İsmailağa cinayetleri Ergenekon’da

Ergenekon sanığı Erol Ölmez’in yaptığı açıklamalar üzerine Ergenekon savcıları harekete geçti... Ölmez'in cinayet günlerindeki cep sinyalleri dikkat çekti..

İsmailağa cinayetleri Ergenekon’da
İsmailağa cinayetleri Ergenekon’da
GİRİŞ 04.06.2011 16:03 GÜNCELLEME 04.06.2011 16:03
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Kenan Kıran'ın haberi

Ergenekon Terör Örgütü soruşturmasına bakan Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Cihan Kansız, İsmailağa cemaatinin önde gelen isimlerinden Bayram Ali Öztürk ve Hızır Ali Muratoğlu’nun katledilmesi konusunda soruşturma başlattı.

CEP TELEFONLARI İSMAİLAĞA’DA SİNYAL VERMİŞ!

Cihan Kansız’ın talimatıyla; Ergenekon Terör Örgütü davasında 22 gün tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen Erol Ölmez’in “Birinci Dereceden Şüpheli” sıfatıyla ifadesi alındı. Erol Ölmez, 2 Mayıs 2011 tarihinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörlü Mücadele Şubesi’nde 4 saat 10 dakika sorgulandı. Erol Ölmez’in yanı sıra bazı Ergenekon sanıklarının, Hızır Ali Muratoğlu ve Bayram Ali Öztürk’ün hunharca katledildiği günlerde telefonlarının İsmailağa ve çevresinde sinyal verdiğinin belirlendiği öğrenildi. Erol Ölmez’in, söz konusu tarihlerde İsmailağa ve çevresinde olduğunu kabul ettiği kaydedildi.

ÖLMEZ’E, AKİT’E YAPTIĞI İFŞAATLAR SORULDU

Sorgulamada; Erol Ölmez’e, Akit Gazetesi’nde 10 Şubat 2011 ve 11 Şubat 20011 tarihinde iki gün yayınlanan röportaj soruldu. Ölmez, AKİT’e yaptığı açıklamada; Balat’ta bulunan Patrikhane’nin Çarşamba’daki İsmailağa cemaatinden rahatsız olduğunu, cemaatin yok edilmesi için Ergenekon’a müracaat ettiğini, Bayram Ali Öztürk ve Hızır Ali Muratoğlu’nun bu talep doğrultusunda öldürüldüğünü söylemişti.

ERGENEKON SANIĞI, İSMAİLAĞA CİNAYETLERİNİN SANIĞI

Erol Ölmez’in gazetemizde yer alan röportajı, Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin dosyasına da girdi. Erol Ölmez’in, İsmailağa’daki işlenen cinayetler konusunda “Birinci Dereceden Şüpheli” sıfatıyla ifadesinin alınması dikkat çekici bulunuyor. Hızır Ali Muratoğlu, 17 Mayıs 1998 tarihinde, Bayram Ali Öztürk ise 3 Eylül 2006 tarihinde hunharca katledilmişti.

ÖLMEZ, AKİT’E ÇARPICI AÇIKLAMALARDA BULUNMUŞTU

Erol Ölmez, Ergenekon Terör Örgütü soruşturması kapsamında 26 Ocak 2008 tarihinde tutuklandı, 19 Ekim 2009 tarihinde tahliye oldu. Erol Ölmez, Fatih-Çarşamba’daki İsmailağa cemaatine sızmaya çalışan ekibin arasında yer aldığı gerekçesiyle tutuklanmıştı. Gözaltına alındığında, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan sorgulamasında, Ergenekon Terör Örgütü yapılanması hakkında ciddi bilgiler vermedi. Erol Ölmez, tahliyesinden sonra Türk basınında ilk kez gazetemize konuştu ve Ergenekon yapılanması hakkında şok edici bilgiler verdi. Ölmez; Ergenekon Terör Örgütü’nün silahlı eğitim yaptığı yerleri, İsmailağa cemaatine sızma girişimlerini, Bayram Ali Öztürk ve Hızır Ali Hoca cinayetlerinin arkasındaki kişileri açıklamış, olayın arkasında Atakurtlar Cumhuriyet Ordusu’nun olduğunu ileri sürmüştü.

