Diyanet'ten 'sandalyede namaz' kararı

Haber 7 yazarı Osman Özsoy'un bir süre önce gündeme getirdiği, camilerde oturarak namaz kılma alışkanlığıyla ilgili olarak Din İşleri Yüksek Kurulu bir açıklama yayınladı.

Diyanet'ten 'sandalyede namaz' kararı
Diyanet'ten 'sandalyede namaz' kararı
GİRİŞ 14.12.2010 20:35 GÜNCELLEME 14.12.2010 20:35
Bu Habere 40 Yorum Yapılmış

Din İşleri Yüksek Kurulu kararında, namaz kılmak amacıyla camilerde sıralar halinde sabit oturakların yapılmasının cami doku ve kültürüyle bağdaşmadığı belirtilerek zorunlu olmadığı müddetçe sandalye kullanılmaması gerektiği açıklandı.

Din İşleri Yüksek Kurulu kararında, namaz kılmak amacıyla camilerde sıralar halinde sabit oturakların yapılmasının cami doku ve kültürüyle bağdaşmadığı belirtilerek, ''hastalık ve özürlülük gibi herhangi bir rahatsızlığı bulunan kimselerin, zorunlu olmadıkça namazlarını sandalyede değil yere oturarak kılmalarının uygun olduğu'' ifade edildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, 1 Aralık Çarşamba günü yaptığı toplantıda ''sandalyede namaz'' konusu gündeme alındı.

Toplantı sonunda alınan kurul kararında, namazın kulun Allah'a en çok yakınlık kazandığı bir ibadet olduğu, Hz. Muhammed'in bu ibadeti ''en hayırlı amel'' olarak tanımlayarak, kıyamet gününde hesabı sorulacak ilk amelin namaz olacağını bildirdiği belirtildi.

Bu sebeple namazın terk edilmesine izin verilmediği, imayla da olsa mutlaka kılınması istendiği vurgulanan kararda, Hz. Peygamber'in ''Kim namazı kasten terk ederse Allah'ın himayesi ondan uzak olur'' hadisine yer verildi.

Namazın rükülerinin neler olduğunun Kur'an ve sünnette belirtildiği ve nasıl uygulanacağının da bizzat Hz. Peygamber tarafından sözlü ve pratik olarak ortaya konulduğuna değinilen kararda, rükünlerden herhangi birinin mazeretsiz terk edilmesi halinde namazın sahih olmayacağına işaret edildi.

Ancak dinde sorumlulukların kulun gücüne göre belirlendiği, gücü aşan durumlar için kolaylaştırma ilkesi getirildiğine dikkati çekilen kararda, namazın rükünlerinden herhangi birini yerine getirmeye engel olan rahatsızlıkların kolaylaştırma sebebi sayıldığı vurgulandı.

Kararda şu ifadelere yer verildi:

''Buna göre, namazı normal şekliyle ayakta kılmaya gücü yetmeyen kimse için asıl olan namazını oturarak kılmaktır. Böyle bir kişi namazını kendi durumuna göre diz çökerek veya bağdaş kurarak yahut ayaklarını yana ya da kıbleye doğru uzatarak kılar. Nitekim Hz. Peygamber nasıl namaz kılacağını soran hasta bir sahabeye 'Namazını ayakta kıl. Eğer gücün yetmezse oturarak, buna da gücün yetmezse yan üzere kıl' buyurmuştur. Ayakta durabilen ve yere oturabildiği halde secde edemeyen kimse namaza ayakta başlar, rükudan sonra yere oturarak secdeleri imayla yapar. Ayakta durabildiği halde oturduktan sonra ayağa kalkamayan kişi namaza ayakta başlar, secdeden sonra namazını oturarak tamamlar. Ayakta durmaya ve rüku yapmaya gücü yettiği halde yere oturamayan kimse namaza ayakta başlar rükudan sonra secdeyi tabure ve benzeri bir şey üzerine oturarak imayla eda eder. Ayakta durmaya gücü yetmeyen, yere de oturamayan kimse namazı tabure, sandalye ve benzeri bir şey üzerine oturarak rüku ve secdeleri imayla yerine getirir.

