Kırkdilim'in 50 yıllık yol hikayesi bitti

Türkiye'nin tehlikeli geçişlerinden biri olan Çorum-Osmancık yolundaki Kırkdilim Geçişi, 50 yıllık bir bekleyişin ardından tamamlandı. Yöneticiler şimdi geçmişi yad ediyor....

Kırkdilim'in 50 yıllık yol hikayesi bitti
Kırkdilim'in 50 yıllık yol hikayesi bitti
GİRİŞ 06.08.2011 11:15 GÜNCELLEME 06.08.2011 11:15
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Esm Aygün'ün haberi

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, Kırkdilim Geçişi, ''Buraya yapılabileceğin en iyisi geçmişte yapılmış, artık yapılabilecek bir şey kalmamış'' diye düşünülen sarp kayalıkların ve vadinin olduğu bir yol.

Çorum-Laçin-Osmancık yolu üzerinde bulunan ve coğrafi yapısından dolayı çok müdahale edilememiş olan geçişte ulaşım, uzun yıllarca düşük standartlı bir yolla sağlanmış.

Sinop'tan başlayıp Boyabat, Kargı, Osmancık, Çorum, Yozgat, Kayseri, Niğde üzerinden Akdeniz'e ulaşan Kuzey-Güney aksının önemli bir parçasını oluşturan yolun yapımı için pek çok kere proje oluşturulmuş ancak uygun proje bulunamamış.

Çok sayıda ölümlü trafik kazasına yol açan ve adı ''tehlike'' ile anılan geçişin ihale süreci ilk kez, Ulaştırma Bakanı Yıldırım'ın 2008 Temmuz ayında  yolu incelemesi ve uygun projenin yapılması talimatı vermesiyle başladı.

Proje çalışmaları 3 yıl süren ve 205 metre yüksekliğindeki yarmalara iş makinelerinin 3 ayda çıkabildiği yol, zorlu çalışmanın ardından nihayet tamamlandı.

30 milyon lira maliyetle yapılan yol Çorum'u, Türkiye'nin ana yol sisteminin bel kemiği olan ve ''TETEK'' güzergahı olarak adlandırılan yola bağlıyor.

İstanbul'a ulaşımı 76 kilometre kısaltan ve batıdaki diğer şehirlere ulaşımı kolaylaştıran yol aynı zamanda Çorum'u alternatif olarak Karadeniz'e, Sinop'u ise güneye bağlıyor.

Kırkdilim Geçişi, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın katılacağı törenle, yarın ulaşıma açılacak.

''50 YILDIR BEKLENEN BİR RÜYA''

Çorum Valisi Nurullah Çakır, Çorum tarihine bakıldığında 1960 yıllardan itibaren yapılan yurtiçi gezilerinde Kırkdilim geçişindeki yol sorunun sürekli dile getirildiğini ancak çetin coğrafi koşullarından dolayı uygun projenin oluşturulamadığının görüldüğünü söyledi.

Yolun yıllarca zor şartlar altında kullanıldığını belirten Çakır, ''Çorum tarihine bakıldığında Kırkdilim yolunun trafiğe açılmasının beklenen bir rüya olduğunu görüyoruz, bu rüyanın gerçekleşecek olmasının heyecanını yaşıyoruz'' dedi.

Son hükümet döneminde yol çalışmalarının hız kazandığına dikkat çeken Çakır, şöyle devam etti:

''Türkiye'nin modernleşme sürecine girdiği Cumhuriyetin kuruluşundan beri hep gündemde olmuş, bu geçit vermez yerin bu hale dönüştürülmesi yol çalışmalarına verilen öneminde göstergesi. Arşivlere baktığımızda 1960'larda yapılan ziyaretler de de Kırkdilim yolunun açılması, yapılması'' ifadeleri yer alıyor. Kendine göre bir takım faaliyetlerde bulunulmuş ama standardı düşük kalmış bir yol. Kuzey-güney aksında bölgeleri birbirine bağlayan yol, İstanbul içinde alternatif bir güzergah.''  

''YOL BİNLERCE AİLENİN YUVASINI YIKAN BİR GEÇİŞTİ''

Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü de, çocukluğundan itibaren tehlikeli oluşuyla bildiği geçişin uygun projeyle trafiğe açılabileceğini ilk olarak 3 Kasım 2002 seçimlerinde dile getirdiğini söyledi.