İKİ DEFA İFADESİ ALINDI

Erol Ölmez’in, ABD İstanbul Başkonsolosluğu’na 9 Temmuz 2008 tarihinde gerçekleşen saldırı kapsamında ifadesi alınmıştı. Ölmez’in, Muhsin Yazıcıoğlu’nun ‘suikast’ sonucu hayatını kaybettiği yönündeki iddialarına yönelik açıklamalarının ardından Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından tanık sıfatıyla da ifadesi alınmıştı.

KATİLİN TELEFON KAYITLARI İNCELENMEDİ

İsmailağa cemaatinin önde gelen hocalarından Bayram Ali Öztürk’ün şehit edilmesine yönelik 6. yılına giren soruşturma davaya dönüşmedi.

Fatih Cumhuriyet Savcılığı’nın; Bayram Ali Öztürk’ün, 3 Eylül 2006 tarihinde İsmailağa Camii’nde sabah namazının ardından cemaate vaaz ederken bıçaklanarak şehid edilmesinin ardından başlattığı soruşturma, davaya dönüşmedi. Cinayet ile ilgili soruşturmayı yürüten savcılığa teknik takip kayıtlarının ve belgelerin eksik iletildiği ortaya çıkmıştı.

3 savcı değişen soruşturmada, Bayram Ali Öztürk’ü katleden Mustafa Erdal’ın, cinayet öncesi kimlerle konuştuğu ve kimlerden emir aldığına yönelik telefon kayıtları incelenmedi. Cinayetin işlendiği İsmailağa Camii’nin çevresindeki dükkan ve Çarşamba Karakolu’nun güvenlik kamera kayıtlarına el konulmadı. Katil Mustafa Erdal’ın eşinin dahi ifadesi alınmadı.

BIÇAK PROFESYONELCE SAPLANMIŞ

Bayram Ali Öztürk’e saplanan bıçağın iki kaburga arasından geçecek şekilde 180 derece açıyla yatay ve çok profesyonelce saplandığı tespit edilmesine rağmen, profesyonelce bıçak kullanan Mustafa Erdal meczup ilan edilerek olay kapatıldı.

Yeni Akit

YORUMLAR 6
 • suleyman d 11 yıl önce Şikayet Et
  YA BİAT YA SİLİVRİ DENİYOR ABA ALTINDAN !. Malum, CEMAAT ehli sünnete sıkı sıkıya bağlılığından ve vatanseverliğinden dolayı ILIMLILARA YÜZ VERMİYOR YA .Akıllarınca sopalayacaklar.Bundan önceki seçimlerde de başka bir cemaatin 50 yıllık Kuran kursunu yıkarak güya o cemaati cezalandırdılar!
  Cevapla
 • adamin biri 11 yıl önce Şikayet Et
  Zafer Kıran'a... yazıyı okumadan yorum yapmışsın, yazık sana..yazıda patrikhaneye ait suçlamalar var sen diyorsun adalet vatikana bağlanmış..Ya okuman yok ya da aklın yok ki muhakeme edemiyorsun..Bu ülkede milleti ve cemaatleri öcü gösteren kim olursa olsun silinecek ve adalet tarafından yok edilecektir, bu biline.İster ismi ergenekon olsun ister alp er tunga olsun ister bozkurt olsun ister türeyiş olsun...Kafatasçı milliyetçilerden bıktık usandık artık! Size bu ülkede yer yok gülüm bilesiniz.
  Cevapla
 • zafer kıran 11 yıl önce Şikayet Et
  ERGENEKON. Kelimesini duyunca benim türk milletinin doğuşu destanı geliyor aklıma ama müslüman türk milletinin düşmanları heşsuçu uydurma bir terör örgütüne yıkıkor.çatpat bir adalet vardı oda vatikana bağlandı yazık bu aziz millete
  Cevapla
 • AHMED İHYA 11 yıl önce Şikayet Et
  sizce patrikhane neden ismailağadan rahatsız. papazları çok sevdiğini ve hürmetle önlerinde eğildiğini söylen f.gülenden mi rahatsız olacak hiristiyanların ebedi cehennemlik olduğunu söyleyen İsmailağa cemaatinden mi rahatsız olacak?
  Cevapla
 • Mehmet Emin 11 yıl önce Şikayet Et
  Allah fırsat vermesin, Cemaatler, camialar da fırsat vermesin. Nifak İnsanların düşmanıdır. Birlik olun, ayrılmayın.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Çin kuraklıkla mücadelede çözümü 'Bulut Tohumlama'da buldu
Türkiye ilk kez üretti: Artık dışarıdan satın almayacağız