Danıştay, bakkalda alkole yasağı kaldırdı

Danıştay 13. Dairesi, alkol satış yönetmeliğinin çeşitli maddelerini yürütmesini durdurdu.

Danıştay, bakkalda alkole yasağı kaldırdı
Danıştay, bakkalda alkole yasağı kaldırdı
GİRİŞ 25.05.2011 18:02 GÜNCELLEME 25.05.2011 18:02
Bu Habere 28 Yorum Yapılmış

Buna göre, hacmi 20 cl ve altında bulunan ambalajlardaki alkollü içkiler bakkal ve marketlerde satılabilecek. Daire ayrıca 24 yaş sınırı da iptal edilerek, gençlerin katıldığı etkinliklerde alkol satışını serbest hale getirdi.

Ankara Barosu, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu'nun çıkardığı yönetmeliğin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay'a açtığı davada haklı bulundu. Davayla ilgili inceleme yapan Danıştay 13. Dairesi, yönetmeliğin bazı hükümlerinin yürütmesini durdurdu.

Daire, Yönetmeliğin 22. maddesinin 4. fıkrasındaki, "Vergisiz satış mağazaları, münhasır alkollü içki satış yerleri, liman, hava limanı, hava meydanlarında bulunan perakende satıcılar haricinde, hacmi 20 cl ve altında bulunan ambalajlardaki alkollü içkiler, işyeri açma ve çalışma ruhsatında belirtilen faaliyet konusu bakkal, market, süpermarket, hipermarket, kuruyemişçi, büfe olan işyerlerinde bulundurulamaz ve bu yerlerde satışa sunulamaz. Toptan satıcıların, perakende satıcılara dağıtım yükümlülüğünü yerine getirirken bu sınırlamaya uyması zorunludur" şeklindeki düzenlemeyi oy çokluğu ile yürütmesini durdurdu.

Yapılan düzenleme ile davalı Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumunun hacmi 20 cl ve daha düşük hacimli olan ambalajlı ürünlerin fiyatlarının çok düşük ve ulaşılabilirliğinin kolay olması nedeniyle çocukların ve gençlerin korunmasının amaçlandığını belirttiği ifade edilen kararda, "Hukuken kabul edilebilir bir gerekçeye dayanılmadığından, anılan kuralda hukuka uyarlık görülmemiştir" denildi. Yönetmeliğin, 24. maddesinin 2. fıkrasınındaki "Çocukları ve gençleri hedef alan veya bu kişilerin ilgi alanına giren etkinlikler ile bu nevi etkinliklerin tanıtımında ve etkinliğin gerçekleştirileceği mekanlarda, alkollü içki markaları veya alkollü içki markalarını çağrıştıracak nitelikteki unsurlar kullanılamaz ve bu etkinliklerde satış ve sunum yapılamaz" hükmünün de oy birliği ile yürütmesi durdurdu.

Daire kararında, davalı idare tarafından, söz konusu düzenleme ile "gençlere ve çocuklara yönelik olarak gerçekleştirilen festival, konser ve üniversitelerin bahar şenlikleri gibi etkinliklerde, alkollü içki firmalarının işyerleri dışında stant kurarak veya başka herhangi bir yöntemle öncelikli olarak tanıtım ve reklam yapmak gayesiyle alkollü içki satış ve sunumu yapmasının engellenmesi yoluyla çocukların ve gençlerin alkollü içkiler sektörünce sponsorluk, promosyon, kampanya ve reklam metası olarak kullanılmasının engellenmesinin amaçlandığı" vurgulandığını belirtirken, 4250 sayılı Kanun'un 19. maddesinde ve Yönetmeliğin bu madde hükmüne paralel olarak düzenlenen 6. maddesinin 1. fıkrasının (f) bendinde, alkollü içki satış ve sunumu yapılabilecek olan yaş sınırının 18 olarak belirtildiği hatırlattı. Kararda şu hususlara yer verildi:

"4733 sayılı Kanun ile bu hükümler doğrultusunda düzenlenmiş olan Yönetmeliğin 6. maddesinin 1. fıkrasının (b) bendi uyarınca, alkollü içkilerin satış ve/veya sunumunun gerçekleştirilebilmesi için belli bir işyerinin fiziki varlığı zorunlu kılınmış, toptan, perakende ve açık alkollü içki satıcılarının, ancak Kurum tarafından kendilerine verilmiş olan satış belgelerinde belirtilmesi zorunlu olan bu işyerlerinde satış ve/veya sunum yapabilecekleri kurala bağlanmıştır.

