Türkiye'nin AB'ye alınmayışının nedeni

ABD'nin önemli gazetelerinden Wall Street Journal'da Patience Wheatcroft imzasıyla yayımlanan makalede Türkiye'nin AB'ye alınmamasının nedeninin siyasi reform ya da Kıbrıs olmadığı, asıl nedenin farklı olduğu belirtildi.

Türkiye'nin AB'ye alınmayışının nedeni
Türkiye'nin AB'ye alınmayışının nedeni
GİRİŞ 30.03.2010 09:30 GÜNCELLEME 30.03.2010 09:30
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

ABD'nin önemli gazetelerinden Wall Street Journal'da (WSJ) yer alan bir yoruma göre, "Avrupa'da Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkılmasındaki asıl neden, ülkenin Müslüman nüfusa sahip olması".

Gazetenin bugünkü internet sayfasında Patience Wheatcroft imzasıyla yayımlanan, "Türkiye Kapıyı Çalıyor; AB Girmesine İzin Verecek Mi" başlığıyla verilen yorumda, "Türkiye'nin AB'ye girme arzusunun yıllardır tutarlı bir şekilde devam ettiği, Ankara'nın ilk 1987 yılında AB'ye girmek için başvuruda bulunduğu ve o zamandan beri AB'nin kapısını çalmaya devam ettiği" belirtildi.

"Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Türkiye'ye yaptığı ziyaret sırasında, ülkenin AB'ye tam üyeliği için yine bastırdığı" kaydedilen yazıda, "ancak Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin bu konudaki tutumlarını değiştirmedikleri" ifade edildi.

Yazıda, "Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğine karşı çıkılmasındaki asıl nedenin Kıbrıs ya da siyasi reformlar gibi meselelerin değil, ülke halkının yüzde 99'unun Müslüman olması olduğu ve bu gerçek nedenin hiç konuşulmadığı" belirtildi.

"72,5 milyon nüfusa sahip Türkiye'nin AB'ye girmesi halinde büyüklük (nüfus) açısından Almanya'dan sonra ikinci olacağı" kaydedilen yazıda, "Türkiye'de hükümetin laik olması ve dinin Avrupa'da eskisi gibi etkin güç olmamasına rağmen, çoğunluğu Müslüman olan bir ülkenin AB kulübünün niteliğini büyük ölçüde değiştireceği yönünde yaygın bir inanış bulunduğu" ifade edildi.

"Bu görüşe karşı çıkanların, yani AB'nin Türkiye gibi Müslüman nüfusa sahip bir ülkeyi kabul etmesinden kazançlı çıkacağı görüşünde olanların da bulunduğu" belirtilen yazıda, "ancak bu görüşün yapılan kamuoyu yoklamalarında azınlıkta kaldığı" kaydedildi.

Yazıda, "AB üyeliğinin bir bedelinin de olduğu, AB mevzuatının uygulanmasının üye devletlere ağır bir yük getirdiği, örneğin yapılan bir araştırmaya göre, 1998 yılından beri AB mevzuatının İngiltere'ye 185 milyar dolarlık bir maliyet getirdiği" belirtildi.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 8
 • melih kuzey 11 yıl önce Şikayet Et
  abye gerek yok.... eğer hükümet biraz akıllı olsa ve çinİn dünyaya yaptığını biz de rusya ve abye yapsak bu bize yeter. sağ tarafımızda 300 milyonluk ab, sol tarafımızda 2,5 milyarlık rusya, hindistan, çin, tam altımızda da 300 milyonluk ortadoğu ve afrika pazarları mecvut... tamamı ihracata yönelik ağır üretim politikaları ile çok kısa bir sürede bölgenin en büyük üretim gücü jhaline gelebiliriz. hem işsizlik sorunu ortadan kalkar hem de abye falan gerek kalmaz.
  Cevapla
 • kafayoran 11 yıl önce Şikayet Et
  TEMEL SEBEBİ İSLAM. Buna ben de katılıyorum temel sebebi islam. tabiki değişik sebeleri de vardır.
  Cevapla
 • kerim harman 11 yıl önce Şikayet Et
  Avrupa birliğinin avantajı nedir?. İngiltere bile 180 milyon dolar zarar ettiyse bu birlikten, biz kar mı edeceğiz? Anlamadım
  Cevapla
 • murtaza pekuz 11 yıl önce Şikayet Et
  referandum. mümkünse başbakan anayasa değişikliğinden evvel avrupaya girmeyi isteyip istemediğini sorsun vatandaşa. bu konuda nedense yıllardır vatandaşın fikrini kimse sormadı. vatandaşa ab ye giriş ve idam cezalarının kalkması hakkında neden hiçbir hükümet görüş sormuyor ?
  Cevapla
 • Birol ER 11 yıl önce Şikayet Et
  Sayın Başbakanım!!!. YETER ARTIK!!! Bu kendini beğenmiş avrupalıların kapısında yıllarca bekletildik, bizimle tıpkı kedinin fareyle oynadığı gibi oynadılar, hala da oynamaya devam ediyorlar, onların her istediklerini yapmak zorunda değiliz, bizim de bi gururumuz şerefimiz var!!! bunların yaptıkları ve istekleri artık şahsen benim kanıma dokunuyor!!! lütfen söylediğinizi yapılan ve şu "Kopenhag Kriterlerinin" adını "ANKARA KRİTERLERİ" olarak değiştirin ve TÜRK CUMHURİYETLERİ ile birlikte DURMAK YOK YOLA DEVAM...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son Dakika Haberi: Türkiye'nin tepki gösterdiği ismi görevden aldı
2021 Mayıs ayı güncel listesi! İşte Türkiye'de satılan en ucuz sıfır otomobiller