'Gençler Türkiye vatandaşlığından çıkacak'

Hollanda DSDF Başkanı Zeki Baran: "Gençlerimizin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkarak, Hollanda vatandaşlığına yönelecekleri endişesini taşıyoruz".

'Gençler Türkiye vatandaşlığından çıkacak'
'Gençler Türkiye vatandaşlığından çıkacak'
GİRİŞ 23.11.2011 14:08 GÜNCELLEME 23.11.2011 14:08
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Hollanda Demokratik Sosyal Dernekler Federasyonu (DSDF) Başkanı Zeki Baran, hükümetin dövizle askerlikteki yeni düzenlemesinde 21 gün askerlik yapma zorunluğunun kaldırılacak olmasının sevindirici olduğunu belirterek, "Ancak ödenecek döviz miktarının 5 bin avrodan 10 bin avroya çıkartılması ise tarafımızdan kaygı ile karşılanmıştır" dedi.

Baran, konuyla ilgili TBMM Başkanına ve mecliste temsil edilen siyasi partilere gönderdiği mektubunda, ödenecek miktarın artmasının Avrupa'da mali kriz ve işsizlik koşullarından en çok etkilenen gençler ve aileleri için ciddi yük anlamına geleceğini kaydetti. 

Tasarının bu haliyle yasallaşmasının Türk gençlerini, eğitim, iş ve aş konusunda yaşıtları Hollandalılarla rekabette geri bırakacağını belirten Baran, şu değerlendirmede bulundu: 

"Bunu göze alamayan geçlerimizin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkarak, Hollanda vatandaşlığına yönelecekleri endişesini taşıyoruz. Bu durum, tasarının ana gerekçelerinden biri olan asker kaçakları (bakaya) sayısının azaltılması öngörüsüyle karşıtlık taşımaktadır. Bakaya sayısı azaltılırken, vatandaşlıktan çıkışların sayısını artıracak bir düzenlemeye meydan verilmemelidir. Tasarı mecliste görüşülürken bu düşüncelerimizin göz önüne alınacağı umudu ve beklentisi içindeyiz."

AA

YORUMLAR 1
  • alihan tanrioven 9 yıl önce Şikayet Et
    gurbetciler yani. Bu su demek oluyor hukumet Gurbetcileri satti sanki 10 bin euro yu biz gunluk kazaniyoruz resmen sirtimizdan vurulduk gerci bu yazdiklarimi editor gostermez nede olsa elestiri yapiyoruz hic oyle bisey olurmu degilmi haber 7 editoru perfect bir yonetilen bir ulkeye neden elestiri yapilsinki yoksa hemen silersin
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Utanç anıtı dikelim - 17 Eylül günün gazete manşetleri
Meteoroloji duyurdu! İstanbul dahil 16 ile son dakika uyarısı