Eylem Tok davasında önemli gelişme!

ABD mahkemesi, İstanbul'daki ölümlü trafik kazasının şüphelilerinden Eylem Tok'un duruşmasını 27 Haziran’a ertelerken tutukluluğunun devamına karar verdi.

GİRİŞ 18.06.2024 18:57 GÜNCELLEME 18.06.2024 22:05
Bu Habere 36 Yorum Yapılmış

İstanbul Kemerburgaz'da Oğuz Murat Aci'nin ölümüne neden olduğu kaza sonrası yurt dışına kaçan Eylem Tok ve oğlu Timur Cihantimur ABD'de hakim karşısında... Türkiye iki ayrı iade talebinde bulunduğu için ilk olarak anne Eylem Tok'un duruşması görüldü. Tok'un tutukluluk halinin devamına karar verildi. İkinci duruşma 27 Haziran'da Türkiye saatiyle 16.00'da yapılacak. Timur Cihantimur'un duruşmasının ise saat 20.30'da görüleceği öğrenildi.

İstanbul'da 1 Mart'taki kazada Oğuz Murat Aci'nin ölümüne neden olan 17 yaşındaki Timur Cihantimur ve onu yurt dışına kaçıran annesi Eylem Tok'un ABD'de, kazadan 106 gün sonra yakalanmıştı.

Eylem Tok bugün Türkiye saatiyle 18.00'de Boston şehrinde hakim karşısına çıktı. Eylem Tok’un tutukluluk halinin devamına, tarafların detaylı iddia ve savunma için hazırlık yapmasına karar verildi. Bir sonraki duruşma 27 Haziran Perşembe günü Türkiye saatiyle 16.00’da yapılacak.

Duruşmayı takip eden NTV Washington Temsilcisi Hüseyin Günay, Eylem Tok'un salona turuncu tutuklu kıyafeti ile getirildiğini, saçlarını küt keserek sarıya boyattığını, yorgun ve bitkin görüldüğünü söyledi.

Türkiye iki ayrı iade talebinde bulunduğu için Timur Cihantimur'un duruşmasının saat 20.30'da görüleceği öğrenildi.

TİMUR CİHANTİMUR'UN DAVASI DA ERTELENDİ

Timur Cihantimur'un davası da ertelendi, tutukluluğuna devam kararı verildi. Öte yandan Timur Cihantimur'un Connecticut'ta normal bir cezaevi olmayan çocukların kaldığı rehabilitasyon cezaevinde kaldığı öğrenildi.

Mahkeme salonuna bej bir cezaevi kıyafetiyle gelen Timur Cihantimur'un avukatları, koşullarının çok kötü olduğunu belirterek serbest bırakılmasını talep etti.

Mahkeme bu talepleri reddederek bazı eksikliklerin de giderilmesi için duruşmayı 20 Haziran perşembe 15:30'a erteledi.

ÖZEL OKULU GEZDİLER

Reuters'ın geçtiği bilgilere göre; tutuklandıklarında Tok ve oğlu, Boston'da yıllık ücreti 46 bin dolar olan özel bir okulu ziyaret etmeye hazırlanıyordu.

Tutuklandıklarında Tok'un üzerinde bulunan 5 bin dolarlık nakit para da polis tutanaklarına geçti.

SAHTE PASAPORT PLANI

Mahkeme belgelerinde; Türk yetkililerin, Tok ve oğlunun ABD sonrası Küba'ya gitmek için sahte pasaport almaya çalıştığını düşündüğü bilgisi de yer aldı.

KULLAN-AT TELEFONLAR

Posta gazetesinin haberine göre; Tok, kaçış sürecinde polisin takibinden kurtulmak için sekiz ayrı telefon hattı kullandı. Bunların çoğu kullan-at tarzda takip edilemeyen telefonlardı.

Boston'da kaldıkları rezidansa sürekli dışarıdan yemek söylüyorlardı. Eylem Tok tanınmamak için siparişi yabancı bir isim kullanarak veriyordu. Eve yakın bir restoranı tercih ediyorlardı.

