Çok sayıda ülkeden Türkiye'ye seyahat uyarısı! Korkunç rakamlar açıklandı

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, sosyal medya hesabından başıboş sokak köpeklerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Tehlikeye dikkat çeken Bakan Yumaklı, çok sayıda ülkenin seyahat uyarısında bulunduğunu bildirdi.

GİRİŞ 27.05.2024 17:32 GÜNCELLEME 27.05.2024 17:33
Bu Habere 170 Yorum Yapılmış

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, “Başıboş köpek sayısının, 4 milyona yakın olduğu tahmin edilmektedir. Yıl içinde 1-2 defa doğum yapabilmeleri, her seferinde ortalama 6-8 yavru doğurmaları ve sürekli yer değiştirmeleri sebebiyle yerel yönetimlerce sağlıklı kayıt tutulamamakta ve net sayı belirlenememektedir” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, sosyal medya hesabından başıboş sokak köpeklerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yumaklı, başıboş sokak köpekleri sorununun temelinde, bu hayvanların sorumluluklarını yasal olarak üstlenen sahip bir kişi veya kurumun olmaması yattığını ifade etti.

'NET SAYI BELİRLENEMEMEKTE'

Başıboş köpek sayısının, 4 milyona yakın olduğu tahmin edildiğini belirten Yumaklı, “Yıl içinde 1-2 defa doğum yapabilmeleri, her seferinde ortalama 6-8 yavru doğurmaları ve sürekli yer değiştirmeleri sebebiyle yerel yönetimlerce sağlıklı kayıt tutulamamakta ve net sayı belirlenememektedir. Bilimsel verilere göre, başıboş köpeklerin çoğalmalarının kontrol altına alınabilmesi, bir sene içinde toplam sayının %70’inin kısırlaştırılması ile mümkündür. Ancak son 5 yılda ortalama 260 bin, bir yılda en fazla 350 bin köpek kısırlaştırılabilmiştir” ifadelerini kullandı.'ÇOK SAYIDA ÜLKEDEN TÜRKİYE'YE SEYAHAT UYARISI GELİYOR'

Dünya Sağlık Örgütü tarafından Türkiye’nin kuduz riski açısından yüksek risk kategorisinde tanımlandığına dikkat çeken Yumaklı, “Birçok ülke, ülkemize gelecek vatandaşlarına kuduz riskine ve başıboş köpeklerden kaynaklı tehlikelere karşı seyahat uyarısı yapmaktadır. Sağlık Bakanlığı verilerine göre, evcil hayvanlar da dahil olmak üzere 2018-2022 yılları arasında kuduz riskli temas sayısı ortalama 267 bin iken, 2023 yılında bu sayı iki katına yakın artarak 438 bine ulaşmıştır. Bu tablonun insan hayatı ve sağlığı açısından ürkütücü boyutlarda olduğu aşikârdır. İçişleri Bakanlığı verilerine göre son 5 yılda hayvana çarpma ile gerçekleşen 3 bin 534 trafik kazasında, 55 ölüm ve 5 bin 147 yaralanma vakası kayıtlara geçmiştir. Bu soruna dair son günlerde kamuoyunda yapılan sağduyulu tüm tartışmalar, görüş ve öneriler, doğru çözüme ulaşmak için son derece değerlidir. Bilim insanları başta olmak üzere, konunun uzmanlarının gerçekçi çözüm önerileri ve vatandaşımızın desteği ile ülkemizin bu sorunun da üstesinden geleceğine inanıyorum” açıklamalarında bulundu.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 170
 • Deliorhan 1 ay önce Şikayet Et
  Hayvanseverim diyen köpek tapıcılarına yazıyorum. İstanbulun dış semtlerinden birinde sitede çalışıyorum. Burada 5-6 sene öncesine kadar yabani tavşan vardı. Şimdi yok.. 1,5-2 senedir tilki göremiyorum. Nedeni çoğalıp siteye giren sokak köpekleri. Her ay birkaç sokak kedisini parçalıyorlar.Hadi insanlar umurunuzda değil. Bunlar hayvan değilim?
  Cevapla
 • Abdullah 1 ay önce Şikayet Et
  Toplanan köpekleri isteyen ülkeler varsa hibe edilsin. Veya uluslararası sularda boş adalara bırakılsın
  Cevapla
 • memur vatandaş. 1 ay önce Şikayet Et
  belediyede çalışıyorum.gelen telefonların 20 tanesinin 19 u köpek şikayetinden.durum çok vahim bu işi belediyelerce çözemeyiz.hiç bir kurum işe el atmıyor.sonunda devlette gerçeği gördü.bunları uyutmadan başka hiç bir şey sorunu çözmek.üç beş tane hayvan hakkı savunucusuna devlet söz geçiremiyormu birde dışarıdan gelen mamalar neden incelenmiyor son on yılda oldu ne olduysa.
  Cevapla
 • Vatandas 1 ay önce Şikayet Et
  AKP de oy icin görmemezlikten geldi. Toplayin uyutun. Baska cözüm yok Bütün güc elinizde neyi bekliyorsunuz. Bütün Dünyaya rezil oluyoruz.
  Cevapla
 • Avşaroğlu 1 ay önce Şikayet Et
  Lafı bırakın, derhal harekete geçin. Durum acil. Acil olaya lafla, seyrederek müdahale edilemez. Öncelikle, saldırgan, agresif, çeteleşmiş ve hastalıklı köpekler süratle ıtlaf edilmelidir. Diğer şıklar için de süratli çalışmalar yapılmalıdır. Ama, önce ıtlaf. CHP mevcut durumun devamını istiyor, neden, çünkü her saldırıda AK Parti'nin oyları düşüyor.Enflasyon, emekli maaşı meselesi gibi.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Araç kusurlu çıktı: Dayak yememek için 6 metreden atladı!
Hudeyde Limanı saldırısında uydu görüntüleri ortaya çıktı! Büyük yıkım