Buna göre, yetkili bir satıcının, satış belgesinde belirtilen işyeri dışında satış ve/veya sunum yapabilmesi veya işyerinde 18 yaşın altındaki bireylere alkollü içki satışı ve/veya sunumu yapabilmesi mümkün değildir. Dolayısıyla, anılan Yönetmelik kuralı, sadece gençleri hedefleyen etkinliklerin Kurumdan alkollü içki satış belgesi almış bulunan işyerlerinde gerçekleştirilmesi halinde, 18 yaşından büyük olan gençlere satış ve/veya sunum yapılmasının yasaklanması sonucunu doğurmaktadır. Bu da, hem Kanun uyarınca 18 yaşını doldurmuş kişilerin içki içme ve satın alma özgürlüğünü sınırlandırması, hem de Anayasa'nın 48. maddesinde güvence altına alınan çalışma hürriyetine aykırı bir düzenleme getirilmiş olması bakımından hukuka uygun bulunmamıştır."(ANKA)

YORUMLAR 28
 • abdullah 13 yıl önce Şikayet Et
  Özgürlük. içkiye gelince 18 yaşındaki gencin özgürlüğü ya 18 yaşındaki gencin okuma özgürlüğü Danıştay hainsiniz, başka bir şey değil
  Cevapla
 • Gültekin Gedikli 13 yıl önce Şikayet Et
  Demokrasi ve Seriat. Yanlis anlamadiysam,Demokrasilerde her türlü düsünceyi ifade etmek serbest,Seriat kurallinin Müslümanlarin kendilerine tatbik edilmesini talep etmek de serbest olmali,Cogunlugu müslüman olan bu ülkede bakkalda icki satmak serbest olbiliyorsa,mesele bu kurumlardaki insanlar galiba,oraya bizi anlayan birilerinin gelmesi lazim galiba,yoksa Laiklik islam yasak,icki serbest demek oluyor. Icki icen sistem,cumhuriyet,devlet dostu,namaz kilan,tessttüre riayet eden,oruc tutan sistem,cumhuriyet,devlet düsmani,icki icen laik,icmeyen laik degil,Tesettürlü bacilarimizin erkek kardesleri askerde ölünce sehit,vatan sagolsun,Onun yemin törenine Tesettürlü gidemeyen devlet,cumhuriyet,sistem düsmani,sizlerin hepinizi taniyoruz,nerede oldugunuzu biliyoruz,bilmediklerimizde kendilerini zamani gelince ele veriyor zaten,düsün bu insanlari yakasindan da su ülkede huzur hakim olsun,sizler de icebildiniz kadar icin kalin saglicakla
  Cevapla
 • Halil ŞAHİN 13 yıl önce Şikayet Et
  YAZIKLAR OLSUN. Adamların zihniyeti belli.AKP bir kanun çıkardıya hemen Danıştay..Eee ne olacak Zıkımlanıncaya kadar için biz zaten içmiyorduk..Ama içip içipte yaptığınız haltlardan dolayı TV lere çıkıp birilerini suçlamaya kalkmayın..Zıparıncaya kadar için..için için..Biz ztan kullanmıyoruz o pis mereti..
  Cevapla
 • yavuz sentürk 13 yıl önce Şikayet Et
  danistayin=. gereksiz insanlar toplulugu :)))
  Cevapla
 • mert 13 yıl önce Şikayet Et
  Danistaydir bu ne yapsa haklidir cünkü zihniyeti böyle. Ancak yanlis sadece Danistayda degil. YANLIS sistemin icindedir. Ayrica sunuda belirtmek gerekirki MEYDAN OKUYAN YASAKLAR ile hicbirsey eled edilemez. Ters tepki yapar. Ikincisi 24 yas siniri sacma bir sebep dir. 24 yasina kadar olanlar haramda daha yasli olanlara haram degilmi? Balik bastan kokar. Eger hükümet samimiyse bu ickiye karsi baska CÖZÜM getirmesi gerekir. KÖKÜNDEN KAZIYAN bir cözüm. Bununda bir cok yollari var. Fiyatlari yükseltirsin mesela. Gümrüklere vergileri yükseltirsin. Tüketim vergilerini yükseltirsin. Öyle noktaya getirirsinki genclerin ve nromal vatandaslarin alamayacagi duruma getirirsin. Hatda bakkallar bile alip satamaz hale gelir. Benzin fiatlarindan yakinanlar bakin ickilerin fiatinda nasil yakinir. Bu bir misaldi ama daha cok baska misallerde yok degil. Devlet isterse yapabilir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Maliye harekete geçti! Cezası 20 milyon TL'ye çıkıyor
Malatya'da kanlı düğün: Baba öldü, oğlu ağır yaralı!