Uyumak istemişti onu gören sahile akın etti!

EKODOSD Başkanı Sürücü: "Fokun herhangi bir sıkıntısı olmadığını, sadece uyumak için burayı tercih ettiğini belirledik"

Uyumak istemişti onu gören sahile akın etti!
Uyumak istemişti onu gören sahile akın etti!
GİRİŞ 27.02.2017 09:14 GÜNCELLEME 27.02.2017 09:14

İzmir'in Menderes ilçesinde uyumak için sahildeki kayalıklara çıkan Akdeniz foku ilgi odağı oldu.

Özdere mevkisindeki kayalıklarda Akdeniz foku olduğu yönünde Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerince, Kuşadası Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneğine (EKODOSD) bilgi verildi.

Kayalıkların olduğu bölgeye ekibiyle gelen EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, foka dokunmak isteyenlere uyarılarda bulundu. Ekip, foku korumak amacıyla güvenlik şeridi çekti.

Çevredekiler, yoğun ilgi gösterdikleri foku cep telefonlarının kamerasıyla görüntülemeye çalıştı.

Sürücü, yaptığı açıklamada, fokun hareketsiz durduğunu belirterek, "Fokun herhangi bir sıkıntısı olmadığını, sadece uyumak için burayı tercih ettiğini belirledik. 'Gidip başını okşamak istiyorum.' diyenleri, böyle bir müdahalede bulunmamaları, ona köpek gibi davranılmamasını, bunun çok tehlikeli olacağı konusunda uyardık." ifadelerini kullandı.

Vatandaşlara Akdeniz fokuyla ilgili bilgi verdiklerini anlatan Sürücü, yaşam alanlarının bulunduğu Ege kıyılarının korunmasının çok önemli olduğunu söyledi.

Akdeniz foklarının nesli tehlike altında bulunan memeliler arasında dünyadaki en önemli 12 tür arasında olduğuna dikkati çeken Sürücü, "Dünyada 600-700 civarında bireyi kalan ve Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) kriterlerine göre nesli kritik derecede tehdit altında olan Akdeniz foklarının, araştırmalara göre kıyılarımızda 100 kadarının kaldığı tahmin edilmektedir. Son yıllarda yapılan araştırmalarda Kuşadası’nın kent içindeki kayalıklarında bulunan mağaralarda 3 Akdeniz fokunun varlığı tespit edilmiştir." şeklinde konuştu.

Sürücü, fokun yeniden kayalıklara çıkma ihtimali olabileceğini, konuya ilişkin bakanlık yetkililerini bilgilendirdiklerini sözlerine ekledi.

ETİKETLER
fok balığı
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Doğu Akdeniz'de inanılmaz görüntüler! Rus uçağı ABD uçağının önünü kesti
Netanyahu'nun Filistin topraklarını parçalayacağı B planı da hazır