Meclis komisyonundan geçti! Havaalanlarında yeni dönem

Havalimanı girişlerine yeni düzenleme geliyor. Meclis'te komisyonda kabul edilen teklife göre Chicago Sözleşmesi’ndeki şartlara göre yeniden düzenleniyor.

GİRİŞ 18.06.2024 09:09 GÜNCELLEME 18.06.2024 09:19
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Havalimanlarındaki güvenlik uygulamaları ve denetimleri, Uluslararası Sivil Havacılık Anlaşması olan Chicago Sözleşmesi’ndeki şartlara göre yeniden düzenleniyor.

Meclis gündemindeki teklifle havalimanı girişlerinde güvenlik uygulamaları yeniden düzenlenecek.

Tüm yolcular cihazla aranacak. Cihazla aranmanın yetersiz kaldığı durumlarda elle arama yapılacak. Bu işlem sırasında şüpheli görülen eşyalar açılabilecek ve taşınması yasaklı nesneler 'emanet'e alınabilecek.

Kendisinin veya eşyasının elle aranmasını kabul etmeyen yolcu uçağa kabul edilmeyecek.

GÜVENLİK ÜST SEVİYEYE ÇIKARILACAK

Havalimanı girişlerinde güvenlik önlemleri, polisin gözetiminde özel güvenlik görevlilerince de yerine getirilebilecek. Özel güvenlik görevlileri, polis gözetiminde kişilerin üstünü, eşyasını, bagajını ve kargolarını, teknik cihazlarla ve gerektiğinde elle arayabilecek.

MECLİS GÜNDEMİNE GELECEK

Uçakta işlenen suçlarda, pilotun yetkili makamlara bilgi vermemesi durumlarında 20 bin liradan 500 bin liraya kadar para cezası uygulanacak.

Uçuş izni almadan veya sivil havacılık ya da mülki idare amirlerince belirlenen alanlar dışında İHA-dron uçuran ve güvenlik güçlerince tespit edilen kişiler 60 bin lira ceza ödeyecek.

Teklifin bayram sonrasında Meclis Genel Kurul gündemine gelmesi bekleniyor.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 21
 • Kul insan 3 hafta önce Şikayet Et
  Chicago sözleşmesi bilmem ne sözleşmesi yahu bir seferde adam gibi kendi milli manevi yerli değerler sözleşmesi ile hareket etsek . Bize ne Chicago New york londra vs dan. Buralar gaspçıların şehirleri öldürdükleri insanlardan çaldıkları ile kurulmuş şehirlerde huzur olmaz bakın görün oralarda şeytanlaşmışlar ha ha ha gülerler fakat herkes birbirine düşman.
  Cevapla
 • Misafir 3 hafta önce Şikayet Et
  Yolcu haklarıda yeniden düzenlensin 5 dk geç gelindi diye uçak kalkmadığı halde yolcuyu almayan ve en az 30 dk rötar yaptığı halde fazla bilet satarak yolcuları mağdur eden firmalara da ceza gelsin sadece şirketler için kanun düzenlenmesi yapılmasın vatandaşı aşağılayıcı şekilde rencide eden personelede cezayı müeedde uyugulansın
  Cevapla
 • Muzaffer 3 hafta önce Şikayet Et
  Kimse karısını elin adamlarına orasını burasını elletmez kafayımı yediniz dayılar ? Millet güvenliklere kafa göz dalar vallahi
  Cevapla
 • GURBETCİ TÜRK 3 hafta önce Şikayet Et
  Yaşadıığımız ülkelerin gümrüklerinde çıkış veya girişlerinde ağzımızı açıp bir laf söyleyemeyen dut yemiş bülbül gibi susan, istenilen herşeyi yaptıran agalar nedense mesele Türkiyemiz olunca aslan kesiliyorlar. Yarası olan gocunsun.
  Cevapla
 • gurbet 3 hafta önce Şikayet Et
  Bu uygulamalar Avrupu'da zalten var
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ünlü ekonomist Timothy Ash’ten enflasyon yorumu: Riski işaret etti
Sarıyer’de karşı şeride geçen otomobil takla attı! O anlar kamerada