Dışişleri Bakanlığı'ndan UAD'nin İsrail kararına ilişkin açıklama!

Dışişleri Bakanlığı, UAD'nin, İsrail’in Gazze’de Refah’a yönelik saldırılarını durdurmasına ve Refah sınır kapısını insani yardımlara derhal açmasına hükmeden ihtiyati tedbir kararını memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti.

GİRİŞ 24.05.2024 20:26 GÜNCELLEME 25.05.2024 10:26
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

SON DAKİKA HABERİ: Dışişleri Bakanlığı'ndan Uluslararası Adalet Divanı’nın ihtiyati tedbir kararına ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

UAD'den İsrail kararı! Hamas'tan ilk açıklama!UAD'den İsrail kararı! Hamas'tan ilk açıklama!

Uluslararası Adalet Divanı, yeni İsrail kararlarını açıkladıUluslararası Adalet Divanı, yeni İsrail kararlarını açıkladı

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Uluslararası Adalet Divanı’nın, İsrail’in Gazze’de Refah’a yönelik saldırılarını durdurmasına ve Refah sınır kapısını insani yardımlara derhal açmasına hükmeden ihtiyati tedbir kararını memnuniyetle karşılıyoruz.

Dünyada hiçbir ülke hukukun üstünde değildir. Divan’ın aldığı tüm kararların İsrail tarafından süratle yerine getirilmesini bekliyoruz. Bunu teminen, BM Güvenlik Konseyi’ni üzerine düşeni yapmaya davet ediyoruz."

BAKAN TUNÇ'TAN AÇIKLAMA

Bakan Tunç, sosyal medya hesabından, Uluslararası Adalet Divanının (UAD) İsrail'in Gazze'deki saldırılarını derhal durdurması kararına ilişkin paylaşımda bulundu.

"Uluslararası Adalet Divanının 7 Ekim'den bu yana Gazze ve Refah'ta soykırım yapan işgalci İsrail'in saldırıları durdurmasına ve insani yardımların önünün açılmasına yönelik verdiği karar, Filistin'de akan kan ve gözyaşının dinmesi adına önemli ancak yetersizdir." değerlendirmesini yapan Tunç, İsrail'in UAD'ın aldığı kararlara en kısa sürede uyması gerektiğini vurguladı.

Bakan Tunç, şunları kaydetti:

"Yaklaşık 8 aydan bu yana 36 bine yakın Filistinlinin hayatını kaybetmesine, 80 binden fazla Filistinlinin ise yaralanmasına neden olan barbar İsrail, işlediği savaş ve insanlık suçlarına son vermelidir. İsrail, terör örgütü gibi davranmayı bırakmalı, uluslararası hukukun gereğini yerine getirmelidir. Demokrasiye ve insan haklarına inanan ülkeler ve uluslararası kuruluşlar da İsrail'in kararlara uyması noktasında harekete geçmelidir."

İnsanlık vicdanında mahkum olan İsrailli yetkililerin, en kısa sürede hak ettikleri cezaya çarptırılması gerektiğini belirten Tunç, Türkiye olarak İsrail'in saldırıları duruncaya ve İsrailli yetkililer cezalandırılıncaya kadar mücadeleyi sürdüreceklerinin altını çizdi.

Bakan Tunç, masum Filistinlilerin haklı davasında yanlarında olmaya, dünyada hakkı ve adaleti savunmaya devam edeceklerini kaydetti.

AK PARTİ SÖZCÜSÜ ÖMER ÇELİK ÇAĞRIDA BULUNDU

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, UAD'nin kararına ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda; 

"Uluslararası Adalet Divanı’nın, İsrail’in Gazze Şeridi’nde Refah’a yönelik vahşi saldırılarını sonlandırmasına ve Refah sınır kapısının insani yardımlara açılmasına ilişkin aldığı karar çok hayati ve önemlidir. Uluslararası toplum, İsrail’in bu kararın gereğini derhal yerine getirmesini sağlamalıdır.

Bu kararın sahaya nasıl yansıyacağı, kurallara dayalı bir dünya düzeni iddiasında bulunan devletler için bir samimiyet testi olacaktır. Uluslararası toplumun, Uluslararası Adalet Divanı kararının arkasında durması ve kararın takipçisi olması gerekmektedir.

Cumhurbaşkanımızın Gazze için yaptığı çağrılar hem insani hem de siyasi olarak tüm insanlığa yöneliktir. Bu çağrılar bugün insanlık değerlerini korumak için kurulan tüm kurumlar ve uluslararası mahkemeler tarafından da karar olarak açıklanmaktadır. İnsanlık değerlerini korumak için bu kurumları ve mahkemeleri kuranların, sözkonusu Gazze olunca bu kurumları dikkate almamaları kabul edilemez." denildi. 

KAYNAK: AA
Kadriye Ebrar Etirli Haber7.com - Editör
Haber 7 - Kadriye Ebrar Etirli

Editör Hakkında

2000 yılında İstanbul'da doğdu. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik' bölümünde henüz okurken HaberAnkara ve AnkaraMasası'nda çalıştı. 2022 yılındaki mezuniyetinin ardından Beyaz TV'de 'Haber Editörü' pozisyonunda görev aldı. 2024 yılının Şubat ayından itibaren Haber7'deki Gündem Editörü kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 18
 • Ali veli 4 hafta önce Şikayet Et
  Bu bir din savaşı yahudiler Müslümanları katlediyor , Artık dur deme zamanı bu dünyayı çok seven yahudiler ve haçlılar büyük Müslüman saldırısı karşısında ya ölecekler veya barış isteyecekler ama susup durdukça Müslümanları rahat şekilde yok edecekler buna dur deme zamanı geldi yeter.
  Cevapla
 • Ali 4 hafta önce Şikayet Et
  DSÖ anlaşması ne alemde
  Cevapla
 • İsa 4 hafta önce Şikayet Et
  Bunlari not alin yakin gelecekte muslumanlar uyanip bir araya grlince bu lanetli yahudileri gebertmeye baslayinca bu birlesmis kafirler yine karar alacak durun gebertmeyin bu lanetli katilleri diyecek iste ozsman hatirlayin bu gunleri bunlarin yaptıklarını hic acimayin Allah ne verdiyse bunlardan bir tane bile kalmayincaya kadar gebertinki hitlerin hatasina düşmeyin .
  Cevapla
 • Misafir 4 hafta önce Şikayet Et
  Gerçekten bir BM bir BMGK böyle bir kuruluş böyle birorganize varmı böyle bir kuruluş olsa 6 7 aydır ufak bir yeri yahudi israil bombalıyor hiç bir şey yapmıyor hükmü yok sadece bazı devletler bu kurumu kendi mefaatine kullanıyor bm leş durumuna düştü.
  Cevapla
 • MARS 4 hafta önce Şikayet Et
  BM ve BMGK dunya devletleri icerisinde adalet sagliyamiyor,adil olamiyorsa kendisini lagvetmeli.AB ' de dagilma surecine girmeli.Her daim ABD ile hareket eden İNGİLTERE'de yargilanmali.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
15 kişinin öldüğü yangın faciasının hasar tespit çalışmaları tamamlandı
Ekranda garip gureba edebiyatı, arkada lüks hayat... Fatih Portakal'dan şatafat yarışı