Kılıçdaroğlu Demirtaş'ı cezaevinde ziyaret etti: Dışarıda olsaydı terör olayları biterdi

CHP eski Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Edirne'de tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı cezaevinde ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, görüşmenin ardından "Demirtaş dışarıda olsaydı, eminim terör olayları da biterdi" dedi.

Kılıçdaroğlu Demirtaş'ı cezaevinde ziyaret etti: Dışarıda olsaydı terör olayları biterdi
Kılıçdaroğlu Demirtaş'ı cezaevinde ziyaret etti: Dışarıda olsaydı terör olayları biterdi
GİRİŞ 28.05.2024 18:14 GÜNCELLEME 28.05.2024 18:15
Bu Habere 391 Yorum Yapılmış

Eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Edirne F Tipi Cezaevi'nde bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı ziyaret etti.

Kılıçdaroğlu'ndan olay açıklamalar: Aklımdan dahi geçmiyordu, zorla aday yaptılar...Kılıçdaroğlu'ndan olay açıklamalar: Aklımdan dahi geçmiyordu, zorla aday yaptılar...

YAKLAŞIK 3 SAAT GÖRÜŞTÜ

Yaklaşık 3 saat cezaevinde kalan Kılıçdaroğlu, çıkışta gazetecilere açıklamalarda bulunup, sorularını yanıtladı. Selahattin Demirtaş ile Selçuk Kozağaçlı'yı ziyaret ettiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Önce şunu ifade edeyim; kendilerini sağlıklı görmek açısından son derece güzel. Hem sağlıklı olmaları hem Türkiye'nin sorunlarını yakından takip etmeleri beni çok mutlu etti. Sayın Demirtaş sivil siyasetin öncüsü. Türkiye'de herkesin huzur içinde yaşamasını, mutlu yaşamasını arzu ediyor. Türkiye'yi yakından izliyor, dünya siyasetini yakından izliyor. Sayın Kozağaçlı da aynı şekilde. Dolayısıyla bizim görevimiz yeni bir siyaset dilini Türkiye'yi egemen kılmak, Türkiye'de bütün arkadaşları, bütün yurttaşları, bütün dostların huzur içinde yaşamasını, sağlıklı yaşamasını, barış içinde yaşamalarını, düşüncelerini özgürce dile getirmelerini arzu ediyoruz. Ben Sayın Demirtaş'ı uzun süredir izliyorum. Kendisini yakından görmem, uzun bir sohbet gerçekleştirmemiz de benim açımdan son derece yararlı oldu" dedi.

"TÜRKİYE'DE HİÇ KİMSENİN DÜŞÜNCELERİNDEN ÖTÜRÜ HAPSE ATILMASINI İSTEMEM"

Demirtaş ile Türkiye siyasetini konuştuklarını söyleyen Kılıçdaroğlu, "Komşularımızdaki gelişmeleri konuştuk. Dünya siyasetini konuştuk. Az önce de ifade ettim; yeni bir siyaset diline ihtiyaç olduğumuzu da her iki değerli siyasetçi arkadaşımız dile getirdi. Gerçekten barıştan yana, huzurdan yana, beraber yaşamaktan yana sivil siyasetin ne kadar önemli olduğu vurgulandı zaten. Dolayısıyla bu çerçevede bir görüşme, bir değerlendirme yaptık. Ben tabii Türkiye'de hiç kimsenin düşüncelerinden ötürü hapse atılmasını istemem. Düşünceyi saygıyla karşılarız. Kendilerinin düşüncelerine katılırız veya katılmayız, o ayrı bir şey ama bir kişinin düşüncelerini ifade etmesi son derece değerlidir ve demokrasilerde bu kaçınılmazdır, böyle olması gerekir" ifadelerini kullandı.

"ÜLKEMİZDE HUZUR İÇİNDE YAŞAMAK İSTİYORUZ"

Kılıçdaroğlu, ziyaret ettiği Demirtaş ve Kozağaçlı'nın kendisinin siyaset ve Türkiye'deki sorunların çözümü konusunda ne kadar samimi olduğunu bildiklerini belirterek, "Dolayısıyla bu çerçevede ben olaylara yaklaşıyorum. O dönem iktidar bir anayasa değişikliğini, terör olayı üzerinden referanduma sunmak istiyordu. Bu çok daha büyük sorunlar yaratacaktı, Türkiye açısından. Biz buna engel olduk. Dolayısıyla bizim bakış açımız, Türkiye'de huzurun olması, Türkiye'de yeni bir siyaset dilinin, sivil siyaset dilinin gelişmiş olması, Türkiye'de terörün sona ermesi, Orta Doğu coğrafyasında barışın olması, huzurun olması, Türkiye'de insanların huzur içinde yaşamaları, herkesin kendi kimliğine başkalarının saygı duyması, saygı göstermesi. Bu çerçevede zaten aramızda herhangi bir ayrım da yoktur. Dolayısıyla düşüncelerimizi rahatlıkla ifade edebiliyoruz. Ülkemizde huzur içinde yaşamak istiyoruz" dedi.

