Öğrencilere burs için kağıt topluyor

Kırıkkale'de yaşlı bir adam, öğrencilere burs yardımı yapabilmek sabahın erken saatlerinde yola çıkıp gece geç saatlere kadar, kentin caddelerini arşınlıyor ve kağıt topluyor.

GİRİŞ 28.05.2011 17:00 GÜNCELLEME 28.05.2011 17:00
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Yaşlı adam öğrencilere burs verebilmek için sokakta kâğıt topluyor

Kırıkkale'de yaşlı bir adam, öğrencilere burs yardımı yapabilmek için kağıt topluyor.

Sabahın erken saatlerinde yola çıkan Mustafa Güleç (69), gece geç saatlere kadar, kentin caddelerini arşınlıyor. Topladığı kağıtları satan Güleç, biriktirdiği paranın bir kısmını öğrencilere burs, bir kısmını ihtiyaç sahibi ailelere erzak, bir kısmını ise, dünyada mağdur olan Müslüman insanlara yardım kuruluşları aracılıyla gönderiyor. Güleç'i tanıyan esnaflar ise, kağıtlarını biriktirip, destek sağlıyor.
       
Kırıkkale Makine Kimya Endüstrisi'nden (MKEK) emekli olan Güleç, paraya ihtiyacı olmadığını, huzuru yardım yaparak bulduğunu söyledi.
       
1994 yılından beri kağıt işiyle uğraştığını açıklayan Güleç, "Ellim tutuyor, gözüm görüyor. Allah'a şükür sağlığım yerinde. Allah bana ömür verdikce, insanlara yardım etmek için çalışmaya devam edeceğim." dedi.
       
Bir Müslüman'ın acı çektiğinde kendisinin de açı çektiğini ifade eden Güleç, "Acı çeken insanlara önce dua ediyorum. Ardından yardım etmek için, sabahın erken saatlerinde yollara düşüyorum. Kağıt toplamak için geceyi yarılarına kadar çalışıyorum. Kazandığımı yardım kuruluşları aracılıyla Müslüman insanlara gönderiyorum."diye konuştu.
       
Eğitimin çok önemli olduğunu dile getiren Güleç, "Bir öğrenci maddi imkansızlıklar yüzünden gazetesini alamamış. Bende bir yıl süresince gazetesini aldım ve okuması için verdim. Ayrıca Pakistan'daki yoksul insanlara göndermek için hazırladığım bir miktar para vardı. Bir öğrencinin zor durumda olduğunu öğrendim. O parayı öğrenciye verdim. Arkasından kendine bakacak konuma gelene kadar, burs vermeye devam ettim."şeklinde konuştu.
       
Burs verirken ayrım yapmadığını belirten Güleç, "Sadece ihtiyacı olup, olmadığına bakıyorum. İhtiyacı olana yardım etmek zorundayız. Aslına bakarsanız bütün toplum eğitim konusunda sorumludur. Eğitimsiz kalan bir toplum, diğer toplumların altında hep ezik kalır. Büyümek için eğitime ihtiyacımız vardır." dedi.

Güleç'in yardımsever bir kişiliğinin olduğunu ifade eden Kırıkkale esnafı Ali Kaplan, "Güleç'e katkı sağlamak amacıyla, ürünlerden çıkan karton ve kağıtlarımızı biriktiriyoruz. Daha sonra Güleç, geldiği zaman veriyoruz. O hem hem de biz mutlu oluyoruz." dedi.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 10
 • idriscaglar 10 yıl önce Şikayet Et
  Ne Güzel. Allah razı olsun, Keşke maddi durumu iyi olan vatandaşlarımız da öğrenci kardeşlerimizin okumaları için yardımcı olsalar...
  Cevapla
 • HAKAN 10 yıl önce Şikayet Et
  insan. Güzel birsey ama düsündürücü bu hükümet cocuklara burs vermiyormu demeki yeterince veremiyor ama yardimlasmak yardim etmek güzel birsey insana insan oldugunu hatirlatiyor
  Cevapla
 • ALİ Zülfikar 10 yıl önce Şikayet Et
  işte veli (Allah dostu)budur.. evliyayı konyada,menzilde,cübbenin içinde aramayın.şöhretten uzak yaptığını fisebilillah yapan bu insanların hürmetine belki de felaketlerden uzağız.hamdolsun.
  Cevapla
 • mehmet ali 10 yıl önce Şikayet Et
  elbette böyle eli öpülesi adamlar da var ama bakacak yeri bileceksiniz. kendi evlatlarını diri diri yalmaya kalkan ihanet bölgelerine,komşusundan haberi olmayan lümpen kozmopolit yerlere bakmayıp anadolunun bağrına bakarsanız hala böyle elleri öpülesi adamların var olduğunu görürsünüz.allah bu gibi adam gibi adamları bu ülkeden eksik etmesin
  Cevapla
 • ibrahim tütüncüoğlu 10 yıl önce Şikayet Et
  Başımıza yeterince bela. gelmiyorsa içimizdeki böyle zatların yüzüsuyu hürmetine Allah(cc)'ın merhametindendir.Demek ki kahve de evdeTV başında maçta ya da başka yerlerde vakit geçirmenin alternatifleri de varmış
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ali Koç: Yabancı kuralı için siyasi baskı yok!
Bakan Koca yeni haritayı paylaştı! İl il son durum