Özbekler Kerimov'u istifaya davet edecek

Özbek Lider Kerimov'un insanlara işkence ile muhalifleri öldürttüğü iddia edildi. Türkiye'deki Özbekler Kerimov'u yarın saat 11.00'de İstanbul'da konsolosluk önünde istifaya davet edecek.

Özbekler Kerimov'u istifaya davet edecek
Özbekler Kerimov'u istifaya davet edecek
GİRİŞ 07.12.2011 13:48 GÜNCELLEME 07.12.2011 13:48
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Özbekistan Anayasası'na göre iki dönemden fazla cumhurbaşkanlığı yapılamamasına rağmen 22 yıldır ülkeyi diktatörlükle yöneten Abdülgani İslam Kerimov'a tepkiler artarak devam ediyor.

Türkiye'deki bazı STK'lar ve Özbekler, 8 Aralık 2011'de Kerimov'a tepkilerini Özbekistan İstanbul Konsolosluğu önünde gösterecek. Katılımcılar, basın açıklaması ile İnsanlığa karşı savaş açan Diktatör Kerimov'u istifaya çağıracak.

Basın açıklamasını düzenleyen Özbekistan Halk Hareketi Türkiye Başkanı Prof.Dr. Alibey Yolyahşi, yaptığı açıklamada, konuya duyarlı herkesin etkinliğe davetli olduğunu kaydetti.

MUHALİF LİDER'E SUİKAST GİRİŞİMİ

Özbekistan Halk Hareketi ve Özbekler Birliği Başkanı, Prof.Dr Alibey Yolyahşi, yaptığı açıklamada Kerimov'un despotluklarının her geçen gün arttığını ifade ederek şunları söyledi:

"Geçtiğimiz günlerde Almanya'da öğrenci olan Gulsumoy Abdujalilova isimli bir Özbek vatandaşı ülkesine tatil için geldiğinde gözaltına alındı. Andican eyaletinde İçişleri Bakanlığının bodrumunda dört gün boyunca gözaltında tutulan Abdulcelilova'dan Özbekistan Halk Hareketi Lideri Muhammed Salih'i Berlin'de katılacağı bir konferans sırasında öldürmesi istendi. Dört gün boyunca direnen genç kız, işkence ve baskılardan dolayı intihar etmek zorunda kaldı. Genç kıza kötü şeyler de yapılmış olabileceğini düşünüyoruz. Kerimov'a muhalif olan hiç kimsenin can güvenliği yok. Gözaltında ölenlerin haddi hesabı yok. İşte Perşembe günü konsolosluk önünde bunları haykıracağız. Türkiyeli kardeşlerimiz bizleri yalnız bırakmasın."

YOLYAHŞİ: "24 Eylül 2011 tarihinde de Özbekistan Halk Hareketi’nin kurucusu ve Hareketin Rusya temsilcisi Fuat Şakiroğlu Rüstemhoca evinin önünde katledildi.

Özbekistanın Diktatör ve işkenceci Cumhurbaşkanı İslam Kerimov, 22 yıl boyunca devlet terörü kullanarak, kendi siyasi muhaliflerini yok etmek için kullanıyor

Terörist ve Diktatör Kerimov’un emri ile eski milletvekili, muhalefetçi Şavruk Rozımuratov, gazeteci Sergey Grebenyuk, muhalefetdeki ERK partisi üyeleri El-Aman Şükürov ve Mırza Orunov, muhalefetdeki BİRLİK hareketı üyesi Ahmethan Törahanbaev, milli yazar Emin Usman ve gazeteci Alişer Saipov gibiler katl edildi."

Prof. Dr. Alibay YOLYAHŞİ: "Zulüm ebediyyen devam etmez, zalim diktatörler birer birer yok oluyor sıra Türk Baharında. Eli kanlı diktatör KARIMOV'da yıkılacak. Andican yıldönümünde Kelebek Etkisi butterfly effect Projesi ile 11-12-13 Mayıs tarihlerinde aynı anda tüm dünyada harekete geçeceğiz. Unutmayalım ki Nemrut zalimini de bir sinek yok etmişti."

Öte yandan ülke anayasasına göre iki dönemden fazla cumhurbaşkanlığı yapılamamasına rağmen Kerimov, referandumla bu süreyi sürekli uzatıyor ve 22 yıldır görevden ayrılmıyor. Yine Kerimov'un yasalarına göre ülkede Kerimov ailesi dışında hiçkimse mal varlığı edinemiyor. Geçtiğimiz günlerde Türkiyeli 54 işadamı tutuklanarak tüm malvarlıklarına el konuldu muhtemelen Kerimov'un kızlarına tahsis edildi.

Andican Katliam emrini veren Kerimov ve emrindeki katillerin cezalandırılmaları için 11 Mayıs Cuma Mahkemelere başvurulacak. ve Andican Katliamının yıldönümünde 3 gün boyunca etkinlikler yapılacak. ayrıca uluslararası Özbekistan Sempozyumu düzenleniyor ve İşkence Raporu hazırlanıyor."

YORUMLAR 1
  • M/Y 12 yıl önce Şikayet Et
    Kerimov'un zalim olduğunu,. Yeni anladılar.. Günaydın.. Önce Özbekistan sonra Türkmenistan ve Azerbaycana bahar gelecek çok az kaldı..
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Dünyanın konuştuğu operasyon sonrası Kuzey Kore'den 'İran' sürprizi!
Döner kesen Steinmeier'a eleştiri: Erdoğan'ın bizi ciddiye almaması normal