Şehit yakınlarını acıtan görevi ihmal

17 ana kuzusunun şehit düştüğü baskınının yaşandığı saatlerde; Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Babaoğlu'nun Golf Turnuvası’nda olduğu ortaya çıktı.

Şehit yakınlarını acıtan görevi ihmal
Şehit yakınlarını acıtan görevi ihmal
GİRİŞ 07.10.2008 10:59 GÜNCELLEME 07.10.2008 10:59
Bu Habere 156 Yorum Yapılmış

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu’nun Aktütün Karakolu'na yapılan saldırı sırasında Antalya'nın Serik ilçesine bağlı Belek beldesinde düzenlenen Golf Turnuvası’nda golf oynamaya devam etmesi, Türk milletinin acısına acı kattı. Özellikle şehit yakınları ve emekli askerleri isyan ettirdi.

CEVAP BEKLENEN SORULAR

Babaoğlu’ndan konuyla ilgili açıklama beklenirken, Vakit'in yazılı olarak ilettiği sorulara şu ana kadar bir cevap gelmemesi dikkat çekti.

Vakit Paşa’ya şu soruları yöneltti:
* Antalya Belek’teki Golf Kulüp’te düzenlenen Ramazan Bayramı Golf Turnuvası’na ne zaman katıldınız?
* İki gün süren Turnuva’dan hangi tarih ve saatte ayrıldınız?
* Genelkurmay açıklamasına göre, 3 Ekim Cuma günü öğle saatlerinde başlayan Aktütün Karakolu’na yönelik terörist saldırıdan ne zaman haberdar oldunuz?
* Terörist saldırıdan haberdar olmanıza rağmen, Turnuva’da golf oynamaya devam ettiğiniz iddiası doğru mu?
* Hava Kuvvetleri Komutanı olarak, sözkonusu Turnuva’da geçirdiğiniz vakit içerisinde Aktütün baskınından haberdar olmamış olmanız düşünülebilir mi?
* Eğer öyleyse, bu size bilgi gelmediği/bilgi verilmediği anlamına mı geliyor?
* Saldırıdan haberdar olmanıza rağmen Turnuva’da bulunmaya devam etmişseniz bu kamuoyu vicdanında derin yaralar açmaz mı?
* Ve bu, görev ihmalini gündeme getirmez mi?
* Bu noktada yapılması gereken nedir?

kullan

GÖREVİNİ İHMAL ETTİ

Şehit yakınlarından “Yazıklar olsun” tepkisi yükselirken; askeri bilgilerin komutanlara anında ulaştığını bildiren emekli askerler, “Görevi ihmal etmiştir. Derhal görevden alınmalı” dediler.

“YAZIKLAR OLSUN”

Şehit yakını Yakup Bayram: “Paşa’ya söyleyecek tek sözüm var: Yazıklar olsun. Madem o kadar golf düşkünü, madem o kadar Avrupa’ya özeniyor, o zaman gitsin Amerika’da golf oynasınlar. Bunlar golf peşinde koştururken, benim kardeşlerim hainlerle çatışıyorlar. Golf oynamak yerine, karakolu daha önce taşımayı düşünseydiler ya? İlla anaların babaların yanması mı lazım. Golf oynamak yerine GATA’ya gidip orda kolları bacakları kesilen gazileri ziyaret etsinler. Yazıklar olsun. Golf oynamak için mi bu devlet sana maaş veriyor, golf oynamak için mi rütbeyi vermişler.”

kullan

“BAZILARININ UMURUNDA DEĞİL”

Şehit babası Mustafa Balıkçı: “Ben tek oğlumu vatana feda ettim. Düşünemiyorum bile bunu. Maalesef düşenin dostu olmuyor. Ateş sadece düştüğü yeri yakıyor. Bazı komutanların umurlarında bile değil. Ancak sadece üzülüyor gibi görünüyorlar.”

GENELKURMAY AÇIKLASIN

OHAL Gazileri ve Şehit Aileleri Dayanışma Derneği Başkanlığı Başkanı Müslüm Öztürk: “Bu olay bizi derin bir şekilde üzmüştür. Dağlıca saldırısında iddia edilen ihmaller henüz ortaya çıkarılmamışken, böyle golf oynayarak keyfi davranış içerisinde olması kafalardaki karanlık sorulara yenilerini eklenmiştir. Şehit aileleri ve gazi yakınları olarak bu vahim durum karşısında Genelkurmay Başkanlığı'ndan tatmin edici bir açıklama bekliyoruz.”

