Ayhan Bora Kaplan dosyasında ikinci bir gizli tanık daha olduğu ortaya çıktı

Dosyada. “Ü5W1G8K6L3” kod adı verilen bu gizli tanık, kendini ifşa eden M7U3H9F8C4 kod adlı Sertçelik için “Önceleri önemliydi ama Kaplan’ın talimatlarını yerine getiremeyince ağırlığı azaldı." dedi.

GİRİŞ 18.05.2024 08:25 GÜNCELLEME 18.05.2024 08:34
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Ayhan Bora Kaplan’ın yargılandığı davanın iddianamesine göre soruşturma aşamasında 10 kişi “tanık” olarak ifade verdi ve bu ifadeler suçlamalar için “delil” kabul edildi. Ayrıca iki kişi de “gizli tanık” olarak yer aldı. Bu gizli tanıklardan yurtdışına kaçan Serdar Sertçelik, M7’nin kendisi olduğunu belirterek kimliğini ifşa etti.

İddianamede ikinci bir “gizli tanık” daha var.

Bu gizli tanık da “Ü5W1G8K6L3” olarak kodlanmış. İfadeleri de iddianameye alınmış. Sanıklarla ilgili suçlamaların ilgili bölümlerinde savcılık, bu gizli tanığın ifadelerinden de delil olarak alıntılar yapmış. 

‘M7 GÖZDEN DÜŞMÜŞTÜ’

Gizli Tanık Ü5 ifadesinde Ayhan Bora Kaplan çetesinin yapısı, çete üyeleri arasındaki hiyerarşi, her bir çete üyesinin konumu ve işledikleri suçlar hakkında detaylı bilgiler veriyor. Ü5 bu ifadelerinde ifşa olan ve iddiaların merkezindeki M7 kod adlı gizli tanık Serdar Sertçelik hakkında da bilgiler vererek şunları söylüyor: “Serdar Sertçelik kendisini Elmacı marketlerin ortağı diye tanıtır. Yanındaki korumaları Bora Kaplan tahsis eder. Bildiğim kadarıyla kendisi önceleri örgüt içerisinde önemli bir konumdaydı ancak örgüt kapsamındaki görevini talimatlar doğrultusunda tam olarak yerine getiremediği için Bora Kaplan tarafından hedef alındı ve zamanla örgüt içerisindeki yeri azaldı. Fakat kendisi halen örgüt içerisinde yer almaktadır.”

Ayhan Bora Kaplan soruşturması ve cevap bekleyen iki önemli soruAyhan Bora Kaplan soruşturması ve cevap bekleyen iki önemli soru

‘ÇANTACI’LAR SİLAH TAŞIYOR

İddianamedeki detaylara göre Kaplan’ın çetesi içinde “Çantacı” denilen bir grup da vardı. Bunlar Kaplan’ın en yakınında bulunup çanta içinde silah taşıyorlardı. Kaplan talimatlarını telefonla değil yüz yüze veriyor, en yakın adamları da internet bağlantısı olmayan tuşlu telefonlar kullanıyorlardı. Ü5 ifadesinde Kaplan’ın adliyelerdeki işleri, tefecilik, mekânların kapılarının korunması, valelik işleri ve diğer faaliyetlerinde kullandığı adamlarının isimlerini de veriyor.

Ü5, Kaplan’ın silahlı eylemlerinden sorumlu olduğunu iddia ettiği Fethi Koyuncu adlı şüpheli için de “Bora Kaplan için aile üyelerinden daha değerli bir yere sahiptir” diyor. Ü5’in Ayhan Bora Kaplan’ın yakın korunmasının nasıl yapıldığına dair verdiği bilgiler de şöyle: “Uğur Pekşen’i tanırım. Örgütte ‘Çantacı’ diye hitap edilen gruptandır. Çantacı denmesi, şahsın elinde sürekli içerisinde silah bulunan çantayı taşımasındandır. Bu şahsın örgüt içerisindeki görevi Bora Kaplan’ın can güvenliğini sağlamasıdır.”

KAYNAK: HÜRRİYET
ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak

Editör Hakkında

Ankara'da doğan Özgür Bayrak, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi "Gazetecilik" bölümünden mezun oldu. Üniversite döneminde çeşitli yerel gazetelerde muhabir ve editör olarak görev aldı. Star.com'da internet editörü olarak stajını tamamladıktan sonra Medya Takip Merkezi'nde 3 yıl boyunca Gündem, Siyaset, Spor, Ekonomi kategorilerinde haber ve SEO içerikleriyle birlikte galeri ve video hazırladı. 2019'un Şubat ayından bu yana ise Haber7.com'da Gündem Editörü olarak habercilik kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 7
 • bbbbbbbbb 1 ay önce Şikayet Et
  mafyavari gruplara asla müsade edilmemeli.illerde ilçelerde bu türden çakallar olabilir.tepelerine binilmeli
  Cevapla
 • Bulakspor 1 ay önce Şikayet Et
  Bu işin siyasi ayağı ortaya çıksa memleket nefes alır da işte. Neyse
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  ülkemi çakallar sarmış
  Cevapla
 • Murat44 1 ay önce Şikayet Et
  Bu Ayhan Bora Kaplan gibiler her şehirde var malesef.Devlet bunları temizlemeli.Bireysel düşünmeyin her şehir grubu bir diğer büyük grupla bağlantılı işler yapıyorlar.Ortalık para tahsilatçısı,uyuşturucu satıcısı ve silah kaçakçısından geçilmiyor.Devlet ağırlığını hissettirmeli.Ülkücü,solcu,dinci mafya bozuntusu kim varsa içeri tıkmalı
  Cevapla
 • Vatandaş Ahmet 1 ay önce Şikayet Et
  Ne demek gizli tanık olduğu ortaya çıktı ? Adı üstünde gixli tanık koskoca devlet emniyet gizli tanığın ismini kod adını neden ifşa ediyor? neden gizli tanığını nın kim olduğunu gizleyemiyor? Bu haberi okuyan gerektiğinde gizli tanıklık yapmaz.
  Cevapla
 • Hasan 1 ay önce Şikayet Et
  O gizli tanıklar devlete kumpas kurmak için yalan yanlış ifade verenler. Ortalık neden karıştı sanıyon. Bu fetö taktiği al aşşağı edeceği adamlara gizli tanıklarla yalan yanlış iftira atarlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İslam İşbirliği Teşkilatı'ndan tüm dünyaya son dakika çağrısı
'Türkiye sığ sulara hapsedilemez' diyen Erdoğan'dan yeni operasyon mesajı!