Yolun çok sayıda ölümlü trafik kazasına yol açtığını belirten Külcü, ''Binlerce ailenin yuvasını yıkan bir geçişti. Trafik terörünün çok can aldığı bir yoldu'' dedi.

Yola uygun proje bulmanın imkansız olduğuna inanıldığını söyleyen Külcü, şunları kaydetti:

''Bu geçiş yıllarca trafiğe uygun olmamasına rağmen kullanıldı. 'Bir proje çalışması ile yol yapılabilir' dediğimizde kimse inanmıyordu. Çalışmalar için görüştüğümüz mühendis, 'Yola uygun proje bulmak mümkün değil'  demişti. Ben de 'Çorum 40 yıldır aynı hikayeyi dinliyor. Türkiye'nin bu yola benzer tehlikeli geçişleri uygun projelerle trafiğe açıldı. Burası da açılabilir' demiştim. Sayın Bakanın talimatıyla 2008'de proje çalışmaları başlatıldı. Sürekli proje değiştirildi, kaç proje hatırlamıyoruz artık. En uygun projeye ulaşmak 3 yıl sürdü. Maliyeti büyük olmayabilir ama bizim için Cumhuriyet tarihinde Obruk barajından sonra ikinci önemli yatırımdır.''

KAYNAK: AA
YORUMLAR 11
 • muhsin corug 9 yıl önce Şikayet Et
  oralar hep kötü yahu. sadece kırkdilim geçidimi,oğuzlar yolu çok kötü.diğer tarafta sinop-ayancık yolu,kastamonu-küre yolu,samsun-sinop arası dağlık arazi gerçekten çok kötü geçitler ama Allah var akparti bu konuda iyi,güzel hizmetleri oldu.bence şu an en acil geçitler yazdıklarımdır.bir diğer konuda samsun-havza yolunda havzanın girişindeki bölümü her sene söküyorlar yapıyorlar,ertesi yıl yine aynı şey,bu durum 7-8 senedir böyle.soruyorum kimse doğru düzgün bir cevapta vermiyor,bilen varsa yazarsa seviniriz.hayırlı iftarlar.
  Cevapla
 • ahmet 9 yıl önce Şikayet Et
  HAYALDİ GERÇEK OLDU. vatana millet hayırlı olsun
  Cevapla
 • gökhan kaya 9 yıl önce Şikayet Et
  çorum zaten. karadeniz'de , karadenizin bir ili, ne demek şimidi yol, çorumu karadenize bağlıyormuş pöffff.
  Cevapla
 • ahmet müderrisoğlu 9 yıl önce Şikayet Et
  kuşyuvası. alanyayı toroslardan konyaya bağlayan kuşyuvası yolunu tek geçerim,dibi görünmeyen 300-400 m lik uçurumların kenarında daracık dağ yolu üç tane ilçeyi(sarıveliler,hadim,taşkent)alanyaya bağlayan tek geçit, yıllardır birçok can aldı artık buraya yeni bir çözüm şart...
  Cevapla
 • İbrahim Dursun 9 yıl önce Şikayet Et
  OSMANCIK-ÇORUM arası Kırkdilim yolu hayırlı olsun!-2. Yıllarca OSMANCIK-ÇORUM arası yolculuk yapanların korkulu rüyası olan Kırkdilim Yolu hayırlı ve uğurlu olsun!Emeği geçen herkese çok teşekkürler..Ülkede yollar,insan vücudundaki kan damarları gibi..Damarlar düzgün çalışırsa vücutta hareket güzel seyreder.Yollar güzel çalışırsa ülkedede ulaşım..Amma velakin yolu düşüp Osmancık-Çorum arası seyredenler iyi bilir ve görürlerki,uluslararası standarda ulaşması için yapılacsak çok iş var daha .Temennimiz diğer kısımlarınında güzel yapılarak ,halka layık hizmet verir duruma ulaşması..Durmak yok!Yola devam!Hayırlı ramazanlar!VesSELAM
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Avrupa ülkesi yeniden felaketi yaşıyor! Beklenmedik gelişme, inanılmaz rakam...
Altay tankının seri üretimi için yeni hamle! Almanya örtülü ambargo uyguluyordu