.ama gerçekten namaz kılmak ibadet etmek isteyen var da camı bilmiyorsa üzülürüm .
  Cevapla
 • Kamil 4 hafta önce Şikayet Et
  Gerçekçi değil tenkit edenlerin islamiyeti bildiklerini düşünmüyorum
  Cevapla
 • Havuc 4 hafta önce Şikayet Et
  Olmayan caminin koruma kararımı olur 150 sene önce oraya camii yapacagiz demisler ondan sonra o bölgeye onlarca camii yapipmis
  Cevapla
 • Aliço 4 hafta önce Şikayet Et
  Cehape zihniyetinin 100 yıldır İslam, Osmanlı, Türk ve Kürt düşmanı olduğunu geçmiş zulümlerine rağmen bu milleti hala anlamadı anlamıyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Milyoner'de ilginç an! Fenerbahçe'nin renklerini yanlış bildi
İsrail'in Siyonist politikacısından korkunç Hitler itirafı!