TOK'UN AVUKATI: İADESİ MÜMKÜN DEĞİL

Tok'un avukatı Brendan Kelley, Tok'un serbest bırakılması gerektiğini savunurken, Türk kanunlarında ebeveynlerin çocuklarını korumak için yaptıklarının suç sayılamayacağını, bu yüzden de ABD ile Türkiye arasında iadenin mümkün olmadığını iddia etti.

"ADALETİN TECELLİSİ İÇİN ŞÜPHELİLERİN ABD’DEN İADELERİ İÇİN GİRİŞIMLERİMİZİ SÜRDÜRMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

Adalet Bakanı Tunç, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Ülkemize iade talebimiz kapsamında ABD'de yakalanarak gözaltına alınan, Boston’da çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanan ve bugün ayrı ayrı hakim karşısına çıkarılan şüpheli Eylem Tok ve oğlu Timur Cihantimur’un tutukluluk hallerinin devamına karar verilmiş, Eylem Tok’un duruşması 27 Haziran’a, oğlu Timur Cihantimur’un duruşması 20 Haziran’a ertelenmiştir. Adaletin tecellisi için şüphelilerin ABD’den ülkemize iadeleri hakkında gerekli girişimlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

TÜRK KURYENİN DİKKATİ YAKALATTI

İkili sürekli yer değiştirmelerinin ardından son olarak Massachusetts eyaletinin Boston kentinde lüks bir rezidansa yerleşti. Sekiz ayrı telefon hattı kullanan ve çoğu kullan-at şeklinde kullanılan telefonlardan iletişim kuran anne ve oğlu, sürekli dışarıdan yemek siparişi verdi. İkiliyi ele veren nokta da bu oldu. Eylem Tok tanınmamak için siparişi yabancı bir isim kullanarak veriyordu. Eve yakın bir restoranı tercih ediyorlardı.

Eylem Tok ve oğlu Timur Cihantimur'u ABD'de Türk kurye yakalatmışEylem Tok ve oğlu Timur Cihantimur'u ABD'de Türk kurye yakalatmış

Bu restoranda çalışan bir Türk kuryenin tesadüfen siparişi götürmesi ve kapıda Eylem Tok ile karşılaşması anne ve oğlunun yakalanmasına sebep oldu. Yazar Eylem Tok'u tanıyan Türk kurye, polise ihbarda bulundu.

İhbar üzerine eve yapılan baskının ardından anne ve oğul yakalandı. Eylem Tok ve oğlunun üzerinde 4 ayrı sahte pasaport bulundu. Tok'un yanında 5 bin dolar nakit vardı. Evde yapılan aramada da 46 bin dolar ele geçirildi.

Emrah Konak Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrah Konak

Editör Hakkında

1992 yılında Erzurum'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Erzurum'da, lise öğrenimini Rize'de, lisans öğrenimi ise Atatürk Üniversitesi'nde tamamladı. Halihazırda Nevşehir Hacı Bektaş Üniversitesi'nde yüksek lisans öğrenimine devam ediyor. Meslek hayatına 2015 yılında başlayıp birçok haber sitesi ve televizyon kanalında farklı pozisyonlarda görev aldı. Şu an meslek hayatına haber7.com'da "Editör" olarak devam ediyor.
YORUMLAR 36
 • Megafonumu verin 1 ay önce Şikayet Et
  Sonuç; bilmem kaç bin dolar kefaretle serbestler.
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  mit neredesin?
  Cevapla
 • Mit 1 ay önce Şikayet Et
  Burdayım bir emriniz mi var?
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  sinan çetinin oğlu ne ceza aldı ki bu alsın ceza,paran varmı tamaaam.adaletmi ,adalete olan güven yüzdesine bakın kâfi.
  Cevapla
 • Ali 1 ay önce Şikayet Et
  Bence siyonist Bunlar, orgut uyesi, bu parayi bu yasta tarladanmi hasat etmis.
  Cevapla
 • Seyol 1 ay önce Şikayet Et
  Derdin bu mu ?
  Cevapla
 • Hüso 1 ay önce Şikayet Et
  Suç işleyenler en ağır para cezasına çarptırılmalıdır parası olmayan eşşek gibi çalıştırılmalıdır
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan'dan emekli zammı açıklaması
İsrail'in, Yemen'e düzenlediği alçak saldırıda ABD parmağı! Görüntüleri yayınladılar