Kul, Rabb'ine ibadet ederken hem özde samimi olmalı hem de dinin belirlediği şekil şartlarını tam olarak yerine getirmeye özen göstermelidir. Özen ve hassasiyet eksikliğinden dolayı Rabb'ine karşı sorumlu olacağı bilincinde olmalıdır. Bu sebeple namazını tabure, sandalye ve benzeri şeyler üzerinde kılan müminin ileri sürdüğü mazeretleri kendisini vicdanen rahatlatacak boyutta olmalıdır. Namazı asli şekline uygun olarak kılmaya engel olmayacak hafif bedeni rahatsızlıklar bu konuda meşru mazeret olarak görülmemelidir. Öte yandan dini açıdan zorunlu ve meşru bir sebep bulunmadıkça camilerde sandalyede namaz kılmak, göze hoş gelmeyen bir görüntü ortaya çıkarmakta ve cemaat arasında tartışmalara sebep olmaktadır. Özellikle üzerinde namaz kılmak amacıyla camilerde sıralar halinde sabit oturakların yapılması, cami doku ve kültürüyle bağdaşmamaktadır. Bu sebeple hastalık ve özürlülük gibi herhangi bir rahatsızlığı bulunan kimselerin, zorunlu olmadıkça namazlarını sandalyede değil, yere oturarak kılmaları uygundur.''

KAYNAK: AA
YORUMLAR 40
 • bahadır 12 yıl önce Şikayet Et
  Ayrıca. Burda bi çok kişiyi itham etmeni geçtim.Madem bize akılsız demeye getirdin lafı.O zaman git büyüklerine sor,dinde olmazsa olmaz kaidesince,namaz dizler ağrıdığından dolayı oturarak kılınamaz,sadece ve sadece namaz ayakta KILINAMAYACAK durumdaysa oturarak kılınır.SEnin veya benim ne düşündüğümüz önemli değil senin gibi biçok camiye giden burdaki bi çok yorumcuda iyi biliyorki,bugün camilerde malesef genelde diz ağrılarından dolayı oturarak namaz kılınmaktadır.Bu işler sadece duygusal bakıp hüsnü zanla olmaz.
  Cevapla
 • bahadır 12 yıl önce Şikayet Et
  bak sen yaa ekdemir. 15 yıl boyunca bi cemaate tabiyim .Sırf senin gibi çok bilmişler yüzünden bi çok toplantılara gitmez oldum.Ama senin bunda bile bak nasibin yokmuş gibi bi kelime kullanacağınıda biliyorum.çünkü sen ve senin gibiler herşeyi bildiklerinden herşeye cevabı vardır .Yorumlarına bakıyorumda bana aklın almamış ona cahil buna bilmeden konuşma yok islamı tekelinde zannetme.Herkese sallamışın be üstad.Bide başına gelirse diye saçmalamışsın beni tanımıyosun bile.Maşaallah kendini tanıtta sana biat edelim ÜSTAD.
  Cevapla
 • ekdemir 12 yıl önce Şikayet Et
  bahadır. ne desmki bahadır sana. Nasıl oluyorda yürüyebilen insan sandalyede namaz kılıyor diye. Akıl erdirememişin yada aklın yememiş. Ne demişler büyük lokma ye ama büyük konuşma. Daha hastalıklardan bihabersin. senin başına gelsin desem yazık olur acırım sana. aslında o zaman görürsün nasıl olduğunu.
  Cevapla
 • bahadır 12 yıl önce Şikayet Et
  yavaaşşş. Burda bazı TAKVA kardeşlerimiz hüsnü zan yapıcam diye ona buna sen alimmisin sen müctehidmisin gibi saçma sapan sorular soruyor.Arkada bütün vakitleri hep sandalyede kılıp namazdan sonra gayet rahat yürüyebilen insanları görmek için alim olmaya gerek yok.
  Cevapla
 • nevzatkaradağ 12 yıl önce Şikayet Et
  secdesiz kafalar.... Kilisevari ibadet camilerimizin kanayan yarası.. Sabah moralsiz kalkan camiye tabureyle gelir oldu.. Dışarda ağaca ters çıkanlar namazda taburesiz kılamıyorlar..Fetva Kurulu açıklamayı güzel yaptı..evet islam kolaylaştırın ,zorlaştırmayın diyor..Ama cemaatimiz bu işi iyice kolaya getiriyor.son derece yanlışa giden bir tutum içersinde insanlarımız inşallah kendimizi düzeltiriz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: Dışişleri Bakanı Fidan, yarın ABD'ye gidecek
Japonya’da korkunç manzara! On binlercesi karaya vurdu