“ASKERİ BİLGİ KOMUTANA ANINDA ULAŞIR”

Emekli Binbaşı Abdulkadir Uğurlu: “Bir saldırı bilgisi bir komutana anında ulaşır. Bilgi mutlaka ulaşır. Saldırıyla ilgili bilginin gelmemiş olması mümkün değil. Eğer ulaşmıyorsa hemen istifa edip, gitsin. Askeriye gibi kurumsal yapısı oturmuş bir kurumda, böyle bir şey mümkün değildir.”

İKİ ELİ KANDA OLSA GÖREVİNİN BAŞINA GEÇMELİ

Emekli Havacı Binbaşı Mustafa Hacımustafaoğulları: “Bir asker çatışma haberini aldığında değil tatilde iki eli kanda olsa bırakıp gelmesi gerekir. Darbelerden, darbe planlarından, bildirilerden, fişleme grubu oluşturmalardan, golf oynamaktan, resepsiyon vermekten, balolar düzenlemekten terörle mücadeleye vakit bulunamıyor mu yoksa? Bu ülkenin Cumhurbaşkanı ve Başbakanı programlarını iptal ediyor ama dokunulmazlar ise tatile devam ediyor. Böyle bir durumda iki eli kanda da olsa bırakıp Ankara’ya dönmeliydi. Babaoğlu’nun yaptığı görevi ihmaldir.”

HABERİNİN OLMAMASI İMKANSIZ

Öte yandan, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız’ın Pazar günü öğleden önce verdiği bilgiler; Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu’nun Aktütün baskınından haberdar olduğunu, buna rağmen Antalya Belek’teki turnuvada golf oynamaya devam ettiğini ortaya koyuyor. Org. Iğsız, Aktütün Karakolu’na Cuma günü saat 13.00 sularında saldıran teröristlere yönelik sıcak takibin ardından bölgeye F 16’ların gönderildiğini söylemişti. Org. Babaoğlu’nun başında bulunduğu Hava Kuvvetleri’ne bağlı F 16’ların müdahale ettiği Aktütün baskınından haberdar olmamasının imkansız olduğu kaydedildi.

Vakit

YORUMLAR 156
 • sinan şimşek 15 yıl önce Şikayet Et
  boşuna askerlik yapıyoruz. biz bu sözde paşaların emri altında askerlik yapmak istemiyoruz.Alırız silahımızı vatanımızı kendimiz koruruz.Onlarda rütbeyi omuzlarından indirdikten sonra nerde eğlenceleri varsa oraya gitsinler kimin umurunda !
  Cevapla
 • mirza halil 15 yıl önce Şikayet Et
  zihniyet. en büyük hainler bu milletin evlatlarına sürü muamalesi yapıp kendi üç kuruş menfaati için bu memleketi ve milleti satanlardır.insanın mantığı almıyor dünyanın sayılı ordularından biri olacaksın sonrada peşpeşe baskın yiyeceksin birde her baskın saatlerce hatta günlerce sürecek.yahu uyanın artık arkadaş bu memletin ipleri puştun puştların elinde.o iple onları aşağı almadıkça bu olaylar hep sürecek ... o laik kalacak yazan acaba nerde yaşıyor mağarada falan mı.şehitlik laiklik.bence suç kendini ihbar et.
  Cevapla
 • Mustafa 15 yıl önce Şikayet Et
  Vah Ulkem Vah. Ihmaller ulkesi. Canakkalede dunya devlerine kafa tutan, bir karis toprak ugruna canini ortaya koyan binlerce sehidimizin kemikleri sizliyordur simdi. Olan bagri yanik analarimiza oluyor sen yeme yedir, giyme giydir o caga getir bu bir suru ihmale kurban gitsin senin yavrun. Var mi boyle birsey. Ne imis karokolun yerinin degistirilemesinin sebebi maddi imkansizlikmis. Askeri gazinolarda devletin cebinden sampanya patlatmaya para var degilmi.
  Cevapla
 • emrah şakir 15 yıl önce Şikayet Et
  BÖYLE GAFLETİ TARİH YAZMADI... Bu ne vurdumduymazlık.Nasıl bir kurumun başında olduğu bu densize bir an evvel gösterilmeli.DERHAL GÖREVİNDEN ALINMALI...
  Cevapla
 • ali sövüt 15 yıl önce Şikayet Et
  Evine dön paşa. Teröristler ülkeyi bölüyor adamın umrunda değil ama konu irtica olsaydı olay yerine uçarak giderdi. Milletçe dua edelimde Abd bize saldırmasın bizde bu paşalar varken sonumuz ıraktan beter olur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kasım ayı enflasyon rakamları açıklandı
Ödül töreninde sadece o isimler Filistin'i hatırladı! Salondaki cılız alkış sesleri gündem oldu