Teröristlerin saldırı öncesi telsiz konuşmaları

8 Mehmetçiğin şehit olduğu Yeşiltaş baskınının ayrıntıları ortaya çıktı. Emir Bahoz Erdal'dan geldi.

Teröristlerin saldırı öncesi telsiz konuşmaları
Teröristlerin saldırı öncesi telsiz konuşmaları
GİRİŞ 20.06.2012 10:01 GÜNCELLEME 20.06.2012 12:31
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Zağros saha sorumlusu Mehmet Can Gürhan tarafından planlanan eylem, başında Azap Siser kod adlı Ekrem Güney'in bulunduğu Küçük Cido Taburu tarafından gerçekleştirildi.

Önce Leyla Zana konuştu, 'Bu sorunu ancak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan çöker' dedi. Ardından Kandilden mesajlar gelmeye başladı. Silah bırakmanın hatta barışın çok yakın olduğu söylendi. İşte böyle bir ortamda Türkiye yine kanlı bir saldırı, yine bir karakol baskını ile uyandı. Peki saldırı nasıl gerçekleşti? Olayı kimler planladı?

200 kişilik ekip

İstihbarat birimlerinin yaptığı araştırmaya göre eylemin emri, PKK'nın şahin kanadında yer alan, Suriye asıldı, Bahoz Erdal kodadlı Fehman Hüseyin tarafından verildi. Bahoz Erdal eylem emrini Zağros alan sorumlu 'Reşit Dostum' ve 'Reşit Ersi' kod adların kullanan "Mehmet Can Gürhan'a verdi. Reşit Dostum da eylem için kendilerine 'Küçük kardeş taburu' anlamına gelen 'Küçük Cido Taburu'nu seçti. Bu gurubun başında ise eski Erzurum sorumlusu 'Azap Siser' kodadlı Ekrem Güney bulunuyor. Yaklaşık 200 kişiden oluşan bu ekip, Zap, Avaşin ve Basyan üzerinden sınırı geçerek eylemi gerçekleştirdi.

Çukurca da aynı ekibin işi

Kim bu PKK'lılar? Bahoz Erdal ismi daha önce de gündeme geldi. Özellikle Türkiye ile Suriye arasındaki ilişkilerin gerilmesinden sonra Bahoz Erdal, PKK'nın bütün kanlı eylemlerinin arkasındaki isim olarak dikkat çekti. Hatta Uludere olayında da savaş uçaklarının Bahoz Erdal'ın tespit edilmesi üzerine havalandığı ve kaçakçıları 'Bahoz Erdal ve adamları' olduğu düşünerek bombalandığı iddia edilmişti. Saldırıdaki ikinci isim Reşit Dostum ve Reşit Ersi kod adlarını kullanan Mehmet Can Gürhan. Gürhan'ın adı daha önce 19 Ekim 2011 tarihinde gerçekleşen Çukurca baskınında da geçmişti. 24 askerin şehit olduğu Çukurca baskınından sonra yürütülen operasyonlarda ele geçirilen bilgisayarda, baskının Mehmet Can Gürhan tarafından yönetildiğine dair belgelere ulaşılmıştı.

Telsiz konuşmaları

Azat Siser kod adlı ve Batman doğumlu Ekrem Güney bu baskında grubun başındaki isim olarak dikkat çekti. PKK'lı bu terörist gurubunun telsiz konuşmaları, emniyet tarafından tespit edilmişti. Son olarak Şubat ayı içinde PKK'lı teröristler Çukurca'ya 10 ayrı noktadan saldırı düzenlemiş ancak emniyet birimlerinin anında karşılık vermesi ile başarı sağlayamamışlardı. Bu olaydan sonra Mehmet Can Gürhan ile Ekrem Güney'in telsiz konuşmaları tespit edildi.

İşte o konuşmalar...

Reşit Dostum: Rengin hazırlıklar tamam mı?

Rengin Botan: Tamam Başkan.

Reşit Dostum: Bak Rengin geçen sefer Çukurca olmadı Azad'ı uyar.

Rengin Botan: Tamam.

Reşit Dostum: Çukurca'da büyük zaafiyet oluşmuş. Arkadaşların moralleri bozuk.

Rengin Botan: Tamam Başkan bir daha olmayacak.

Rengin Botan: Azat orda mısın? Başkan söyledi.

Azat Sisar: Burdayım.

Rengin Botan: Hazırlıklar hızlandırılsın, arkadaşların moralleri bozuk geçenden dolayı.

Azat Sisar: Tamam bu sefer olacak. Arkadaşlar morallerini bozmasın Rengin.

400 SAYFALIK TELSİZ TALİMATI

Bir iddiaya göre Zap kampından geldikleri belirlenen örgüt elemanlarının, saldırı emrini Suriye uyruklu Dr. Bahoz kod adlı Fehman Hüseyin'den aldılar. Bir başka iddiaya göre de, PKK elebaşlarından Murat Karayılan'ın Mayıs ayı içerisinde örgütün üst düzeyine yönelik yaptığı telsiz konuşmasında saldırı talimatı verdi. Yaklaşık 400 sayfalık telsiz konuşmalarında Karayılan, bahar ve yazın Dağlıca, Aktütün ve Silvan benzeri şok etkisi yapacak eylemlerin yapılmasını ve şehirlere yönelik de eylemler planlanmasını istedi.

İstihbarat önceden alınmıştı iddiası

Bölgedeki askeri yetkililer, PKK'nın sınır birliklerine yönelik saldırı yapacağı yönünde istihbarat bilgilerinin alındığını ve bunun üst makamlara iletildiğini STAR'a doğruladı. Aynı yetkili, "Üs bölgelerine saldırı yapılacağı yönünde onlarca istihbarat bilgisi alındı. Ancak bu bilgilerin üst makamlara ulaşmasına kadar geçen süre zaman zaman operasyonun aksamasına neden oluyor. İstihbarat alan komutanlık operasyon yetkisine sahip olmalı" dedi.

MİLLİYET - STAR

YAZDIR
YORUMLAR 6
 • cuma küçük 8 yıl önce Şikayet Et
  yazıklar olsun..!. üç beş çakalla baş edemiyoruz. yazıklar olsun bize, aynı karakol kaç defa basılır hiçmi önlem alınmaz. büyük devletler öz vatandaşlarını korur kollar, çakallara yem etmez.
  Cevapla
 • Müslüm 8 yıl önce Şikayet Et
  işte o karakol... 8 vatan evladımızı işte bu karakolda kaybettik. o karakolu oraya diken, şehitlerimizin vebalini nasıl ödeyecek?
  Cevapla
 • ankara64 8 yıl önce Şikayet Et
  marifet. marifet gibi açıklanana bak hele! adamların 10 katıyız, ama öldürülen 26. komedisiniz. onları bile öldürdüğünüze inanmıyorum!
  Cevapla
 • ATA TÜRK 8 yıl önce Şikayet Et
  her şeyi gazeteler biliyor da?. askerin operasyonu teröristlerin nasıl baskın yaptıkları.bunları gazeteler en ince ayrıntısına kadar biliyorda mit askeriye neden bilmiyor çözemedim
  Cevapla
 • fevzi demirci 8 yıl önce Şikayet Et
  aferin. iyi dinlemişsiniz. peki dinleyip ne yapmışsınız?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Balık Kartalı köpek balığını böyle avladı!
Son dakika: Ankara Valiliği 'vaka sayıları arttı' deyip kısıtlama getirdi!