İlk Türk astronot Gezeravcı: Ay'a erişmeyi planlıyoruz

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, "Sadece birkaç ay içerisinde kendi ülkemizin imkanlarıyla üretilmiş bir roket ve bu roketi uzaya taşıyan itki sistemiyle ilerde Ay’a erişmeyi planlıyoruz." dedi.

GİRİŞ 21.05.2024 21:29 GÜNCELLEME 22.05.2024 09:49
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Astronot Alper Gezeravcı, Sağlık Bilimleri Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen 'Spor Fest 2024' programında öğrencilerle bir araya geldi.

Gezeravcı’ya, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Gerek eşlik etti.

Türkiye’nin uzay alanında ütopik hedeflerle değil, yapılabilir hedeflerle yol aldığını söyleyen Gezeravcı, "Türkiye Cumhuriyetimizin 100'ncü yılında devletimizin güçlü iradesiyle gerçekleştirilmiş, bir ilham hikayesini Sağlık Bilimleri Üniversite’mizde, hikayenin asıl sahibi olan sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. 2018 Aralık ayında kurulan Uzay Ajansı ve uzay alanda faaliyet gösteren farklı çatı kuruluşlar, uzay alanındaki faaliyetleri belirli bir organizasyonun kontrolünde yürütecek" dedi.

"YAPILABİLİR HEDEFLER KOYDUK VE YAPACAK ŞEKİLDE PLANLAMAYA DEVAM EDİYORUZ"

"Kuruluş yılı itibariyle bu alanda faaliyet gösteren ülkelerin arasında en genç en tecrübesiz uzay ajansına sahiptik" diyen Gezeravcı, şöyle devam etti:

"Ancak geçmişe yönelik tecrübemizle, bu kadar kısıtlı olduğumuz bir alan içerisinde sadece 2 yıllık çalışmanın ardından 2021’in şubat ayında uzay alanındaki hedeflerimiz, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından halkımızla paylaşıldı. Sadece 1 yıllık hazırlık sürecinin ardından da bu duygularla şu an paylaşmış olduğumuz bu hedeflerden bir tanesini teşkil eden ‘Türk Astronot ve Bilim Misyonu’ icra edildi. Devletimiz, irade temsili noktasında uygun görünen zamanda birçok gelişmeyi sizlerle paylaşıyor olacak. Ütopik noktaları konuşmuyoruz, yapılabilir hedefleri koyduk ve yapacak şekilde planlamaya devam ediyoruz" 

"'UZAY LİMANI' PROJESİ DEVAM EDİYOR"

Yakın zamandaki hedeflerinden bir tanesinin 'Uzay Limanı' projesi olduğunu belirten Gezeravcı, "Halihazırda anlaşmalar yapıldı ve hazırlık süreçleri devam ediyor. Artık uzaya erişen roketlerimiz ve hava araçlarımız var. Biz bu alanda kabuğuna sığmayan bir ülke konumuna doğru ilerlemeye devam ediyoruz. Uzay alanında kendi yapacağımız çalışmaları, kendi yaptığımız ürünleri, uzayın resmi limiti olan 100 kilometrenin zaten ötesine taşıma kabiliyetine halihazırda sahibiz. İleride bu alanda yapacağımız faaliyetlerin gerçekleştirebileceğimiz bir de fırlatma rampası var. Uzay faaliyetlerinin sadece bizim ihtiyaçlarımız değil, bu alanda faaliyet gösterecek başka ülkelerin ihtiyaçlarını da karşılık verecek şekilde, bu alanda muadil ülkelerin fırlatma imkanlarına sahip 'Uzay Limanı' projemiz devam ediyor" dedi.

"İLERDE AY'A ERİŞMEYİ PLANLIYORUZ"

"Sadece birkaç ay içerisinde kendi ülkemizin imkanlarıyla üretilmiş bir roket ve bu roketi uzaya taşıyan itki sistemiyle ilerde Ay’a erişmeyi planlıyoruz." diyen Gezeravcı, şunları söyledi:

"Söylediklerim kulağa ütopik gelebilir fakat halihazırda bu sürecin hazırlık aşamasının çoğu bitmiş durumda. Keza uydu alanında Türkiye Cumhuriyeti zaten geçtiğimiz 15- 20 yıl içeresinde farklı uydu fırlatmalarıyla tecrübe kazanmış bir ülke. 8 Temmuz haftasında ‘TÜRKSAT 6A’ uydumuz uzaya fırlatılacak. Hak ettiğimiz özgüveni pekiştirme noktasında istatistikler önemli. ‘TÜRKSAT 6A’nın fırlatılmasıyla, bu alanda kendi uydusunu kendi imkanlarıyla üretebilen dünyadaki 11. ülke konumuna erişeceğiz"

