Bursa notsalji tramvayı ile buluştu

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından kentin yeni cazibe merkezi haline getirilmesi planlanan Cumhuriyet Caddesi'nde projelendirilen ''nostaljik tramvay'' seferlerine başladı.

Bursa notsalji tramvayı ile buluştu
Bursa notsalji tramvayı ile buluştu
GİRİŞ 28.05.2011 21:23 GÜNCELLEME 28.05.2011 21:23
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Bursa Valisi Şahabettin Harput, seferlerin başlaması dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, dünya çapında bir marka şehir olan Bursa'nın yıllardır unutulmaya yüz tutan değerlerinin öne çıkarılması gerektiğini söyledi.

Bursa denince akla ''yeşil, tarih, dünyaya asaletin dalga dalga yayıldığı bir şehir'' geldiğini anlatan Harput, ''Bursa'nın güzelliklerini yeniden öne çıkarmak gerekli. Ben de bu güzel projenin gerçekleştirilmesi nedeniyle Başkan Altepe'yi tebrik ediyorum. Bundan sonra Bursa, Uludağ'ı, Yeşil'i, termal suları, tarihi, sokaklarıyla değer kazanacak. Bursa'yı dünya çapında bir merkez haline getiriyoruz. Bu, hepimizin görevi'' dedi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de ''Nostaljik Tramvay''ın, Cumhuriyet Caddesi'ni Bursa'nın ''İstiklal Caddesi'' haline getireceğini söyledi.

Tramvayın deneme seferlerinin vatandaşlardan büyük ilgi gördüğünü dile getiren Altepe, Gökdere'den başlayıp Zafer Meydanı'na ulaşan yaklaşık 1,5 kilometrelik güzergahta çalışacak tramvay hattının yanı sıra, cadde üzerindeki çevre düzenleme çalışmalarının da yapıldığını belirtti.

''Cumhuriyet Caddesi, Bursa'nın gece-gündüz yaşayan bir merkezi olacak'' diyen Altepe, çarşıya can katacak olan tramvayın proje çalışmalarının Ocak ayı başında başladığını ve Mayıs ayında tamamlandığını anlattı.

Altepe, şunları söyledi:

''Hedefimiz, Bursa'nın güzelleşmesi, canlanması. Bursa'nın atardamarı olan çarşının hareketlenmesini istiyoruz. Çarşı çökerse kent çöker, çarşı canlanırsa kent canlanır. Bizler bütün kurum ve kuruluşlarımızla bu bölgeyi yaşatıyoruz. Bu bölge, ecdadımızın emaneti. Hanlar Bölgesi, Sultan Orhan'ın Bursa'yı fethinden sonra kurduğu ilk semt. İlk çarşı burada kuruldu, buradan dünyaya ihraç edildi. Bu bölgenin canlanması konusunda 7 yıl önce çalışmaya başladık. Çarşımızı vizyon çarşı haline getirdik.''

Bölgedeki tarihi yapıların, sokakların elden geçirildiğini ifade eden Altepe, tüm mirasın ayağa kaldırıldığını vurguladı. Altepe, gerek satın aldıkları, gerek tahsisle kat karşılığı veya kiralayarak aldıkları tüm tarihi eserleri canlandırıp fonksiyon kazandırdıklarını bildirdi.

Altepe, tarihi çarşı ve hanlar bölgesinin yerli ve yabancı turistler tarafından en çok ziyaret edilen noktaların başında geldiğini anımsatarak, şöyle konuştu:

''Bölgenin UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınması yönündeki çalışmalarımız hızla sürüyor. Tramvay hattımızla bölgeye olan ilgi daha da artacak. Aynı zamanda, bölge yayalara terk edilmiş olacak. Tramvay seferlerinin yanında yaptığımız cephe düzenlemeleriyle burası Bursa'nın gece gündüz yaşayan bir merkezi olacak. Kaliteli bir alışveriş mekanı olacak bu bölgeye, bu çarşımıza yatırım yaptığımız müddetçe rakibimiz olmayacak. Bu konuda esnafa da büyük iş düşüyor. Hızlı bir dönüşüm ve değişim yaşıyoruz.''

-''BURSA İÇİN NE YAPSAK AZDIR''-

Ticari hareketliliğin yoğun olduğu Cumhuriyet Caddesi'nin sadece yaya trafiğine açık olmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Altepe, ''Bursa için ne yapsak azdır'' dedi.

Altepe, Alman malı üç adet tramvayı Bursa'ya getirdiklerini, Moda hattında da kullanılan bu tramvayların tamamen elden geçirildiğini, içinin ve dışının yenilendiğini anlatarak, şöyle devam etti:

''Tramvay, cazip ücretlerle çalışacak. Çarşımıza kent aksesuarı olarak burayı kazandırmak ve örnek bir çalışma olarak sosyal alanlarıyla, restoranlarıyla, kafeleriyle, sosyal yaşamın merkezi haline gelecek projeyi Bursa'ya kazandırıyoruz. Dünyanın en güzel çarşısını yapalım istiyoruz. Bu birikim bizde var. Buradaki ziynetler, güzellikler görülecek. Bir ay sonra cepheler tamamlandığında çok daha farklı Cumhuriyet Caddesi göreceğiz. Bursa'ya ne yapsak azdır. Bu faaliyetlerimizi artırarak devam ediyoruz. Her konuda olduğu gibi çarşımızla esnafımızla yine örnek olacağız.''

Cumhuriyet Caddesi Esnafları Sanayici İşadamları Derneği (CUMSİAD) Başkanı Erkan Öncel, uzun yıllardır kurdukları hayali gerçeğe döndüren Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe'ye, Cumhuriyet Caddesi'ndeki düzenlemeler için teşekkür etti.

Öncel, daha sonra Altepe'ye şampiyon Bursaspor'u temsil eden bir tablo hediye etti.

Büyükşehir Belediye Bandosu ve Bursa Anadolu Kız Lisesi Bandosu'nun konserler verdiği törene, Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, Bursa Emniyet Müdürü Halil Yılmaz ve vatandaşlar katıldı.

Büyükşehir Belediyesi Karagöz Halk Dansları Topluluğu'nun Bursa yöresi halk danslarını sergilediği törende daha sonra Altepe, protokol üyeleriyle birlikte nostaljik tramvayın açılış kurdelesini keserek, Gökdere'den Zafer Meydanı'na uzanan ilk seferini gerçekleştirdi.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 1
  • ziza 9 yıl önce Şikayet Et
    . bi ara hiç yayınlanmayacak sandım ama diğer büyük ajanslardan yine önce davrandınız çok teşekkür, bursayla gurur duyuyorum helal recep başkan
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Türkiye'de ilk kez! 500 kadın özel harekatçı mezun oldu
İçişleri Bakanlığı'ndan son dakika kısıtlama duyurusu! İstisna kapsamı genişletildi