Bazı AK Partili isimler direniyor iddiası! Başıboş köpek yasası başka bahara kaldı

Başıboş sokak köpekleri Türkiye'nin her yerinde insanlara yönelik saldırılara devam ederken bazı AK Partili isimlerin ve bürokratların beklenen düzenlemeye karşı ayak sürüdüğü iddia edildi.

GİRİŞ 25.06.2024 17:28 GÜNCELLEME 25.06.2024 17:30
Bu Habere 148 Yorum Yapılmış

Türkiye gündeminde uzun zamandır yer alan, sokaklardaki sahipsiz ve başıboş hayvanlarla ilgili düzenleme yasama yılının bitimine sayılı günler kalmışken hala Meclis'e getirilmedi. Haber7'nin kulislerinden edindiği bilgilere göre düzenlemeye karşı AK Partili bazı isimler tarafından ayak sürülüyor.

VATANDAŞ DÜZENLEMEYİ BEKLİYOR BAZI İSİMLER AĞIRDAN ALIYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başıboş köpek sorununu köklü şekilde bir çözüme kavuşturmaları gerektiğinin altını çizmesi ve bu konudaki talimatlarını net bir şekilde vermesine rağmen AK Parti'de görevli bazı isimlerin ağırdan alarak başıboş köpek düzenlemesini ertelemeye çalıştığı iddia edildi.


Türkiye'de her geçen gün bir çocuk daha sokak köpekleri tarafından saldırıya uğrarken, her geçen gün trafikte başıboş köpekler nedeniyle kazalar yaşanırken AK Parti'deki bazı isimlerin tutumu yüzünden başıboş sokak köpeklerine yönelik düzenleme başka bahara kalacak.

TBMM 1 TEMMUZ'DA TATİLE GİRECEK

Uzun zamandır üzerinde çalışma yapılan başıboş hayvanlarla ilgili teklifte son aşamaya gelinirken yasanın çıkarılması için sadece sayılı gün bulunuyor. Anayasa’nın 93’üncü, Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğü’nün 5’inci maddelerine göre, 1 Temmuz 2024 Pazartesi günü Meclis tatile girecek. 

KUDUZ RİSKİ ARTIYOR

Köpek yasası bazı isimler tarafından bilinçli olarak geciktirilirken Türkiye'deki saldırı ve kuduz risk durumu ise her geçen gün artmaya devam ediyor. Bir çift köpeğin birkaç yıl içerisinde ortalama 50-60 bin köpeğe dönüştüğü göz önünde bulundurularak yasanın gecikmesi nedeniyle Türkiye'deki kuduz riskinin de artış göstermesi muhtemel durumlar arasında yer alıyor. Türkiye'de kuduz karantinaları son dönemde çok yüksek bir oranda artış gösterdi. Son 5 yılda Türkiye'nin 12 il ve 39 mahallesinde kuduz nedeniyle karantinalar yaşandı. Bazı bölgelerde ise kuduz karantinaları bugün itibariyle devam ediyor. 

AVRUPA'DAN BİLE UYARI GELDİ

Öte yandan Türkiye'deki sokak köpekleri ve kuduz riski sorunu Avrupa ülkeleri tarafından da yakinen takip ediliyor. Türkiye, yasal düzenleme hazırlıklarının gölgesinde sahipsiz hayvanlar için formülleri tartışırken aralarında Almanya, İngiltere ve Fransa'nın da olduğu ülkelerin turizm sezonuna girilirken seyahat tavsiyelerine bu konuyu da ekliyor. AB ülkelerinin yaptığı uyarılar Türkiye'ye seyahat etmeyi planlayan turistlerin gelişini etkileyerek Türkiye'nin turizmini bile etkileme noktasına ulaştı.

Almanya ülkeden Türkiye'ye seyahatlerde, 12 ay içinde kuduz aşısı olduğuna dair veteriner sertifikası sunulmasını isterken, Fransa Dışişleri Bakanlığının internet sitesinde, Türkiye'ye seyahat edecekler için Ankara başta olmak üzere Türkiye'nin birçok kentinde ciddi sayıda sahipsiz köpek bulunduğu ve bunların agresif davranabileceği konusunda uyarılar yapılıyor. 