SKANDAL AÇIKLAMA: DIŞARIDA OLSAYDI TERÖR OLAYLARI BİTERDİ

Demirtaş ve Kozağaçlı'nın gençlerin yurt dışına gidişleriyle ilgili kaygılarını dile getirdiğini anlatan Kılıçdaroğlu, "Doğrudur, gençlerin yurt dışına gitmeleri, geleceklerini yurt dışında aramaları gerçekten kaygı verici bir olay. Türkiye'nin bu sorunu çözmesi lazım. Gençler, 'Ev alamayız, araba alamayız, düşüncelerimizi ifade edemiyoruz' diye başka beklentiler içine giriyorlar ve Türkiye, en değerli varlıklarını maalesef kaçırıyor. Bu konudaki kaygılarını da dile getirdiler. Türkiye, demokratikleşmediği sürece normalleşme olmaz. Normalleşmenin temel koşulu, demokratikleşmedir, düşüncelere saygıdır. Herkesin düşüncesini özgürce ifade edebileceği bir ortamın yaratılmasıdır. O zaman zaten normalleşme olur. Ama siz hala otoriter yapıyı sürdürür ve bu otoriter yapıyı güçlendirmeye kalkarsanız zaten demokratikleşme olmaz. Yani işin özünde demokrasiyi bütün kurumlarıyla, düşünceleriyle, kurumlarıyla dile getirmek ve bunları yaşatmaktır. Eğer bunlar olmazsa zaten demokrasi dediğimiz şey gelişmez. Demirtaş dışarıda olsaydı sivil siyasetin önü çok daha rahat açılırdı ve ben eminim terör olayları da biterdi. O nedenle Sayın Demirtaş'ın içeride tutulmasını asla doğru bulmuyorum" diye konuştu.

KAYNAK: DHA
Kadriye Ebrar Etirli Haber7.com - Editör
Haber 7 - Kadriye Ebrar Etirli

Editör Hakkında

2000 yılında İstanbul'da doğdu. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik' bölümünde henüz okurken HaberAnkara ve AnkaraMasası'nda çalıştı. 2022 yılındaki mezuniyetinin ardından Beyaz TV'de 'Haber Editörü' pozisyonunda görev aldı. 2024 yılının Şubat ayından itibaren Haber7'deki Gündem Editörü kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 391
 • Berk 2 hafta önce Şikayet Et
  Terör bu ülkede bitti ama bu mankurt hala bunu görememiş.
  Cevapla
 • Mehdi 2 hafta önce Şikayet Et
  Bitirsin o zaman mademki gücü var.Bitirmiyorsa demekki oda terör destekcisidir
  Cevapla
 • Kara 2 hafta önce Şikayet Et
  Kilictaroglu yeterince haketmedigi bı ülkenin ekmeğini utanmadan fazlasıyla yedin bu sözlerinle PKK lilar seni alkidlayabilir ama şunu unutmaki 75milyon türk nseni not defterine aldı ve inşallah birgun Selo denen pkkliyla cezaevinde bir arada temelli bulusursun.yaziklar olsun
  Cevapla
 • kara ayhan 2 hafta önce Şikayet Et
  sayın kamel bey halkı sokaga cagıran sole teröristudur kurban eti dagıtan gencecik yasin boru kardessimiz et dagıtıyordu utan be kamel ayıp bu teröriler 25 mayıda 33 asker sehyit etdi sole kardası
  Cevapla
 • Yorumcu 2 hafta önce Şikayet Et
  Bay bay Kemal, terörü Reis bitirdi. Görmeyene ne anlatsan boş. Senin dediğin adam dağların adamı, teröristlerle kanka senin dediğin adam. Ne kadar sakat bir zihniyete sahip olduğun buradan bir kez daha belli oldu. İyi ki de bay bay oldun çok şükür.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Biden'ın yardımına İtalya Başbakanı Meloni yetişti!
İkinci el araçta tuhaf kampanya: İlanları gören şaştı kaldı