KAYNAK: DHA
Emrah Konak Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrah Konak

Editör Hakkında

1992 yılında Erzurum'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Erzurum'da, lise öğrenimini Rize'de, lisans öğrenimi ise Atatürk Üniversitesi'nde tamamladı. Halihazırda Nevşehir Hacı Bektaş Üniversitesi'nde yüksek lisans öğrenimine devam ediyor. Meslek hayatına 2015 yılında başlayıp birçok haber sitesi ve televizyon kanalında farklı pozisyonlarda görev aldı. Şu an meslek hayatına haber7.com'da "Editör" olarak devam ediyor.
YORUMLAR 10
 • Ocak-Şubat-Mart 3 hafta önce Şikayet Et
  12 tane ay var... Hangisine...???
  Cevapla
 • mehmet 3 hafta önce Şikayet Et
  kıtalar arası balistik füze geliştirmenin yolu bu çalışmalardan geçiyor. atmosfer içinde giden kıtalar arsı füze olmuyor. atmosfer dışına çıkmanız lazım. buradan edinilen tecrübe ile yapacaksınız bunu. kimse bu teknolojiyi size para ile bile satmıyor. zaten füze sınırlama anlaşması ile 250 km menzilden daha fazla menzilli füzeyi satın alamazsınız kendimizin yapması lazım.
  Cevapla
 • misafir 3 hafta önce Şikayet Et
  Neden balistik? Güdümlü yapsan da gittiği yeri kontrol edebilsen olmaz mı? Kim bilir balistiği de ne sanıyorsundur. Füze yapacaksan aya gitmene gerek yok, yapacaksan yap. Bak adamlar hipersonik füzelere geçti. Roketsan konserve üretmek için kurulmadı. Sıvı yakıtlı roket yapılması gerekiyor ay may bahane etmeye gerek yok anca uyduruyorsun bilip bilmeden.
  Cevapla
 • MEHTAP KURUYEMİŞ 3 hafta önce Şikayet Et
  Lafontenden masallar yersen. Kargo ile yiyecekleri uzaydaki kalacakları yere gider iken Alper'i kargo ile aya gönderelim. Ama kargolanırken sinek gibi hayvanlara dikkat edelim.
  Cevapla
 • Kemalettin 3 hafta önce Şikayet Et
  Elon Musk ne diyecek bu ise malum onun aracı ile gitmiştiniz uzaya parasını odeyip adamın ekmegi ile oynamayın Tesla ve X hisseleri dusmesin bu acıklamadan sonra
  Cevapla
 • misafir 3 hafta önce Şikayet Et
  Şunu bir rokete koyun da gönderin. Boş konuşuyor. Laf ebeliği. Bir roket gönderilecekse bile insansız gidecek. Ama sanki ABD ile rekabet edecek teknolojiye erişmiş de uzay mekiği yapmış havasıyla konuşuyor. Koyun o rokete gönderin sussun son gezisi 50 milyon dolara malolmuştu. Tarlada çiftçi kan ağlıyor uzayda çim yetiştirmeye gitti birde.
  Cevapla
 • Ali 3 hafta önce Şikayet Et
  Misafir bence sende geçmişten gelen bir aşağılık ve eziklik belirtisi baş göstermiş. Sen en iyisi bu işi bize bırak
  Cevapla
 • Ali Veli 3 hafta önce Şikayet Et
  Bu gibi söylemlerden kaynaklı 100 senedir bir arpa boyu kat edemedik. İsterse 250 milyon dolar gitsin. Bu Türkiye için bir tecrübedir. Bir yerden başlanması gerekir. Başlangıç noktası olmazsa sonuca da ulaşamazsın. Gökten zembille birşeylerin ineceğini düşünüyorsan çok yanılıyorsun. Bari yapılana engel olmayın destek olmayı geçtim. Başka ihsan istemez.
  Cevapla
 • pasa 3 hafta önce Şikayet Et
  sen sus köylü
  Cevapla
 • Harun 3 hafta önce Şikayet Et
  Engelli misin?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Biden: Hamas'a baskı yapmaya devam edeceğiz
Cumhuriyet tarihinin ilk obüs ihracatı! 3 dakikada operasyona hazır