Odunpazarı'nda sahipsiz köpekler mahalleliyi tedirgin ediyor

Eskişehir'in Odunpazarı ilçesinde son aylarda sayıları artan sahipsiz köpekler, özellikle yaşlıları ve çocukları tedirgin ediyor.

GİRİŞ 20.05.2024 21:21 GÜNCELLEME 21.05.2024 04:17
Bu Habere 58 Yorum Yapılmış

75. Yıl Mahallesi sakinleri, zaman zaman insanlara saldıran, kaldırım ve parklarda tehlike oluşturacak şekilde dolaşan köpeklerin toplatılmasını istiyor.

Mahalle sakinlerinden Özlem Apaydın, AA muhabirine, 14 yıldır bölgede yaşadığını, son yıllarda sahipsiz köpeklerden dolayı çocukların sokağa çıkamadığını söyledi.

Yaşanan sorun nedeniyle okula giden çocuklarına servis tutmak zorunda kaldığını belirten Apaydın, şöyle devam etti:

"Ortaokula giden kızım için 8 senedir servis ücreti ödüyorum. Bir kızım daha var, ona da servis tutmak zorundayım. Ortaokula bisiklete binip gidebilir aslında ama köpekler olduğu için hiçbir çocuğumuz bakkala, markete gidemiyor. Oyun alanı diye bir şey yok. Gezdiğinizde görebilirsiniz, hiçbirinde çocuk yok. Çünkü köpek var orada, onlar yatıyorlar, oynuyorlar, boğuşuyorlar. Biz çocuğumuzu götürürsek, orada beklersek 5 dakika oynar. Mahallenin her yeri oyun alanı ama oralarda köpekler yatıyor."

Apaydın, sahipsiz köpeklerin mahallede genç yaşlı, kadın erkek, çocuk, herkes için çok önemli bir tehlike oluşturduğunu vurguladı.

Köpeklerin kendilerine ve komşulara zarar verdiğini anlatan Apaydın, "Adam işten gelmiş, yemek yiyip geri gidecekmiş fakat 15 köpek arasına almış, zor çıkmış. Mahallemizde köpeklerle ilgili çatışma çok olduğu için kimse kimseye bir şey demiyor, müdahale etmiyor, herkes sessiz kalıyor. Tek isteğimiz barınak yapılması." dedi.

"Belli bir alan yapılırsa daha iyi olur"

Zehra Üstün de sahipsiz köpek yoğunluğu nedeniyle gündelik hayatlarının aksadığını dile getirdi.

Önceki yıllarda köpeklerin bir çocuğu ısırdığını aktaran Üstün, bu olaydan sonra hayvanların toplatılması için ilgili kurumlara başvurduklarını bildirdi.

Köpekler yüzünden herkesin tedirgin olduğuna dikkati çeken Üstün, şunları kaydetti:

"Sahipsiz köpeklerden dolayı çok şikayetçiyiz. Geçen sene benim yaşadığım apartmanın önünde 3 kişi köpekler tarafından ısırıldı. Ya köpeklere bakılsın ya da buradan götürülsün, başka çare yok. Dışarı çıkamıyoruz. Markete gidemiyoruz. Çocuklar okula yürüyerek, bisikletle veya motosikletle gidip gelemiyorlar. Buna bir an önce çare bulunmalı. Belediye gelsin ya bir kulübe yapsınlar ya da köpekleri götürsünler."

Güllü Güleç ise sahipsiz köpeklerin insanlarla iç içe olmaması, yaşayabilecekleri alanların belirlenmesi gerektiğini ifade etti.

Mahallelerine başka yerlerden köpeklerin getirilip bırakıldığını öne süren Güleç, "Belli bir alan yapılırsa daha iyi olur. En azından yardım edecek insan, belli bir alan olursa daha iyi yardım eder. Mesela ben hazırladığım belirli bütçeyle oraya yardımımı yaparım ama neden kıyıya köşeye, ağaçların, elektrik direklerinin altına yemeğimi dökeyim." diye konuştu.

 

KAYNAK: AA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici

Editör Hakkında

İstanbul Şişli'de doğan Muhammet Binici, Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı ve Spor Yönetimi bölümlerini bitirdi. Eğitimine, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Gazeteciliğe 2012 yılında yerel haber siteleri ve yerel gazetelerde başladı. Gündem, Magazin alanlarında editör-muhabirlik yaptı. 2016 yılında Yeni Akit Gazetesi'nde bir yıl muhabirlik yaptıktan sonra, 2020 Eylül itibariyle Haber7'de 'Gündem Editörü' olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR 58
 • Aydın Çetin 1 ay önce Şikayet Et
  Atatürk'ün , sahipsiz sokak köpekleri konusunda 13 Haziran 1932 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanan genelge ile bütün başıboş sokak köpekleri itlaf edilecektir" kararı tekrar uygulanmalıdır.
  Cevapla
 • Kenan Çetin 1 ay önce Şikayet Et
  Köpek ve kedi maması ve mama hammadde ithalatı kesinlikle durdurulmalı, başta İngiliz olmak üzere küresel mama şirketlerinin desteklediği sözüm ona hayvansever dernek üyeleri de sıkı takibe alınmalıdır.
  Cevapla
 • Bozkurt 1 ay önce Şikayet Et
  Hayvan satışı yani kedi köpek satışı yasaklansin hayvan sahibi olmak isteyen barınaklardan alsınlar.
  Cevapla
 • Gülsen 1 ay önce Şikayet Et
  Dünya sadece insanlara ait değil. Yine canları yok etme isteği yükselmiş iftira attığınız o canların dili yok tabi kendini savunamaz, sinsice yaklaşıp zehirli etlerle katlededersiniz acımadan vicdansızca..o karnını doyuracaksınız sanır masum... işte insan olmak böyle birşey
  Cevapla
 • Tevfik 1 ay önce Şikayet Et
  Son günlerde yine başladı Hep şikayet sokak hayvanlarından şikayet... Çocuklarımız okula gidemiyor, köpekler saldırıyor, sokaklara çıkamıyoruz.... VS.... Bu dünya sizlere ait değil.. Öyle olsaydı Allah kedi, köpek., kuş yaratmazdı...onlara sahip çıkacağız bir şekilde, karınlarını doyuracak hasta olanları tedavi ettirerek..... Herkes vicdanlı olsun....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
15 Temmuz gazisi Ayanoğlu: Şehadeti bir milimle kaçırdım!
Antalya'da 57 oğlağı parçalayan 3 Rottweiler cinsi köpek için karar verildi