İngiltere'den yapılan tavsiyede, Türkiye'de birçok kentte sahipsiz köpek bulunduğu ve bunların sürüler halinde dolaşarak boş arazilerde saldırganlaşabildiği belirtiliyor. Belçika Dışişleri Bakanlığının seyahat tavsiyesinde, Türkiye'de şehir ve kırsal alanlarla turistik merkezlerde çok sayıda sahipsiz köpek bulunduğuna dikkati çekilerek, özellikle küçük çocuklar için bunların tehlikeli olabileceği vurgulanıyor. 

Hollanda Dışişleri Bakanlığı ise geçtiğimiz hafta yayımladığı notta Türkiye'ye seyahat edeceklere önleyici aşı olmaları tavsiyesinde bulunuyor. 

HAMZA DAĞ: ÇÖZÜM KONUSUNDA ADIMLAR ATACAĞIZ

Sokak hayvanları düzenlemesiyle ilgili AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ da bugün katıldığı bir televizyon programında açıklamalarda bulundu. Dağ, sorunun çözümü konusunda değişik düşünceler olduğunu ancak adımlar atılacağını söyledi.

Dağ, programda şu ifadelere yer verdi;

Meclis’te bir çalışma yapıldı. Bütün taraflar dinlendi. Herkesin söylemiş olduğu ifadeler çerçeve içine oturtuldu. Dün MYK’da bir değerlendirme yapıldı. Cumhurbaşkanımız başkanlığında bir toplantı daha yapılacak ve son hali verilecek. Çözüm konusunda değişik düşünceler var. Biz burada sorunun çözümü konusunda adımlar atacağız.

KAYNAK: HABER7
Yalçın Taşbaşı Haber7.com - Özel Haber Editörü
Haber 7 - Yalçın Taşbaşı

Editör Hakkında

Yalçın Taşbaşı 1991 yılında İstanbul'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da, üniversite eğitimini ise Kayseri'de Erciyes Üniversitesi'nde tamamladı. 2014 yılında gazetecilik bölümünden mezun olmasının hemen ardından vatani görevini tamamlayarak iş hayatına giriş yaptı. 2015 yılında yeniakit.com.tr'de internet editörlüğü görevine başladı. Burada 7 yıl süren görevinin ardından 2022 yılında Haber7.com'da özel haber editörü olarak göreve başladı ve çalışmalarına devam ediyor.
YORUMLAR 148
 • Cahide 3 hafta önce Şikayet Et
  İnsanlat hergün ölüyor kimi kendi çocuğu tarafından kimi takıntılı sapıklar kimi aile içi şiddet yüzünden ozaman öldüren her canlı uyutulsun Allah korkusu yok mu içinizde nasıl kıyabilirsiniz bende üzülüyorum saldırıya uğrayan vatandaş için ama çözüm bu değil insani kararlar alın bu dünyanın ötesi de var
  Cevapla
 • Sema 4 hafta önce Şikayet Et
  Siz önce sokaklarda balı çekip insan öldürenleri sapıkları katilleri ve bütçeye yük olanları sonrada bu zihniyette olan basın vatandaş vb itlaf edin gerisi kolay
  Cevapla
 • itçi sevmez 3 hafta önce Şikayet Et
  tedavi ol itler insanları öldürüyor
  Cevapla
 • serkan 4 hafta önce Şikayet Et
  tedavi ol kardeş. O sorun var diye bu sorunu görmezden mi gelelim? 2024 Türkiye'sinde insanlar köpek yüzünden ölüyor.
  Cevapla
 • Mete 4 hafta önce Şikayet Et
  Her yer it dolu insan dışarı çıkamıyor,bu vekiller ne yapıyor
  Cevapla
 • ABDULLAH 4 hafta önce Şikayet Et
  Ayak sürüyorsa Mamacılara ortak olanları vardır başka izahı var mı!
  Cevapla
 • heryer 1461 4 hafta önce Şikayet Et
  Zaten bu oy kaybının sebebi ak partinin içindeki ayrık otları koca reis uğraşıyor fakat bunlar tersine
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Resmi açıklama geldi! Galatasaray'ın teklifi kabul edildi
Rusya Karadeniz’de İngiliz savaş uçaklarına karşı jet kaldırdı