PKK sığınağında İran yapımı el bombaları

Polis ve jandarmanın, geçen hafta Hakkâri Çukurca'da düzenlediği operasyonda İran menşeili M-DN 11 model savunma tipi el bombalarını ele geçirdiği öğrenildi.

PKK sığınağında İran yapımı el bombaları
PKK sığınağında İran yapımı el bombaları
GİRİŞ 29.04.2012 06:48 GÜNCELLEME 29.04.2012 06:48
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Bayram Kaya - Ali Haydar Gözlü'nün haberi

PKK operasyonunda örgütün sığınakları yerle bir edilirken gıda ve silah malzemelerine el konuldu. Aramalarda A4 tipi plastik patlayıcılar da bulundu. Hakkâri Emniyet'inden gönderilen bilgi notunda bir ayrıntıya dikkat çekiliyor. Örgütün son yıllardaki eylemlerde genellikle Rusya menşeli F-1 model savunma tipi el bombalarını kullandığı hatırlatılarak ele geçirilen yeni bombaların İran yapımı olduğuna işaret ediliyor.

Polis ve jandarma birlikleri geçtiğimiz hafta Hakkâri'nin Çukurca kırsalında terör örgütü PKK'ya yönelik operasyon düzenledi. Örgütün sığınakları yerle bir edilirken, bulunan gıda ve silah malzemelerine de el konuldu. Aramalarda A4 tipi plastik patlayıcının yanı sıra İran yapımı el bombaları da ele geçirildi. Hakkâri Emniyet Müdürlüğü'nden Emniyet Genel Müdürlüğü'ne gönderilen bilgi notunda bu ayrıntıya dikkat çekiliyor.

Örgütün son yıllarda gerçekleştirdiği eylemlerde genellikle Rusya menşeili F-1 model savunma tipi el bombalarının kullanıldığı aktarılıyor. Ele geçirilen yeni bombaların İran menşeili M-DN 11 model savunma tipi olduğunun altı çiziliyor. Geçtiğimiz aylarda İran'ın PKK'nın siyasi faaliyetlerinin yanı sıra Türkiye sınırındaki silahlı unsurlarına da göz yumduğu yönündeki iddialar kamuoyuna yansımıştı. Ayrıca operasyonlarda sağ olarak ele geçirilen bazı örgüt üyelerinin ifadelerinde de İran'ın üstü örtülü olarak PKK'ya destek verdiği ileri sürülmüştü. Elde edilen bilgiler de daha sonra diplomatik kanallar aracılığıyla İran yönetimine aktarılmıştı. İran tarafıyla paylaşılan bilgilerden ilkini, 'PKK, Nagadeh şehrinde Ekim 2008 ayında bir hastane kiraladı ve hastane halen aktif olarak faaliyet yürütüyor' bilgisi oluşturuyor.

Ayrıca İran'ın Urumiye şehrinde faaliyet gösteren Azerbaycan Hastanesi'nin de yaralı PKK'lıların tedavisi amacıyla kullanıldığı savunuluyordu. Bir diğer iddia ise PKK'nın, Irak'ın kuzeyinde bulunan 400 kadar teröristi İran üzerinden Nahçivan ve Ermenistan'ın Erivan bölgesine aktardığı yönünde. Yaralanan örgüt mensuplarından bir kısmının İran'ın Sablak ve Urumiye şehirlerindeki özel hastanelerde tedavi edildiği de söylentiler arasında. Ayrıca terör örgütünün üst düzey yöneticilerinin de İran'da bazı otelleri buluşma ve görüşme yeri olarak kullandığı ileri sürülüyor.

PKK'nın ana karargâhına operasyon Bu arada Tunceli Jandarma Alay Komutanlığı ve 4'üncü Tugay Komutanlığı'na bağlı askerler tarafından Ovacık ve Pülümür kırsalında PKK'ya yönelik başlatılan bahar operasyonu kapsamında Ahpanos Vadisi'nin yüksek kesimlerinde örgütün bölge sorumlusunun da kaldığı tespit edilen ana karargâh, Jandarma Özel Harekât timleri tarafından arandı. Çok kısa bir süre önce terk edildiği anlaşılan sığınakta çok sayıda malzeme ele geçirildi. Bahar mevsimi ile birlikte sığınaklarını terk ederek ormanlık ve dağlık alanlara doğru yer değiştirme çabası içine giren PKK'lı gruplara yönelik havadan ve karadan başlatılan takip devam ediyor. Bölgede muhtemel saldırılara karşı Kobra helikopterlerde operasyona destek veriyor.

ZAMAN

YORUMLAR 10
 • E.gül 10 yıl önce Şikayet Et
  yorum yapan arkadaslar bazilari. bir seyi iyi anlamasi lazim. Öyle birilerinin dügmeye basmasiyla hareket edecek devlet adamlari yok artik. Gündemini kendi olusturan ve dünyayi arkasindan sürükleyen devlet adamlarimiz var artik. sizin dediginiz o oyuna gelmezler hatta siz bunu cok istesenizde. Iran irak ve suriyeye gelince. Neresinden bakarsan bak terör yillardir buralardan bize sizdi eylemini yapti ve geri oralara kacti. Iranin tarihtede bize karsi tutumu belli. onlar gaza geliyor diye bizim hemen tuzaga düsecegimizi sanmayin. Nasilki türkiyenin derin devletini sabirla ve azimle desifre etmis isek bu yaramaz cocuklarida zamanla sabirla yola getirecegiz. siz üzüleceksiniz. RTE hastaligindan ölecek diye medet uman ufak herifler.
  Cevapla
 • darbeleredurde 10 yıl önce Şikayet Et
  zaman bu zaman. geçmişten bugüne terör örgütünden ne kadar mke yapım el bombası ve silah ve mühimmat ele geçirilmiş onuda açıklasın.bu kadarcık veri bir devleti terör örgütüne destek vermekle itham etmeye yetmez.efendiler düğmeye bastı yazık kimler kimlerin değirmenine su taşıyor..
  Cevapla
 • hafız 10 yıl önce Şikayet Et
  tarihte. hiçbir zaman iran bize ve alemi islama dost olmamış.gayri müslümlerle ciddi savaşmamış.osmanlı ne zaman batıda ilerlemiş iran arkadan vurmuş...
  Cevapla
 • mevhibe inal 10 yıl önce Şikayet Et
  Düz Mantık!. 11 Eylül ve İşgallerde.. bütün metaller, betonlar tuz-buz olurken, El Kaidelilerin! pasaportları, Kuran sayfaları sağlam! deliller halinde olması gereken yerlerde duruyordu...
  Cevapla
 • hudut kartalı 10 yıl önce Şikayet Et
  elinize sağlık. çukurca polisimizin ve jandarmamızın başarısını tebrik ederim.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Fenerbahçe zirveyi ele geçirdi
Bakan Bozdağ açıkladı: Başörtüsü teklifini pazartesi günü sunacağız